Płytka PCB jest elementem wielu układów elektronicznych, a rynek produkcji tych elementów z roku na rok rośnie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, do czego służy płytka PCB i jak wygląda proces jej produkcji.
Produkcja urządzeń elektronicznych rozwija się bardzo dynamicznie. telefony, smartwatch, słuchawki bluetooth i inne urządzenia bardzo ułatwiają nam życie. Z tego powodu przemysł sukcesywnie poprawia ich działania inwestując w produkcję kolejnych elementów usprawniających ich pracę. Jednym z nich jest płytka PCB – stały element budowy niemal każdego urządzenia elektronicznego. Może stanowić komponent dowolnego układu elektronicznego – zarówno prostego, jak i bardziej skomplikowanego. Dowiedzmy się zatem, co to jest płytka PCB.
Co to jest jest płytka PCB?
Obwód drukowany, czyli inaczej płytka PCB, to komponent wielu urządzeń elektronicznych służący do montażu elementów elektronicznych. Według niektórych jest po prostu „sercem” każdego urządzenia elektronicznego. Płytka PCB składa się z materiału izolacyjnego pokrytego miedzianą folią przewodniczącą. Płytki PCB posiadają sieć połączeń elektrycznych, gdzie ścieżki miedziane wraz z polami lutowniczymi tworzą powierzchnię przewodzącą prąd. Nazwa PCB stanowi skrót od Printed Circuit Board (dosłownie płytka obwodu drukowanego).
Płytki PCB – parametry
Ze względu na dane parametry, produkuje się różne płytki PCB. Różne postacie płytek zależą m.in. od:
– liczby warstw – płytka PCB jedno- i wielowarstwowa,
– obciążalności prądowej – grubość folii miedzianej od 18 do 105 um,
– grubości – obwody grube powyżej 1,5mm, cienkie od ,2 do 0,5 mm oraz elastyczne z foliami od 0,1 do 0,15 mm,
– materiału wykonania – teflonu, FR4, CEM, FR4 na podkładzie aluminium.
Jak się produkuje płytki PCB?
Proces produkcji płytek PCB jest kilkuetapowy i obejmuje około 30 operacji obróbkowych. Aby powstał gotowy obwód drukowany PCB należy przeprowadzić obróbkę mechaniczną (cięcie, wiercenie i separowanie) oraz obróbkę chemiczną (metalizacja, cynowanie, nakładanie maski lutowniczej, trawienie). Ponadto element ten musi przejść kontrolę elektroniczną oraz optyczną. Produkcja płytek PCB może uwzględniać wytwarzanie obwodów standardowych oraz takich robionych na zamówienie.
Punktami krytycznymi produkcji płytek PCB jest zapewnianie prawidłowych i stabilnych parametrów produkcji. Należy zadbać o utrzymanie odpowiednich wielkości mechanicznych, chemicznych, termicznych oraz kontrolować dopływ światła i powietrza, co ma przełożenie na zachowanie prawidłowej temperatury i wilgotności na hali produkcyjnej.
Płytka PCB wysokiej jakości, czyli jaka?
Aby zapewnić najwyższe standardy wykonania i pracy, obwody drukowane muszą wykazywać się konkretnymi adekwatnościami. Płytka PCB wysokiej jakości spełnia więc wymogi co do odpowiednich adekwatności elektrycznych i dielektrycznych oraz jest trwała i przygotowana do pracy w różnych warunkach. Ponadto ma odpowiednie, dokładnie określone wymiary zewnętrzne, średnice otworów oraz wymiary ścieżek. Dodatkowo płytka PCB wysokiej jakości charakteryzuje się nienaganną estetyką wynikającą z prawidłowo wykonanych opisów i soldermaski.
Znaczenie płytek PCB dla przemysłu elektronicznego
Elektronika odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Do produkcji urządzeń niezbędne są płytki PCB. Podczas gdy do tworzenia prostych układów elektronicznych wystarczają płytki uniwersalne, to już innowacje wymagają zastosowanie coraz bardziej zaawansowanych obwodów drukowanych, stąd np. ich miniaturyzacja. Dzięki temu płytka PCB jest nieodłącznym elementem tworzenia prototypów i urządzeń stosowanych np. w obszarze edukacji.
W kolejnych artykułach opisaliśmy:
Kalafonia – co to jest, jak używać, do czego służy?
Topnik
Lutownica – rodzaje, cena, zastosowanie
Lutowanie – na czym polega, rodzaje lutowania
[ebmia:198548,198547,212522,1778,1780,1888,1190,1831,198549,100590,1559,1779,2089,2207]