Pierwszy Festiwal Filmów Polskich w Waszyngtonie prezentujący najnowsze polskie filmy

humanmag.pl 1 tydzień temu

Pierwszy Festiwal Filmów Polskich w Waszyngtonie odbędzie się w dniach 10-12 maja 2024 w Landmark E Street Cinema w Waszyngtonie. Na festiwalu zaprezentowanych zostanie osiem nowych filmów fabularnych i osiem filmów krótkometrażowych, z których jeden miał premierę z dużym sukcesem na Festiwalu Filmowym w Wenecji (Frau von…).

Dzięki tej różnorodnej selekcji widzowie stolicy mogą zapoznać się z najnowszymi trendami w polskim kinie, odzwierciedlającymi pilne zmiany społeczne oraz aspekty historyczne Polski i jej obywateli. Tematyka filmów obejmuje thrillery szpiegowskie, dramaty genderowe, komedie romantyczne, dramaty historyczne, dramaty dokumentalne i nie tylko. Bilety jednorazowe kosztują 20 dolarów i obejmują film fabularny i krótkometrażowy.

Martin Kabat, przewodniczący rady festiwalu, a także część członków rady festiwalu wzięli udział w 48. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Z wielkim sukcesem ukazało się szesnaście nowych polskich filmów; Na tej podstawie zarząd wybrał filmy na pierwszy festiwal DC. Festiwal Filmowy w Gdyni to jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie, określane przez Polską Gazetę Wyborczą jako „najważniejsze wydarzenie w polskiej kinematografii”. Wyprodukował tak znanych twórców, jak Andrzej Wajda i Paweł Pawlikowski, a także wielokrotnie nagradzane filmy, takie jak Zimna wojna (2018), która zdobyła trzy Oscary i Ida (2014), która zdobyła dwie nagrody Akademii.

„Popiół i diament” Wajdy, „Nóż w wodzie” Polańskiego i „Podwójne życie Weroniki” Kieślowskiego zostały uznane za arcydzieła, ale nic nie przygotowało nas na dojrzewanie i dojrzałość dzisiejszego polskiego kina – stwierdził Kabat.

Kilka filmów pokazywanych podczas festiwalu otrzymało najwyższe wyróżnienia na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Scarborn zdobył główną nagrodę, Grand Prix – Złotego Lwa. „Zrodzony z blizny” może trafić do amerykańskiej publiczności, ponieważ przedstawia generała Tadeusza „Kosa” Kościuszki, który po wspólnej walce podczas rewolucji amerykańskiej wraca do Polski ze swoim przyjacielem i niedawno uwolnionym byłym niewolnikiem Domingo. W Polsce walczą z Rosjanami o niepodległą Polskę. „Święto Ognia” zdobyło trzy nagrody, w tym dla najlepszego debiutu aktorskiego (Paulina Pawlikowski). Najwięcej nagród (pięć) zdobył wyprzedany już film „Doppelgänger”, w tym dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora.

Każdy film fabularny wyświetlany jest w języku polskim z angielskimi napisami i towarzyszy mu starannie wybrany film krótkometrażowy. W ramach festiwalu odbędzie się spotkanie z aktorką Pauliną Pytlak, gwiazdą „Święta Ognia”, które odbędzie się w piątek 10 maja o godzinie 17:15 w kinie przy ul. 555 11 NW. Waszyngton, DC Jury pod przewodnictwem nagrodzonego Oscarem reżysera Jana Komasy (Boże Ciało, rocznica) wybierze najlepszy film fabularny, najlepszy film krótkometrażowy, najlepszego aktora i najlepszą aktorkę. Ogłoszenie nagród jury i nagród publiczności nastąpi w niedzielę 12 maja o godzinie 20:30 w kinie. Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotym Globem reżyser Agnieszki Holender będzie honorowym patronem festiwalu. Holland wyreżyserował znane filmy polskie i amerykańskie, m.in. główne role w filmach „Zielona granica”, „Europa Europa”, „Tajemniczy ogród” oraz odcinki popularnych amerykańskich seriali „The Wire” i „House of Cards”.

„Naszym celem jest zapoznanie waszyngtońskiej publiczności z najnowszą propozycją czołowych polskich twórców filmowych” – powiedziała Barbara Bernhardt, wiceprezes i dyrektor waszyngtońska Fundacji Kościuszkowskiej. „Kilka filmów prezentowanych na festiwalu zostało zrealizowanych przez kobiety, co podkreśla rosnącą rolę kobiet we współczesnym kinie” – powiedział Bernhardt.

Organizatorem Festiwalu Filmów Polskich w Waszyngtonie jest Fundacja Kościuszkowska, jedna z najstarszych i największych organizacji polonijnych w kraju. Służy ułatwieniu i promowaniu wymiany edukacyjnej i kulturalnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Przeczytaj więcej o Fundacji Kościuszkowskiej: www.thekf.org.

Bilety

Karnety festiwalowe są dostępne na wszystkie osiem filmów fabularnych i osiem filmów krótkometrażowych w cenie 100 dolarów. Zniżkowe bilety studenckie z kodem STUDENT dają 30% zniżki. Szczegóły dotyczące poszczególnych filmów i związanych z nimi filmów krótkometrażowych, a także pełny program można znaleźć na stronie https://www.dcpolishfilmfest.org/.

Aby kupić bilety, wejdź na stronę https://www.eventbrite.com/e/the-kosciuszko-foundation-washington-dc-polish-film-festival-tickets-865966869217.

Uwagi

Aby opublikować komentarz, musisz rejestrować I Rejestracja.

Idź do oryginalnego materiału