15 listopada w Fundacji Kościuszkowskiej odbyła się wyjątkowa Debata Młodych, której tematem przewodnim była dwujęzyczność. Debata Młodych – tak nazywa się konkurs ogłoszony przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego, do którego przystąpiła Centrala Polskich Szkół Dokształcających. Operatorem wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Wspierania i Rozwoju Szkół Polonijnych. Koordynatorami projektu „Debata Młodych” były prezes CPSD dr Dorota Andraka i prezes FnRWSP dr Beata Jędryka.
W wydarzeniu wzięło udział 47 uczniów z 12 szkół polonijnych, 10 uczniów z programu DUAL oraz zaproszeni goście: sekretarz stanu MEN p. Joanna Mucha, dyrektor IRJP im M. M. Kolbego p. dr Urszula Starakiewiecz-Krawczyk, dyrektor Departamentu Współpracy Polonii i Polaków za Granicą MSZ p. Anna Sochańska, konsul generalny RP p. Mateusz Sakowicz, naczelnik Wydziału Departamentu do współpracy Polonii i Polaków za granicą p. Renata Trzcińska, kierownik Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej IRJP Izabela Siekierska-Rosiak, IRJP p. Wioleta Kuberska, prezes FnRWiRSP dr Beata Jędryka, pisarka p. Barbara Kosmowska, dziennikarz satyryk p. Michał Ogórek, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej p. Bożena Kamińska, wicekonsul RP p. Krzysztof Płaski, dyrektor Instytutu Piłsudskiego dr Iwona Korga, dyrektor Fundacji Kościuszkowskiej p. Marek Skulimowski.
W debacie wzięli udział uczniowie, którzy wcześniej na podstawie wysłanych argumentów zostali wyłonieni przez komisję do finałowej 14.
Nad postawioną tezą „Dwujęzyczność to most między dwoma kulturami i klucz do przyszłości” debatowały dwie drużyny: zwolenników i przeciwników. Debacie przewodniczył marszałek debaty – p. Jakub Staniewski, natomiast nad sprawnym przebiegiem wydarzenia czuwał sekretarz debaty – p. Ewa Załusińska.
Pomimo tego, iż zwolennicy dwujęzyczności podkreślali jej ogromne korzyści, jak wzbogacenie osobistej tożsamości, lepsze perspektywy zawodowe i łatwiejszą adaptację w globalnym świecie, to jednak drużyna przeciwników otrzymała decydujący głos jury i wygrała debatę, zwracając uwagę na realne trudności, z jakimi mierzą się młode osoby w dzisiejszym, gwałtownie zmieniającym się, świecie. Głos publiczności, która doceniła argumenty przemawiające za dwujęzycznością, otrzymała drużyna zwolenników.
Debata, organizowana po raz pierwszy wśród uczniów polonijnych, była nie tylko akademickim wyzwaniem, ale i platformą do wymiany myśli oraz zbliżenia młodych ludzi do kwestii kulturowych, społecznych i edukacyjnych.
Debatujących do wystąpień przygotowywały p. Aneta Matyszczyk (grupa przeciwników) i p. Paulina Surowiec (grupa zwolenników).
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy odważnie podjęli temat dwujęzyczności, oraz dziękujemy za wspaniałą atmosferę intelektualnej wymiany!
Tekst i zdjęcia: A. Matyszczyk