Poznaj wyniki plebiscytu „Nasz Faworyt”
Dziennik Eurowizyjny wybrał faworyta! W ramach plebiscytu „Nasz Faworyt PL 25” o zwycięzcy decydowali czytelnicy strony internetowej, członkowie grupy na Facebooku oraz obserwujący na Instagramie. Głosować można było na różne sposoby, jednak w każdym segmencie ostatecznie powstał ranking, który przełożono na procenty, a następnie na punkty. Głosujący poprzez grupę Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku mieli łącznie do dyspozycji 150 punktów, z kolei głosujący poprzez Instagrama czy stronę internetową po 100 punktów. Po zsumowaniu trzech rankingów powstała końcowa klasyfikacja, którą możecie obejrzeć w nagraniu poniżej!
UWAGA NA SPOJLERY! Obejrzyj nagranie zanim przeczytasz analizę w dalszej części tekstu
Ostateczna klasyfikacja prezentuje się następująco:
- Justyna Steczkowska „Gaja” 73 punkty
- Sw@da x Niczos „Lusterka” 50 punktów
- Chrust „Tempo” 40 punktów
- Sonia Maselik „Rumours” 35 punktów
- Dominik Dudek „Hold the light” 34 punkty
- Kuba Szmajkowski „Pray” 30 punktów
- Daria Marx „Let it burn” 23 punkty
- Janusz Radek „In cosmic mist” 22 punkty
- Teo „Immortal” 21 punktów
- Tynsky „Miracle” 12 punktów
- Marien „Can’t hide” 7 punktów
Drugie zwycięstwo Justyny Steczkowskiej
Justyna Steczkowska zdecydowanie pokonała konkurencję, osiągając aż 23-punktową przewagę nad drugim miejscem, które zajął duet z Podlasia. W top3 znalazły się wszystkie utwory śpiewane w języku innym niż angielski, a dodatkowo w top4 wszystkie piosenki, których nie da się uznać za ballady. Wolniejsze utwory zajęły miejsca od 5. do końca. Brak różnorodności w stawce to istotny problem, na który zwraca uwagę wielu fanów. Mamy w tym roku za dużo ballad, co może działać na korzyść utworów w szybszym tempie. Ostatnie miejsce zajęła Marien, co nie jest niespodzianką, zważywszy na niskie poparcie fanów Eurowizji wywołane kontrowersjami związanymi z kwalifikacją utworu „Can’t hide” (m.in. brak obecności na castingu). Teo, który oficjalnie dołączył do stawki w poniedziałek, brał udział w większości głosowań jeszcze jako uczestnik „niepewny”, stąd jego oceny mogą być zaniżone. Wywiad z Teo znajdziecie na grupie Dziennika Eurowizyjnego.
Warto wspomnieć, iż Justyna Steczkowska już po raz drugi z rzędu jest faworytką Dziennika Eurowizyjnego. Rok temu zwyciężyła plebiscyt „Najlepsze zgłoszenie” za utwór „Witch Tarohoro”. W zeszłym roku w głosowaniu uczestniczyła też Sonia Maselik z piosenką „A Warrior”, jednak w finale zajęła najniższe, 14. miejsce. Kuba Szmajkowski, jako weteran polskich preselekcji uczestniczył w plebiscytach „Nasz Faworyt” w 2022 i 2023 roku. W 2022 za „Lovesick” zajął 2. miejsce, zaraz za Krystianem Ochmanem. W plebiscycie rywalizował z Darią i jej „Paranoią”, która w głosowaniu fanów zajęła jedynie 5. miejsce. W 2023 „You do me” Kuby zdobyło jedynie 7. pozycję. W tym samym roku w „Naszym Faworycie” pojawił się też Dominik Dudek z „Be Good” – wywalczył 2. miejsce, zaraz za Jannem.
Jak typowano na Facebooku, a jak na stronie?
Jak głosowały poszczególne grupy? Na Facebooku członkowie mogli przekazać pełen eurowizyjny ranking – możliwość była limitowana. Ostatecznie rozdano prawie 7 tysięcy punktów, a aż 17,91% zdobyła „Gaja” Justyny Steczkowskiej. Drugie miejsce miały „Lusterka” Sw@dy x Niczos (14,07%), a trzecie „Tempo” zespołu Chrust (11,9%). W top5 także Sonia Maselik (11,63%) i Dominik Dudek (9,48%). Najsłabiej wypadła Marien, która uzyskała jedynie 2,32% wszystkich dostępnych punktów. Na stronie internetowej głosowanie formularzowe podzielone było na dwie części.
W pierwszej należało zaznaczyć wszystkie piosenki, które się lubi. Najwięcej głosów zdobyła piosenka „Gaja” (20%), następnie „Lusterka” (15,9%), „Tempo” (11,8%), „Hold the light” (11,4%) i „Rumours” (10,5%). Także tutaj najniżej oceniono „Can’t hide”, które uzyskało wynik na poziomie 1,5%. W drugiej części każdy mógł wskazać jednego wykonawcę, którego wysłałby do Bazylei. Justyna Steczkowska nie miała tu sobie równych i zgarnęła aż 60,4% wskazań! Sw@da x Niczos byli drudzy z wynikiem 18,2%, a Chrust zajęli trzecie miejsce, jednak już tylko z poparciem 5,2%. W top5 znaleźli się też Dominik Dudek (4,4%) i Teo (3,2%). Jedynie Tynsky nie uzyskał żadnego wskazania.
Piątki dla Justyny, zera dla Marien
Na
użytkownicy przydzielali notę każdej piosence – do wyboru mieli 5, 2 lub 0 punktów. Justyna Steczkowska zdobyła najwięcej piątek (1107), drudzy byli Sw@da x Niczos (688), a na trzecim miejscu był Chrust (504). W top5 także Kuba Szmajkowski (475) i Dominik Dudek (414). Najsłabiej oceniono Marien, która uzyskała jedynie 80 ocen piątkowych. W dwójkach (czyli taki „średni poziom”) przoduje Kuba Szmajkowski (641), drugie miejsce ma Chrust (639), a trzecie Daria Marx (543). W najlepszej piątce mamy także Dominika Dudka (530) i Sonię Maselik (485). Marien także tutaj wypadła słabo – zebrała 241 dwójke i pokonała jedynie Justynę Steczkowską (183). W ocenach zerowych Marien nie miała konkurencji i zdobyła ich aż 1150. Drugie miejsce miał Tynsky z 871, a trzecie Teo z 674. W top5 także Janusz Radek (632) i Daria Marx (618). Justyna Steczkowska zgarnęła najmniej zer, bo jedynie 161. Ostatecznie po dodaniu not 5 i 2 punktów głosowanie na Instagramie wygrał utwór „Gaja”, drugie miejsce miały „Lusterka”, a trzecie „Tempo”. Ostatnia w rankingu była piosenka „Can’t hide”.
Czy uda nam się przewidzieć zwycięzcę?
Na pięć dotychczasowych edycji plebiscytu „Nasz Faworyt PL” fanom udało się trzykrotnie przewidzieć zwycięzcę preselekcji (2017- Kasia Moś, 2018- Gromee ft. Lukas Meijer, 2022- Krystian Ochman). Zwycięzcy naszych plebiscytów przegrywali selekcje w 2016 i 2023 roku – chodzi o Margaret i Janna. Za każdym razem wybuchał wtedy wielki skandal, a miłośnicy konkursu nie kryli oburzenia wynikami finału narodowego. Jak będzie w tym roku i jak zareagują na wyniki 14 lutego? Justyna Steczkowska zdaje się być murowaną faworytką, wygrywając niemal wszystkie zestawienia, ankiety i sondaże, jednak wciąż nie wiemy, jak głosować będą widzowie, którzy na co dzień konkursem się nie interesują. Dodatkowo, w tym roku zwracamy też uwagę na głosowania regionalne, gdyż do tej pory nie mieliśmy w selekcjach kandydata tak silnie związanego z konkretną częścią Polski. Wyniki na pewno będą ekscytujące. Ważne, by były sprawiedliwe i rzetelnie policzone.