Po-wolny Weekend w Bunkrze Sztuki: 4–6 października

bunkier.art.pl 19 godzin temu

Po-wolny Weekend w Bunkrze Sztuki: 4–6 października

Jesień zaczynamy od spowolnienia rytmu. Kontekstem dla poszukiwań (bez)czasu i skupienia będą nowe wystawy w Bunkrze Sztuki, w tym 30 uderzeń na minutę Olgi Pawłowskiej. Artystka zachęca do radykalnego zwolnienia tempa, stwarza platformę do refleksji nad trwałością i rozpadem życia. W ramach Po-wolnego Weekendu będziemy wraz z odbiorcami chcieli wyciszyć się wewnętrznie i oddać – artystycznej – kontemplacji. W weekend zapraszamy na szereg wydarzeń: sesję masażu misami, oprowadzania po wystawie, zanurzenie się w jesiennej aurze w ramach rodzinnych warsztatów oraz na alternatywę dla sobotnich nocy – „Slow pARTy”: zwiedzanie wystaw, pokaz filmowy oraz set ambientowy w wykonaniu Ety Hox. Zachęcamy do zwolnienia tempa, refleksji i znalezienia własnego wewnętrznego rytmu w ramach artystycznych wydarzeń.

4 października

godz. 17:30 – Dźwiękoterapia – koncert relaksacyjny w dźwiękach gongów i mis tybetańskich

Wydarzenie wpisuje się w ideę relaksacji i spowolnienia, a jego artystycznym kontekstem będzie otoczenie wystawy Olgi Pawłowskiej 30 uderzeń na minutę. Dźwiękoterapia, której celem jest głęboka relaksacja, redukcja stresu i harmonizacja wewnętrzna, idealnie koresponduje z motywem wystawy, gdzie rytm i spokojne tempo odgrywają kluczową rolę. Działanie masażu misami jest niezwykle szerokie. Ta pradawna metoda pozytywnie wpływa na nasze poczucie, siłę i kreatywność.

Sesję poprowadzi Ewa Kotarba z zespołu Masuje Misami, która od lat zajmuje się dźwiękoterapią, pracując z instrumentami takimi jak gongi i misy tybetańskie. Dźwięki tych instrumentów wprowadzają uczestników w stan wyciszenia, harmonizując ciało i umysł. W otoczeniu sztuki i unikalnej atmosfery galerii uczestnicy będą mogli doświadczyć mocy dźwięku, który przeniesie ich w stan głębokiego relaksu.

SZCZEGÓŁY

5 października

godz. 11:00-12:30 – Bunkier KreaTYwnie: warsztaty dla dzieci w wieku 6–9 lat

Warsztaty dla dzieci w ramach cyklu „Bunkier KreaTYwnie” tym razem potraktują jesień jako czas refleksji i spokoju. Nawiązując do nowych wystaw w Bunkrze Sztuki, podejmiemy dyskusję wokół tego, co może stanowić dla nas inspirację, jak otaczający nas świat i przyroda wpływają na tworzoną sztukę. Warsztaty rozpoczniemy od krótkiego zwiedzania wystawy 30 uderzeń na minutę Olgi Pawłowskiej, aby zobaczyć, jak artystka oddaje emocje i nastrój w obrazach. Następnie będziemy tworzyć własne prace inspirowane jesienią – obrazy, kolaże i rysunki, próbując znaleźć wyraz emocji, jakie kojarzą się z tą porą roku: spokoju, melancholii, piękna natury. Użyjemy do tego różnorodnych technik: akwareli, pasteli i kredek, wykorzystując także liście do tworzenia odbitek i wzorów. Spróbujemy także poddać refleksji i nazwać to, co czujemy, patrząc na – nasze i innych – dzieła sztuki.

SZCZEGÓŁY

godz. 17:00-18:00 – oprowadzanie po nowych wystawach Bunkra Sztuki

Od 26 września w Bunkrze Sztuki prezentowane są nowe wystawy: Olgi Pawłowskiej 30 uderzeń na minutę, Zniknij nad Wisłą – pierwsza przekrojowa wystawa prac Konrada Pustoły, oraz Referencje sztuki z Kolekcji Bunkra Sztuki. Rozpoczęciem wieczoru będą oprowadzania po wszystkich wystawach.

Olga Pawłowska w 30 uderzeniach na minutę dzięki obrazów, form przestrzennych i wideo wyraża afirmację dla natury oraz budowli wzniesionych przez człowieka na jej podobieństwo. Artystka reżyseruje sytuację, która zachęca do radykalnego zwolnienia tempa, stwarza platformę do refleksji nad trwałością i rozpadem. Chce skierować uwagę widzów na obszary rzeczywistości, które zdają się opierać narzuconemu rytmowi. Kiedy człowiek konfrontuje się z przyrodą, a zwłaszcza z potęgą morza lub gór, odnosi wrażenie ich istnienia poza czasem.

Konrad Pustoła to jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów swojego pokolenia. Kariera urodzonego w latach 70. XX wieku artysty została nagle przerwana przez jego przedwczesną śmierć w wieku 39 lat. Pozostawił jednak po sobie kilkadziesiąt tysięcy fotografii, teksty, a także szkice niezrealizowanych projektów. Był twórcą, który przekraczał granice między zaangażowanym społecznie dokumentem i sztuką, szukał dialogu między tradycyjną techniką fotograficzną a fotografią cyfrową. Wystawę uzupełni prezentacja prac laureatek i laureatów Stypendium Pamięci Konrada Pustoły. Oprowadzanie po wystawie poprowadzi Adam Leszczyński.

Finałem zwiedzania będzie prezentacja dzieł, które w tym roku wzbogaciły Kolekcję Bunkra Sztuki. Prace Marty Antoniak, Kingi Nowak, Justyny Smoleń oraz Wojciecha I. Sobczyka stanowią rozbudowywany od sześciu dekad zbiór prac twórców związanych z Krakowem, który uwzględnia najważniejsze współczesne zjawiska artystyczne. Pod względem formy, tematu czy techniki odwołują się one do tradycji sztuki i rzemiosła artystycznego.

SZCZEGÓŁY

godz. 18:30-20:00 – pokaz filmowy: Perfect Days Wima Wendersa

Jak na każdą spokojną domówkę przystało wieczór rozpoczniemy dobrym pokazem filmowym. Zapraszamy na seans Perfect Days Wima Wendersa – reżysera potrafiącego pokazać emanację piękna w codziennych prostych czynnościach.

Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych ludzi. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem choćby prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

SZCZEGÓŁY

godz. 21:00–00:00 – set ambientowy Ety Hox

To będzie wyjątkowe doświadczanie muzyczne. W otoczeniu wystawy zanurzymy się w eksperymentalnej muzyce elektronicznej. Przewodniczką przez światy relaksacji i muzycznej kontemplacji będzie słynna krakowska DJ-ka Eta Hox. Przestrzenne brzmienia i delikatne elektroniczne dźwięki skłonią do znalezienia spokoju w sobie i głębokiej refleksji. Kto zechce, może odpocząć i posłuchać setu niczym koncertu, kto ma ochotę potańczyć, ma do tego przestrzeń i prawo, my zaś zachęcamy do jednoczesnego zwiedzania naszych wystaw w trakcie tej wyjątkowej muzycznej podróży.

SZCZEGÓŁY

6 października

godz. 11:00 – Bunkier KreaTYwnie: warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat

Warsztaty dla dzieci w ramach cyklu „Bunkier KreaTYwnie” tym razem potraktują jesień jako czas refleksji i spokoju. Nawiązując do nowych wystaw w Bunkrze Sztuki, podejmiemy dyskusję wokół tego, co może stanowić dla nas inspirację, jak otaczający nas świat i przyroda wpływają na tworzoną sztukę. Warsztaty rozpoczniemy od krótkiego zwiedzania wystawy 30 uderzeń na minutę Olgi Pawłowskiej, aby zobaczyć, jak artystka oddaje emocje i nastrój w obrazach. Następnie będziemy tworzyć własne prace inspirowane jesienią – obrazy, kolaże i rysunki, próbując znaleźć wyraz emocji, jakie kojarzą się z tą porą roku: spokoju, melancholii, piękna natury. Użyjemy do tego różnorodnych technik i stworzymy kompozycje z wykorzystaniem papieru, węgla, suchych pasteli i farb, a także różnorodnych materiałów, jak np. suche liście czy gałązki. Spróbujemy też poddać refleksji i nazwać to, co czujemy, patrząc na – nasze i innych – dzieła sztuki.

SZCZEGÓŁY
Idź do oryginalnego materiału