Ponad 200 filmów, 100 seansów! Trwa 54. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie

film.interia.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Otwarcie 54. edycji Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, fot. z profilu festiwalu na Facebooku /materiały prasowe


Trwa 54. edycja Lubuskiego Lata Filmowego - najstarszego festiwalu filmów fabularnych w Polsce. Do 6 lipca Łagów stanie się stolicą kina Europy Środkowo-Wschodniej, a widzowie będą mogli obejrzeć ponad 200 filmów i wziąć udział w spotkaniach z twórcami.


Lubuskie Lato Filmowe: ponad 100 seansów, prawie 200 tytułów


Program festiwalu obejmuje ponad 100 seansów filmowych, prezentujących blisko 200 tytułów - filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkich metraży oraz etiud studenckich z czołowych szkół filmowych Europy Środkowo-Wschodniej.
Tradycyjnie odbędą się konkursy o Złote, Srebrne i Brązowe Grona w kategoriach filmów: fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Będzie też przegląd "Obrazy Rumunii", pokazy szkół filmowych czy filmy dla dzieci oraz retrospektywy, debaty i spotkania z twórcami.


"Nowością będzie Nagroda Publiczności, a festiwalowy klimat dopełnią pokazy plenerowe oraz koncerty otwarcia i zamknięcia. Lubuskie Lato Filmowe to nie tylko projekcje, ale i żywa przestrzeń dialogu między widzami a twórcami" - poinformował prezes organizującego festiwal Klubu Kultury Filmowej w Zielonej Górze Tomasz Piersiak.Reklama
Do Łagowa przyjadą reżyserzy, aktorzy, scenarzyści i producenci związani z prezentowanymi filmami, by uczestniczyć w otwartych spotkaniach, dyskusjach i sesjach w festiwalowej scenerii - od kinowej sali po dziedziniec zamku Joannitów.


Lubuskie Lato Filmowe: goście, spotkania, warsztaty


Gośćmi tegorocznego Lubuskiego lata Filmowego są m.in. Andrzej Chyra, Tomasz Gąssowski, Maria Zbąska, Korek Bojanowski, Nel Kaczmarek, Marcin Sztabiński, Bartosz M. Kowalski, Zdzisław Wardejn, Włodzimierz Press i Katarzyna Warnke.
Publiczność obejrzy takie produkcje, jak "To nie mój film", "Bałtyk", "Utrata równowagi", "Dziewczyna z Kolonii", "Wróbel", "Minghun", "Kulej. Dwie strony medalu", "Rzeczy niezbędne", "Teściowie 3" i wiele innych.
Spotkaniom będą towarzyszyć prezentacje książek o kinie, zajęcia z historii filmu i warsztaty krytyczne.


Festiwalowy "Przegląd etiud studenckich" zaprezentuje najciekawsze prace młodych twórców z Polski, Niemiec, Rumunii, Czech, Węgier i Słowacji, powstałe w latach 2024-2025.
Podczas festiwalu nie zabraknie także cykli retrospektywnych i tematycznych, przywołujących twórczość tych, którzy odeszli, jak Henryk Kluba i Andrzej Mularczyk oraz przywracających pamięci widzów takich artystów jak Kazimierz Karabasz czy Tola Mankiewiczówna.
Lubuskie Lato Filmowe jest organizowane od 1969 roku w malowniczo położonym Łagowie na Ziemi Lubuskiej. W latach PRL festiwal skupiał się na polskiej kinematografii. Impreza nie odbyła się jedynie w latach 1982-1983 ze względu stan wojenny i w 2008 roku z powodów finansowych. Od 1990 roku łagowska impreza stała się festiwalem międzynarodowym.
Idź do oryginalnego materiału