Zamek w Iłży czekają kolejne prace budowalne po tym, jak po ostatniej renowacji odnotowano liczne błędy i uchybienia techniczne.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prace.
– Pozwolenie obejmuje głównie dokończenie zabezpieczenia korony murów i wykonanie zabezpieczenia przeciwwodnego części dawnego domu gotyckiego. Nie chcę oceniać tego, jak to zostało wykonane wcześniej. Uznajmy dyplomatycznie, iż to, co będzie przeprowadzane obecnie, jest pewnego rodzaju wykończeniem całego projektu i korektą kilku posunięć, które może nie zostały dostatecznie dobrze przemyślane wcześniej – mówi Marcin Dawidowicz.
Zamek w Iłży kilka lat temu przeszedł generalną renowację. Przebudowano wejście na basztę, dziedziniec czy zrekonstruowano część murów obronnych. Niektóre z nich podniesiono miejscami do wysokości pięciu metrów.
– Tutaj mamy też do czynienia z pewnego rodzaju współczesną konstrukcją. Duża część partii murów została zrekonstruowana, wzniesiona na nowo, więc zasadniczo też bardziej mówimy o takim technicznym zabezpieczeniu tej konstrukcji niż bezpośredniej konserwacji zabytków – dodaje Dawidowicz.
Mazowiecki konserwator ma nadzieję, iż remont zostanie przeprowadzony jak najszybciej.
– Zgodnie z deklaracjami będzie to zrobione tak szybko, jak to tylko możliwe. Sygnalizowano nam, iż są problemy z tymi obluzowanymi partiami murów, więc dla dobra wszystkich mam nadzieję, iż to się odbędzie jak najszybciej. W skali tych prac, które były zrobione wcześniej, te mają już dużo mniejszy zakres, więc wydaje mi się, iż w ciągu jednego sezonu budowlanego można je spokojnie wykonać – mówi.
Właścicielem zamku w Iłży jest gmina Iłża. Teraz to ona musi znaleźć pieniądze na przeprowadzenie tych prac.
– Jak tylko będziemy mieli informację o wydaniu pozwoleń na budowę, zapoznamy się ze szczegółowymi kosztorysami dokumentacji projektowej, ocenimy wartość zamówienia, będziemy wtedy szukać pieniędzy na to, żeby te działania przeprowadzić. Natomiast zdaję sobie z tego sprawę, iż nie będą to działania tanie. Pewnie kosztorys inwestorski będzie opiewał na kilka milionów złotych. W związku z powyższym, z własnych środków nie jest możliwe, żebyśmy mogli to zadanie zrealizować – mówi burmistrz Iłży Marek Łuszczek.
Rewitalizacja sprzed kilku lat kosztowała blisko 5,5 miliona złotych. Inwestycję dofinansowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Gotycko-renesansowy zamek będący dawną siedzibą biskupów krakowskich wzniesiono w XIV wieku. Został zniszczony przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie Jerzego Rakoczego w czasach Potopu. Odbudowany w XVII wieku i po pożarze opuszczony pod koniec wieku XVIII.