Pomorze Zachodnie wspiera młodych artystów

lokalnyreporter.pl 15 godzin temu

W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych przyznawanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W tegorocznej edycji wsparcie finansowe otrzymało 8 młodych twórców, którzy zaprezentowali ambitne i nowatorskie projekty artystyczne. W wydarzeniu wzięli udział Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz oraz wicemarszałkini Anna Bańkowska.

– Serdecznie dziękuję za Wasze aplikacje do programu stypendialnego, który powstał po to, abyśmy wspierali młodych artystów w realizacji ich pomysłów artystycznych. Cieszę się, iż już kilkanaście lat mamy przyjemność spotkać się z tak utalentowanymi twórcami,, słuchać o ich planach i projektach. Mamy naprawdę wspaniałą historię programu, wielu stypendystów rozwinęło swoje skrzydła i z powodzeniem realizuje kolejne projekty. Tego właśnie wszystkim życzę – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz podczas wydarzenia wręczenia nagród.

Każdy z laureatów otrzymał 15 tysięcy złotych na realizację autorskiego projektu artystycznego. Wśród nagrodzonych inicjatyw znalazły się zarówno przedsięwzięcia muzyczne, teatralne, fotograficzne jak i filmowe.

Film animowany pt. „Żuk”

Kacper Bukartyk przygotowuje animowany film „Żuk”, który będzie połączeniem klasycznej animacji z techniką slow-motion. Produkcja, realizowana pod opieką artystyczną uznanej reżyserki Izabeli Plucińskiej, ma szansę zaistnieć na międzynarodowych festiwalach. – Film łączy dwie techniki, ukazując metaforyczne zdarzenie dwóch światów, ponieważ jest to film antywojenny – podkreślił Kacper Bukartyk. Sceny wykonane w technice slow-motion powstaną z wykorzystaniem specjalistycznych lalek.

Produkcja i wydanie płyty solowej

Julia Bury – studentka Akademii Sztuki w Szczecinie, nagra i wyda płytę solową. Projekt przewiduje min. 9 utworów w nurcie alternatywnym inspirowanym rockiem, muzyką elektroniczną, a choćby disco, co znajduje przełożenie na własny, unikatowy styl. Realizacja celu obejmie aranżację, produkcję, miks i mastering utworów, nadto marketing i dystrybucję. Wydanie płyty będzie wzbogaceniem oferty lokalnej sceny muzycznej.

„Posag” – wystawa fotografii i instalacji site-specific

Posag to osobisty projekt fotograficzny oraz rzeźbiarski Dominiki Głowali. Jest długotrwałym procesem, który opowiada o posagu, jako o symbolicznym transferze między rodzicami a dzieckiem. Fotografie pokażą wnętrza pełne pamiątek z przeszłości. Instalacje rzeźbiarskie natomiast odtworzą te elementy w nowej formie. Projekt ten to uniwersalna metafora o dojrzewaniu i rozpoczynaniu nowego życia. Zadanie zwieńczone zostanie dwoma wystawami w Szczecinie oraz Zamościu.

Cykl koncertów na wiolonczelę solo z muzyką współczesną

W ramach zadania Antoni Majewski z Bydgoszczy, zrealizuje cykl sześciu koncertów na wiolonczelę solo połączonych z prelekcjami i rozmowami z publicznością. Wydarzenia będą bezpłatne, a znaczna ich część odbędzie się w mniejszych miastach. Dzięki otwartej, dyskusyjnej formie koncertowej artysta pragnie zniwelować barierę między publicznością, a twórcami. Celem projektu jest zatem upowszechnianie i edukacja kulturalna oraz wspieranie kompetentnego i krytycznego odbioru sztuki przez publiczność, zarówno w Szczecinie, jak i poza centralnymi ośrodkami kultury.

Nowa interpretacja spektaklu „Szklana menażeria” Tennessee Williamsa

Nikola Palej (nieobecna podczas spotkania) zapowiada teatralną reinterpretację „Szklanej menażerii” Tennessee Williamsa, której celem jest symboliczne przywrócenie głosu osobom z niepełnosprawnościami i kobietom w teatrze. Projekt na nowo zinterpretuje historię głównej bohaterki „Szklanej menażerii” Tennessee Williams’a – Laury, dając jej wreszcie możliwość zabrania głosu. T. Williams, tworząc tę sztukę oparł ją na swojej osobistej historii i doświadczeniach, czyniąc Laurę – postacią inspirowaną jego siostrą. Po osiemdziesięciu latach od premiery na Broadwayu, Laura wreszcie dostanie możliwość konfrontacji ze swoim bratem i światem, który przez lata odbierał jej sprawczość. Autorka projektu będzie odpowiedzialna za stworzenie scenariusza, reżyserię i wcielenie się aktorsko w postać Laury. Zwieńczeniem procesu będzie prezentacja spektaklu, którego celem jest nie tylko artystyczna reinterpretacja „Szklanej menażerii”, ale także zaproszenie do szerszej dyskusji o miejscu kobiet i osób z niepełnosprawnościami w teatrze. Premiera spektaklu planowana jest na 05.09.2025 r. w Czarnej Sali Akademii Sztuki.

Album „Hommage a la France”

Wojciech Sokołowski z Koszalina środki stypendialne przeznaczy na nagranie albumu „Hommage a la France” z utworai francuskimi kompozytorów na klarnet i fortepian. Album będzie muzyczną podróżą ukazującą bogactwo i różnorodność francuskiej literatury klarnetowej, a także hołd dla twórczości Miłosza Magina – polskiego kompozytora i pianisty, który od 1960 roku na stałe związał swoje życie z Francją. Projekt łączy dzieła francuskiej muzyki z pełną liryzmu twórczością Magina. Realizacja płyty będzie stanowić znaczący krok w karierze artystycznej muzyka. Będzie stanowić kontynuację wieloletniej współpracy z dr Michałem Kluską – pianistą i liczne występy festiwalowo-koncertowe. – Jedna z pieśni Claude Debussy „Pierwsza Rapsodia”, będzie nagraniem pierwszym w historii w skali światowej w wersji oryginalnej, pierwotnie uznanej za niewykonalną – podkreślił Wojciech Sokołowski.

„Suita Szczecińska” na akordeon i orkiestrę smyczkową

Stypendysta Kacper Trębacz przygotowuje premierę „Suity Szczecińskiej” na akordeon i orkiestrę smyczkową – utworu inspirowanego klimatem i przestrzenią Szczecina. Podstawowym założeniem jest wyłonienie kompozytora, który zrealizuje to zadanie. Celem nadrzędnym projektu jest jednak stworzenie kompozycji wyjątkowej na tle innych dzieł akordeonowych, ściśle związanej ze Szczecinem, która wpisze się w kanon polskiej twórczości akordeonowej. – Mam nadzieję, iż uda się nam odtworzyć aurę Szczecina. Na pewno pójdziemy w historię, może w stronę odbudowy Szczecina. Widzę dużą potrzebę, aby połączyć to co nasze, z tym co ogólnoświatowe – mówił Kacper Trębacz.

„Canzoniere” – płyta CD z cyklem pieśni

Weronika Włodarczyk nagra płytę „Canzoniere” z pieśniami do poezji Francesco Petrarki, skomponowanymi przez szczecińskiego dr Piotra Gryskę. Będzie to rejestracja cyklu 10 pieśni w języku oryginalnym oraz w języku polskim, która ma na celu propagowanie muzyki polskich kompozytorów, dlatego też do współpracy zostało zaproszone wydawnictwo muzyczne Acte Prealable – światowy lider na rynku muzyki poważnej pod względem premierowych nagrań muzyki polskiej. Szczeciński kompozytor młodego pokolenia, Piotr Gryska, skomponował w 2024 r. cykl pieśni do poezji Petrarki specjalnie dla wokalistki, która na co dzień pracuje nad repertuarem różnych kompozytorów XX i XI wieku. Światowa prapremiera utworu odbyła się 19 stycznia 2025 r. w Bazylice św. Jana w Berlinie, a polska premiera 30 stycznia 2025 r. w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie. Obie prezentacje spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Stypendia artystyczne marszałka województwa przyznawane są od 2006 roku. Dotychczas z takiej formy wsparcia skorzystało już 74 młodych artystów, a całkowita pula środków przeznaczona na ten cel wynosi ok. 800 tysięcy złotych. Tegoroczny budżet programu to 120 tysięcy złotych.

O wsparcie mogą ubiegać się osoby do 35. roku życia, które zawodowo zajmują się działalnością artystyczną na Pomorzu Zachodnim lub realizują projekty związane tematycznie z regionem.

Stypendia marszałkowskie to nie tylko impuls do rozwoju, ale także wyraźny sygnał, iż kultura na Pomorzu Zachodnim ma mocne fundamenty i realne wsparcie.

Idź do oryginalnego materiału