W kończącym się 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes o Złotą Palmę rywalizują 22 tytuły. W jury zasiadają m.in. Juliette Binoche (przewodnicząca) i Halle Berry. Poza głównym konkursem nie brakło polskich akcentów.

Jedną z produkcji z udziałem Polaków jest „Mama” (sekcja pokazów specjalnych), izraelsko-polsko-włoska koprodukcja w reżyserii i według scenariusza Or Sinai. To historia Mili, która po latach pracy z dala od domu musi opuścić nadmorską rezydencję i wrócić do rodziny mieszkającej w odległej polskiej wiosce. Długo oczekiwane spotkanie jest dalekie od tego, jak je sobie wyobrażała. W filmie występuje Arkadiusz Jakubik i Dominika Bednarczyk.
Do konkursu Un Certain Regard zakwalifikowała się japońsko-polsko-brytyjska koprodukcja „Pejzaż w kolorze sepii” Kei Ishikawy. To adaptacja debiutanckiej powieści laureata Nagrody Nobla Kazuo Ishiguro, której akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii lat 80. i powojennym Nagasaki. Fabuła śledzi losy młodej pisarki wychowanej w Anglii, która usiłuje rozwikłać tajemnice przeszłości swej mamy. Polskimi producentami są Mariusz Włodarski i Marta Gmosińska z Lava Films. Za zdjęcia odpowiada Piotr Niemyjski, a za muzykę Paweł Mykietyn.
W sekcji Directors’ Fortnight pojawiła się francusko-polska koprodukcja „Bądź wola moja” Julii Kowalski z udziałem Marii Wróbel, Wojciecha Skibińskiego, Przemysława Przestrzelskiego i Kuby Dyniewicza. Wróbel gra Nawojkę – Polkę mieszkającą z religijnym ojcem i braćmi na francuskiej wsi. Festiwal zakończy się w sobotę 24 maja.
tom