Po raz 25. wręczono Świętokrzyskie Nagrody Kultury [LAUREACI]

radiokielce.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: Po raz 25. wręczono Świętokrzyskie Nagrody Kultury [LAUREACI]


Regionaliści, muzycy, pisarze, artyści związani z tańcem, sceną dramatyczną czy fotografią – 10 osób otrzymało Świętokrzyską Nagrodę Kultury 2023. Przekazana została także Nagroda Honorowa. Wręczenie laurów było połączone z inauguracją Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego 2023/2024 w naszym regionie. Wydarzenie odbyło się w czwartek (19 października), w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego przyznał, iż z optymizmem patrzy na najbliższe miesiące w kulturze.

– Coraz więcej wydarzeń z obszaru kultury dzieje się na naszym obszarze, wiele imprez ugruntowuje swoją renomę na rynku nie tylko naszego regionu, ale i w Polsce. Nie ubywa osób, które możemy wyróżniać chociażby Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Poza tym, pięknieją nasze obiekty kultury, przybywają nowe. Rośnie liczba osób, które zasiadają na widowni teatru, które chodzą na koncerty do filharmonii, wzrasta liczba wypożyczanych książek w naszych bibliotekach. To pokazuje, iż z kulturą w naszym województwie nie jest tak najgorzej i trzeba się z tego cieszyć – ocenił.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (przy mikrofonie) Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Twórcy z różnych środowisk

Podczas uroczystości wręczono Świętokrzyskie Nagrody Kultury. To wyróżnienie przyznawane przez władze Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach między innymi za szczególne osiągnięcia dla ludzi związanych z kulturą i z działalnością artystyczną.

W tym roku napłynęło 19 zgłoszeń, z których kapituła nagrody wyłoniła 10 laureatów. Małgorzata Rudnicka, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego w Kielcach, która uczestniczyła w obradach podkreślała, iż osoby te reprezentują różne środowiska.

– To są zarówno animatorzy kultury w terenie, czyli nierzadko społecznicy, ludzie, którzy często ukończyli swoją pracę zawodową, ale realizują swoje pasje właśnie w tym czasie wolnym od pracy. Są to również pracownicy instytucji kultury, którzy realizują swoje obowiązki zawodowe, ale w stopniu znacznie wykraczającym poza to, co jest wymagane do realizacji tych zadań – wyjaśniła.

Satysfakcja, ale i zobowiązanie

Nagroda ma charakter dwustopniowy. Nagroda pierwszego stopnia trafia do osób, bądź instytucji za osiągnięcia, które wykraczają poza region lub za całokształt twórczości. W tym roku jej laureatem został Aleksander Salij – artysta fotografik, malarz i teoretyk sztuki. Po ceremonii powiedział, iż jest to wyróżnienie dla jego dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie sztuki.

– Mogę powiedzieć, iż jestem jedynym z kieleckich artystów, który miał swoje wystawy w 1999 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Brałem udział w różnych konkursach, ale chciałem wymienić znamienny konkurs portretu i aktu organizowany w Krakowie. Prace wysyłałem do Stanów Zjednoczonych, Francji, Związku Radzieckiego, Szwecji, Danii, Hiszpanii. Także jest to podsumowanie mojego dorobku twórczego, który był moim powołaniem, chęcią sprostania zadaniu, jakim jest sztuka w całym tego słowa znaczeniu – podkreślił.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Aleksander Salij, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Kapituła konkursu przyznała również 10 nagród drugiego stopnia. Są one dowodem uznania dla osiągnięć mających istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim. Jednym z jej laureatów został dr Grzegorz Pańtak, zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca. W rozmowie z Radiem Kielce przyznał, iż nagroda daje satysfakcję, ale jest także zobowiązaniem.

– Praca w kulturze jest misją. Pracuje się w kulturze, żeby czuć się potrzebnym i nagroda jest w pewnym sensie takim publicznym uznaniem, zaświadczeniem, iż ta praca, którą uprawiam, praca związana ze sztuką tańca jest ważna, wartościowa i bardzo za to dziękuję zarządowi, wszystkim, którzy głosowali na moją osobę – powiedział.

Wystawa na bardzo wysokim poziomie

W tym roku kapituła zdecydowała także o przyznaniu jednej nagrody honorowej. Otrzymały ją: dr Agnieszka Kowalska-Lasek, Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak i dr Beata Polit – autorki koncepcji wystawy stałej w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy.

Dr Agnieszka Kowalska-Lasek zaznaczyła, iż ta nagroda jest dużym wyróżnieniem i dodała, iż zasłużyło na nią szersze grono osób.

– To jest nagroda dla dużego zespołu pracowników, którzy przez ponad cztery lata walczyli z bardzo trudnym, wielobranżowym projektem. Co prawda nagroda została przyznana za wystawę, ale ta wystawa, tak na dobrą sprawę to tylko taka wisienka na torcie i kropka nad „i”. Bo przecież żebyśmy mogli zacząć planować wystawę, tworzyć jej scenariusz, musieliśmy najpierw dokonać rzeczy, które początkowo wydawały się niemożliwe: stworzyć podziemny tunel, który połączył najważniejsze zabytki Wiślicy. I trudno byłoby mi odbierać tę nagrodę, gdybym w głowie nie miała tych wszystkich osób, z którymi przez te cztery lata budziliśmy się z myślą o Wiślicy i zasypialiśmy z myślą o Wiślicy. Także jest to nagroda dla dużego zespołu Muzeum Narodowego w Kiecach, które, mam nadzieję, sprawdziło się w tym działaniu i dziś możemy oglądać wystawę, która jest na bardzo wysokim poziomie – zaznaczyła.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski – marszałek województwa, dr Beata Polit, Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak, dr Agnieszka Kowalska, Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

25-letnia tradycja

W uroczystości udział wziął senator Krzysztof Słoń. Pogratulował wszystkim, którzy trzymają pieczę nad świętokrzyską kulturą.

– Możemy mówić o bardzo intensywnym rozwoju każdego rodzaju infrastruktury, możemy mówić, iż powstaje coś nowego i oczywiście cieszymy się z tego, iż inwestujemy ogromne środki w edukację czy w inne dziedziny naszego życia, ale i tu bardzo dziękuję zarządowi województwa świętokrzyskiego na czele z panem marszałkiem Andrzejem Bętkowskim za troskę o kulturę, bo to też jest inwestycja w przyszłość. Łagodzimy skutki wieloletnich zaniedbań. Wiele obiektów poddajemy gruntownej renowacji, o wielu przypominamy dla społeczeństwa i staramy się, żeby przetrwały na dalsze lata, ale jest również ten kapitał ludzki, który w tym wszystkim jest najważniejszy i dziś pokazujemy go całemu naszemu społeczeństwu, tych wyjątkowych ludzi, którzy stanowią tę elitę kulturalną naszego województwa – pokreślił.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu senator Krzysztof Słoń. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Świętokrzyskie Narody Kultury zostały wręczone już po raz 25. Kończąc uroczystość, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk w pierwszej kolejności podziękował twórcom, cytując słowa pisarza, Andrzeja Sapkowskiego.

– Możemy nosić chińskie ciuchy, możemy jeździć czeskimi autami, możemy patrzeć w japońskie telewizory i gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury – to jednak wypadałoby mieć własną. I tymi słowami chciałem państwu podziękować, iż mamy własną, świętokrzyską kulturę. Chciałbym podziękować panie marszałku na pana ręce również wszystkim zarządom województwa świętokrzyskiego, od samego początku samorządności województwa świętokrzyskiego, iż o tym pamiętają – zaznaczył.


Świętokrzyska Nagroda Kultury 2023 – laureaci

Nagroda I stopnia:

Aleksander Salij – artysta fotografik, malarz i teoretyk sztuki. Studiował na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Fotografią zajmuje się od 1957 roku zaś malarstwem od 1965. Wieloletni członek Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego i Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików. Był członkiem Rady Programowej Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, należy również do Związku Pastelistów Polskich. Przez 27 lat zawodowo związany z ostrowiecką hutą, gdzie wykonywał zdjęcia stali posługując się aparatem i mikroskopem technicznym.

Od kilkunastu lat jako jeden z niewielu artystów z naszego regionu uczestniczy w prestiżowym przedsięwzięciu „Polska Fotografia Kolekcjonerska”. Otrzymał odznaki „Za Zasługi dla Kielecczyzny” oraz „Zasłużony działacz kultury”. Wręczono mu także „Medal Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF” oraz odznaczono go „Medalem 150-lecia Fotografii”.

Wnioskodawca – Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Aleksander Salij, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Nagroda II stopnia:

Agata Kielar-Długosz – wybitna flecistka, od wielu lat związana z województwem świętokrzyskim propagatorka muzyki polskiej, absolwentka studiów solistycznych w Monachium, w Weimarze oraz Yale University w New Haven. Laureatka międzynarodowych konkursów fletowych m.in.: Padwie, oraz Timisoarze. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Współpracowała z Bach Collegium München. Jako solistka grała pod batutą takich dyrygentów, jak: Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Do tej pory nagrała 18 albumów płytowych, W 2017 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody fonograficznej ICMA (International Classical Music Award) w kategorii koncert solowy Propagatorka muzyki najnowszej. Wieloletnia stypendystka fundacji „Yehudi Menuhin Live Music Now”. Otrzymała Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich 2021 za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych oraz za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie. W 2021 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Za wybitne zasługi dla kultury polskiej została odznaczona przez Prezydenta RP zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski.

Wnioskodawca – Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa w Skarżysku Kamiennej.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Irena Długosz w imieniu Agaty Kielar-Długosz, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Andrzej Niespodziewany – z zamiłowania regionalista i genealog, który od wielu lat interesuje się przeszłością Wiązownicy – rodzinnej wsi i ludźmi z nią związanymi. Od kilkunastu lat prowadzi bloga: kronikiwiazownickie.pl Zamieszcza w nim ciekawostki dotyczące wydarzeń historycznych związanych z terenem pogranicza dzisiejszego powiatu sandomierskiego i staszowskiego. Zgromadzone przez lata informacje opublikował w książce zatytułowanej „Kroniki wiązownickie”. Książka ta jest publikacją popularno-naukową dotyczącą zagadnień historyczno-genealogicznych. Napisana jest z dużym zaangażowaniem i widoczną pasją autora. Autor zaprezentował historię regionu w szerokim kontekście i wykazał związki znanych powszechnie wydarzeń i osób z historii i literatury z jego rodzinnymi stronami.

Wnioskodawca – Fundacja Dzięki Wiązownica Kolonia.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Andrzej Niespodziewany, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Anna Kurska – regionalistka, autorka książki „Relacje z dziewiętnastowiecznych wędrówek na Święty Krzyż”. Ta książka to zwieńczenie badań dr hab. Anny Kurskiej nad regionem świętokrzyskim. Rozpoczynała je od zainteresowania twórczością kieleckiego pisarza Zdzisława Antolskiego. Autorka szkicu o Stanisławie Starku, założycielu huty „Ludwików” (późniejszej SHL) – inicjatorze rozwoju przemysłu w Kielcach. Zajmowała się tymi ważnymi miejscami regionu świętokrzyskiego w kontekście polskiego krajoznawstwa, ale również analizowała dziewiętnastowieczną literaturę z nimi związaną. Napisała wiele szkiców o sposobach interpretacji miejsca – Świętego Krzyża w literaturze polskiej XIX wieku.

Wnioskodawca – Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Anna Kurska, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Beata Pszeniczna – aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Absolwentka Stacjonarnego Studia Aktorskiego „SPOT” w Krakowie. Początkowo związana z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, od 2004 roku w zespole stałym Teatru im. S. Żeromskiego. Współpracowała z wybitnymi reżyserami, m.in. Weroniką Szczawińską, Radkiem Rychcikiem, Mikołajem Grabowskim czy Jerzym Bończakiem. Stworzyła szereg niezapomnianych kreacji m.in.: Ciotkę w „Białym małżeństwie” Tadeusza Różewicza, Mamę we „W imię ojca i syna” Szymona Bogacza, czy Barbarę Markowską w teatralnym hicie – „Szalonych nożyczkach” Paula Pörtnera. Poza teatrem poświęca się pracy artystycznej i pedagogicznej z młodzieżą, chętnie udziela się
w kampaniach społecznych. W 2024 roku Beata Pszeniczna będzie obchodzić dwudziestolecie pracy w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Wnioskodawca – Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Michał Kotański w imieniu Beaty Pszenicznej, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Bogusław Olczyk – nauczyciel perkusji w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, muzyk solista Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Działa czynnie jako muzyk perkusista, nauczyciel perkusji i propagator muzyki w regionie, kraju i za granicą. Jako nauczyciel ma wiele osiągnięć i sukcesów z uczniami, którzy zdobywają nagrody na licznych przesłuchaniach, konkursach i festiwalach. Bogusław Olczyk jest również laureatem odznaczeń i nagród m.in. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (Honorowa odznaka – Zasłużony dla Kultury Polskiej). Perkusista Big Bandu Kielce, Kieleckiej Grupy Perkusyjnej – której jest współzałożycielem, Tria „Con Dynamico” (działającego przy Filharmonii Świętokrzyskiej). Współzałożyciel zespołu „Strauss Ensemble”, który współpracuje z najlepszymi śpiewakami operowymi i operetkowymi w całym kraju.

Wnioskodawca – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Bogusław Olczyk, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Elżbieta Gacek – poeta, prawnik, sędzia, działacz społeczny, wolontariusz. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz członek Świętokrzyskiego Klubu Amazonki przy ŚCO w Kielcach. Wydała osiem tomików wierszy: „Szczelnie zamknięty świat”(2003), „Przez uchylone drzwi”(2005), „Po prostu jestem”(2007), „Dotyk i spełnienie (2009), „Słowa co krzepią-myśli co łączą”(2013), „Nadzieja czekać każe” (2016), „Zagubione wartości” (2018), „Po namyśle” (2023). W roku 2011 wydała „Anegdoty sądowe” i w 2012 r. biografię, pt. „Zapiski z pamięci”. Współautorka opracowania wierszy napisanych przez pacjentów dotkniętych chorobami onkologicznymi: „Na zawsze” i „Brać udział, trwać i znaczyć”.

Wnioskodawca – Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Ewa Gacek, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Grzegorz Krzywonos – kierownik Kina „Muza” we Włoszczowie. Pod jego kierownictwem w 2022 roku wprowadzono włoszczowskie Kino do sieci Europa Cinemas (najmniejsze Kino w Europie i najmniejsze miasto Włoszczowa). W 2022 roku indywidualnie uhonorowany podczas 51. Forum wokół Kina w Gdyni przez Stowarzyszenie Kina Polskie „Honorowym Złotym Biletem” za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów w Polsce. W 2021 roku prowadzone przez Niego Kino „Muza” we Włoszczowie zostało nominowane do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „KINO”. Dwukrotnie radny Sieci Kin Studyjnych w Polsce. Koordynator w redystrybucji filmów (Tom i Jerry, Kosmiczny mecz: nowa era) w języku ukraińskim dla uchodźców w 107 kinach w Polsce. W 2019 roku otrzymał tytuł Kiniarz Roku Sieci Kin Studyjnych. Menadżer roku 2017 w powiecie włoszczowskim I miejsce, oraz III w województwie świętokrzyskim w kategorii: Kultura i rozrywka.

Wnioskodawca – Fundacja „Jesteśmy Blisko” z Włoszczowy.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Grzegorz Krzywonos, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Grzegorz Pańtak – tancerz, pedagog tańca, choreograf. Wspólnie z Elżbietą Pańtak współtworzył i prowadzi instytucjonalny zespół – Kielecki Teatr Tańca. Realizował widowiska taneczne z prawykonaniami na orkiestrę symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej z muzyką Pawła Łukowca i Krzesimira Dębskiego. Współpracuje z Narodową Operą Izraelską, dla której choreograficznie zrealizował Traviatę, Carminę Buranę reż. Michała Znanieckiego. Dla Opery Wrocławskiej realizował choreografię do opery Turandot, Traviata w Operze na Zamku w Szczecinie, Romeo i Julia dla Opery Śląskiej i opery w Szczecinie. W 2022 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie Sztuka, w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Grzegorz Pańtak realizuje swoje pasje taneczne od 25 lat, z powodzeniem łącząc funkcję osoby zarządzającej, z obowiązkami wymagającymi kreatywności i zdolności artystycznych, tzn. reżysera, choreografa spektakli, reżysera światła – w produkcjach Kieleckiego Teatru Tańca.

Wnioskodawca – Kielecki Teatr Tańca.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Grzegorz Pańtak, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Janusz Sobolewski – od ponad dwudziestu lat pracuje społecznie na rzecz kultury, ochrony dziedzictwa narodowego oraz edukacji. Jego działalność non profit dotyczy przede wszystkim sfery dziedzictwa kultury. Jest prezesem stowarzyszenia Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu, którego celem określonym w statucie jest ochrona substancji zabytkowej i zabytkowego krajobrazu na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu oraz innych nekropoliach miasta Sandomierza. Za zasługi w działalności społecznej, za pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego został odznaczony złotym i srebrnym krzyżem zasługi. Odznaczony za zasługi dla Niepodległej medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił J. Sobolewskiego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. Sobolewski za działalność na rzecz społeczności lokalnej otrzymał tytuł Sandomierzanin Roku 2022.

Wnioskodawca – Towarzystwo Naukowe Sandomierskie.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Janusz Sobolewski, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Przemysław Wierzba – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia
im. L. Różyckiego w Kielcach. Studia w klasie wiolonczeli prof. Bernarda Poloka ukończył w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 2021 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Jako solista i kameralista koncertował m.in. na Śląskim Festiwalu Bachowskim w Katowicach, XXIX Międzynarodowych Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach, podczas II edycji Festiwalu Doliny Sanu w Mucznem, XXXIX Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej oraz w Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach cyklu koncertów Lato w Filharmonii. Grał również za granicą – w Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech.

Wnioskodawca – Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa, Przemysław Wierzba, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

NAGRODA HONOROWA – statuetka

Dr Agnieszka Kowalska Lasek, Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak, Dr Beata Polit

Dr Agnieszka Kowalska-Lasek – literaturoznawca, muzealnik – kustosz dyplomowany, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Z Muzeum Narodowym w Kielcach związana od 1998 roku. Pełniła funkcję kierownika Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W roku 2017 została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora ds. oddziałów. Autorka licznych publikacji dotyczących Noblisty, w tym kompleksowego Katalogu zbiorów Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Koordynatorka projektu modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, współautorka scenariusza wystawy stałej.

Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak – kierownik Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. Absolwentka archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiów podyplomowych z zakresu muzealnictwa oraz Akademii Dziedzictwa (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Uczestniczka licznych archeologicznych ekspedycji naukowych prowadzonych z inicjatywy Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W swym dorobku posiada kilka publikacji w tym: Gloriosa Wislicensium Urbs – wspaniałe miasto Wiślica. Współautorka wniosku o uznanie Wiślicy za Pomnik Historii. Koordynatorka projektu modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, współautorka scenariusza wystawy stałej.

Dr Beata Polit – kielczanka, archeolog, kierownik Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Kielcach, wykładowca w Instytucie Archeologii UMCS w Lublinie. Autorka i współautorka artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych polskich i zagranicznych pismach. Posiada doświadczenie w zakresie muzealnictwa i ochrony dziedzictwa kulturowego, które zdobyła w Muzeum Narodowym w Kielcach, a także w trakcie licznych staży w zagranicznych i polskich instytucjach naukowych (np. Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Deutsches Archaologisches Institut Eurasien-Abteilung w Berlinie) oraz muzealnych (np. National Archaeological Museum Udine, Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie.

19.10.2023. Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski – marszałek województwa, dr Beata Polit, Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak, dr Agnieszka Kowalska, Arkadiusz Bąk – przewodniczący Sejmiku Województwa. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Gruntowna modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy zakończona w roku 2022 przewidywała utworzenie nowej wystawy stałej, której autorkami są ww. Panie. Nowopowstały unikatowy podziemny szlak biegnący wokół fundamentów Bazyliki połączył w jedną ścieżkę dotychczas odrębne elementy ekspozycji muzealnej, takie jak pawilon archeologiczny oraz rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki mniejszej. Przestrzeń korytarza została wykorzystana do celów ekspozycyjnych, gdzie zgodnie z nowym scenariuszem wystawy prezentowane są romańskie detale architektoniczne a także zabytki archeologiczne pozyskane z całej Polski w ramach idei scalenia kolekcji wiślickiej.

Cała wystawa dostosowana została do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; poruszających się na wózkach inwalidzkich, niedosłyszących i niedowidzących. Możliwość korzystania z audio przewodników z pętlą indukcyjną, nagraniami dźwiękowymi w dwóch językach – polskim i angielskim, języku migowym wyświetlanym na monitorze urządzenia pozwala na pełną likwidację barier stojących przed osobami z niepełnosprawnościami i grupami zagrożonymi wykluczeniem. Wystawę można zobaczyć online, dzięki przygotowanym spacerom wirtualnym.

Uroczyste otwarcie Muzeum Archeologicznego w Wiślicy odbyło się 26 czerwca 2022 roku. Do końca roku instytucję odwiedziło 14 467 osób. Za realizację projektu modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, Muzeum Narodowe w Kielcach otrzymało wyróżnienie w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku 2022 Sybilla.

Wnioskodawca – Województwo Świętokrzyskie.



Idź do oryginalnego materiału