28 maja o godzinie 20:00 Filmweb oraz Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (FINA) zapraszają do stołecznego kina Iluzjon. Tego wieczoru zainaugurujemy cykl comiesięcznych pokazów filmowych odbywających się pod hasłem "Wielkie kino na wielkim ekranie"!
Za każdym razem to Wy będziecie decydować o tym, jaki film zostanie wyświetlony w Iluzjonie w ramach cyklu. Wystarczy, iż weźmiecie udział w naszej ankiecie i zagłosujecie na jeden z tytułów zaproponowanych przez redakcję Filmwebu.
Tematem przewodnim pierwszego pokazu będzie rok 1999 - bez wątpienia jeden z ważniejszych w historii X Muzy. Na ekrany trafił wówczas szereg znakomitych filmów, które nie tylko odniosły sukcesy komercyjne, ale także zyskały status kultowych, zmieniły język filmowy lub zapoczątkowały nowe kierunki w kinie. Oto pięć z nich.




Ankieta potrwa do 11 maja do północy.
Za każdym razem to Wy będziecie decydować o tym, jaki film zostanie wyświetlony w Iluzjonie w ramach cyklu. Wystarczy, iż weźmiecie udział w naszej ankiecie i zagłosujecie na jeden z tytułów zaproponowanych przez redakcję Filmwebu.
Tematem przewodnim pierwszego pokazu będzie rok 1999 - bez wątpienia jeden z ważniejszych w historii X Muzy. Na ekrany trafił wówczas szereg znakomitych filmów, które nie tylko odniosły sukcesy komercyjne, ale także zyskały status kultowych, zmieniły język filmowy lub zapoczątkowały nowe kierunki w kinie. Oto pięć z nich.

American Beauty
1999
2h 2m
Dramat
Komedia
Sam Mendes
USA
Dramat
Komedia
Kevin Spacey
Annette Bening
Sam Mendes zaczął karierę filmową z wysokiego C. Reżyserski debiut późniejszego twórcy "Drogi do szczęścia", "Skyfall" czy "1917" zebrał osiem nominacji do Oscara i aż pięć z nich zamienił na statuetki (w tym dla najlepszego filmu). Wyczyn tym większy, iż w tamtym czasie oscarowymi pewniakami były raczej kostiumowe widowiska, a nie rozgrywające się w scenerii amerykańskich przedmieść współczesne dramaty o kryzysie wieku średniego, którym bliżej do chodnika kina niezależnego niż do salonów Hollywood. Ktoś pewnie powie, iż "American Beauty" to łagodniejsza wersja filmów Todda Solondza – ale to wcale nie znaczy, iż mamy do czynienia z nieudanym filmem. Ktoś inny doda, iż opowieść o przechodzącym kryzys wieku średniego Lesterze Burnhamie, który zakochuje się w koleżance swojej nastoletniej córki, nie zestarzała się dobrze – zwłaszcza, iż w bohatera wciela się okryty niesławą Kevin Spacey. Możliwe jednak, iż perspektywa czasu tylko jeszcze bardziej pogłębia i komplikuje to, co chciał pokazać w swoim filmie Mendes: iż źle się dzieje za równo przystrzyżonymi żywopłotami. Warto sprawdzić, jak ogląda się dziś "American Beauty".

Dług
1999
1h 37m
Dramat
Psychologiczny
Krzysztof Krauze
Polska
Dramat
Psychologiczny
Robert Gonera
Jacek Borcuch
Mocny, bezkompromisowy, niebiorący jeńców – dało się słyszeć w 1999 roku po premierze jednego z najważniejszych polskich filmów III RP. Film Krzysztofa Krauze dla jednych jest reportażem z patologii nieokiełznanego kapitalizmu, dla innych moralną przypowieścią o niemożności ukarania zła. Co najlepsze, obie grupy równocześnie mają rację. Zmierzch XX wieku w optyce "Długu" to czas amerykańskich snów i brutalnych wybudzeń. Bezsilni są tu wszyscy. Dwóch aspirujących biznesmenów, którzy nie mogą wziąć kredytu na wymarzony interes, ich partnerki, chronione przed prawdą do punktu dezorientującego obłędu, w końcu i polskie państwo, niepotrafiące zapewnić bezpieczeństwa swoim potrzebującym obywatelom. Krauze w swoim filmie tworzy lodowy pejzaż potransformacyjnej polski, która wyswobadzając wzrok od wschodu, otrzymała w nagrodę dziki zachód; świat, w którym sukces mierzy się zerami na dolarowym koncie, a sprawiedliwość wymierza jedynie siła własnych pięści. O społecznym oddziaływaniu "Długu" nie ma co choćby zaczynać mówić – wystarczy zerknąć na listę najbardziej znanych nazwisk, wobec których prezydent Kwaśniewski i Komorowski zastosowali prawo łaski.

Matrix
The Matrix
1999
2h 16m
Akcja
Sci-Fi
Lilly Wachowski
Lana Wachowski
Australia
USA
Akcja
Sci-Fi
Keanu Reeves
Carrie-Anne Moss
Każda okazja jest dobra, by zobaczyć widowisko rodzeństwa Wachowskich na wielkim ekranie. "Matrix" to ekscytujący remiks chińskiego kina kopanego, amerykańskiego kina strzelanego i japońskiego anime, przyprawiony dawką klasyki SF i filozofii. Bez wątpienia jeden z najbardziej wpływowych filmów w historii X Muzy, a zarazem doskonały przykład na to, jak wykorzystać efekty specjalne do opowiedzenia zajmującej historii. W tym przypadku: opowieści o hakerze Neo, który dowiaduje się od tajemniczych rebeliantów, iż świat, który zna, jest tylko iluzją. "Matrix" starzeje się jak wino - cały czas wygląda obłędnie, a przy tym jego przesłanie wydaje się dziś jeszcze bardziej aktualne niż w dniu premiery w 1999 roku.

Szósty zmysł
The Sixth Sense
1999
1h 47m
Thriller
M. Night Shyamalan
USA
Thriller
Bruce Willis
Haley Joel Osment
Twist to słynny taniec towarzyski w rytmie dwudzielnym, niekonwencjonalny element zmieniający smak dania albo słowo, które najczęściej pada w przypadku dyskusji o "Szóstym zmyśle". I tak, jak istnieją sceny słynniejsze niż całe filmy, tak w przypadku największego dzieła M. Nighta Shyamalana fabularna „przewrotka” stała się wpierw motorem napędowym szeptanej promocji filmu, potem tym, co do dziś definiuje go na tle filmowych thrillerów lat 90. XX wieku. Warto jednak zastanowić się, czy słusznie. Widz dobrze znający zakończenie "Szóstego zmysłu" jest bowiem w stanie w filmie Shyamalana odnaleźć pewną nową, ukrytą jakość; zachwycić się rolą Bruce’a Willisa graną przeciw własnemu emploi, wsiąknąć w sczerniały klimat duchologicznej historii, w końcu też poczuć głębiej emocjonalnie pełną opowieść o tragedii alienacji wśród bliskich. Do niektórych dzieł warto wracać z sentymentu; do innych – po to, by patrząc na ten sam film, oglądać jak gdyby zupełnie inny.

Wszystko o mojej matce
Todo sobre mi madre
1999
1h 41m
Dramat
Pedro Almodóvar
Francja
Hiszpania
Dramat
Cecilia Roth
Marisa Paredes
Przełom XX i XXI wieku to w karierze Hiszpana Pedra Almodóvara czas największych artystycznych triumfów. Po mistrzowsku łączył zmysłowe obrazy, magnetyczne osobowości aktorskie i kruche, chwytające za serce historie. Każdy powstający wtedy film to arcydzieło, kino w stanie czystym. Jednak choćby w jego dorobku 1999 to rok szczególny. "Wszystko o mojej matce" – misterna opowieść o kobietach, sekretach ludzkiej egzystencji i różnych obliczach miłości – rozpoczęła swój triumfalny pochód przez kina w maju na festiwalu w Cannes. Pedro Almodóvar otrzymał tam nagrodę za reżyserię. Potem były trzy statuetki od Europejskiej Akademii Filmowej, Złoty Glob, dwie nagrody BAFTA i wreszcie Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Filmem "Wszystko o mojej matce" Almodóvar ostatecznie pożegnał swoje zbuntowane, punkowe wcielenie i stał się Artystą, bożyszczem festiwalowej publiki i ukochanym reżyserem widzów szukających magicznych, zmysłowych, hipnotyzujących opowieści o ludzkiej naturze.
Ankieta potrwa do 11 maja do północy.