„Poli Raksy twarz” – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Trzeciewnicy

kurier-nakielski.pl 2 dni temu

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było powieści Krzysztofa Tomasika „Poli Raksy twarz”. Ikona polskiego kina lat sześćdziesiątych wycofała się z życia publicznego i od wielu lat konsekwentnie odmawia kontaktu z mediami. Również jej były mąż i syn odmówili rozmowy w związku z czym napisanie jej biografii nie zaliczało się do łatwych zadań. Sam autor przyznaje, iż historia aktorki wciąż kryje tajemnice i nie na wszystkie pytania znalazł odpowiedź.
Tomasik przede wszystkim podjął próbę wyjaśnienia na czym polegał fenomen aktorki. Przybliża nam kobietę o zjawiskowej, słowiańskiej urodzie, a przy tym niebywale fotogeniczną. Towarzyszymy aktorce w drodze od dziecięcych występów przed gośćmi, poprzez nieemitowane już „Kobry” , aż do zaskakującego mariażu z modą. Raksa znana jest przede wszystkim z roli Marusi w serialu „Czterej pancerni i pies”. Jednak aktorka posiada bardzo bogatą kronikę filmową i teatralną. Na początku lat dwutysięcznych wycofała się z pracy i środowiska artystycznego. Zajęła się projektowaniem strojów, potem pisała felietony do gazet. Wyprowadziła się na wieś i od tego czasu nie udzieliła żadnego wywiadu. Mówi się o niej, iż jest osobą wycofaną, nie mająca zbyt wielu przyjaciół. Pomimo tego dalej wzbudza ciekawość i emocje.
Cała powieść to chyba najlepszy dowód na to, iż Poli Raksie udało się ochronić swoją prywatność tak, jak chciała. Dlatego czytelnik czuje spory niedosyt po przeczytaniu książki. Nie dowiemy się też, czy ikona kina zgodziłaby się z zawartością publikacji.

Kolejne spotkanie Klubu zaplanowano na 17 października 2024 roku, godzina 16:00.

Kamila Matylis – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią, filia w Trzeciewnicy

Idź do oryginalnego materiału