Pierwsze skrzypce to dobry pomysł na komunijny prezent. Czy pomogą wystartować w konkursie skrzypcowym?

gazeta.pl 2 tygodni temu
Rodzice, zapisując dziecko do szkoły muzycznej nie zawsze wiedzą, iż nauka gry na instrumencie wymaga wielu poświęceń. Często nie zdają sobie sprawy z tego, iż kupno czy wypożyczenie instrumentu, na którym dziecko będzie ćwiczyć, to dopiero początek jego muzycznej drogi.
Skrzypce dla dzieci - wszystko, co warto wiedzieć
Skrzypce dla dzieci produkowane są w różnych rozmiarach – naukę gry na instrumencie najczęściej rozpoczyna się w wieku siedmiu lat. Im później – tym jest trudniej, bowiem coraz starszy organizm coraz gorzej adaptuje się do tak wymagającego instrumentu, jakim są skrzypce. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by dziecko rozpoczęło swoją przygodę ze skrzypcami wcześniej. w tej chwili oferta instrumentarium jest tak bogata, iż choćby dla bardzo małych dzieci można dobrać skrzypce we właściwym rozmiarze. Młody człowiek, rozpoczynając naukę gry na skrzypcach odpowiednio wcześnie, ma zdecydowanie większe szanse na osiąganie dobrych czy bardzo dobrych wyników w grze na ''instrumencie z duszą''. Warto jednak wiedzieć, iż jeżeli chce wystartować w konkursie skrzypcowym o ogólnopolskim zasięgu, to musi poświęcić na żmudne ćwiczenia długie miesiące. Jak się okazuje – nie brakuje zapaleńców, którzy znajdują przyjemność w systematycznym powtarzaniu ćwiczeń i realizowaniu wskazówek otrzymanych od swoich nauczycieli. I nie można im się dziwić: oklaski publiczności po udanym występie na scenie są dla wszystkich muzyka, niezależnie od wieku, wspaniałą nagrodą.


REKLAMA


Nauka gry na skrzypcach dla dzieci - szkoła muzyczna
Nauka gry na skrzypcach dla dzieci oferowana jest zarówno przez osoby prywatne czy ogniska muzyczne, jak i placówki oświatowe. Dzieci rozpoczynające swoją przygodę z grą na instrumencie mogą uczęszczać do jednej z wielu szkół muzycznych I stopnia, działających na terenie całego kraju. Nauka w szkołach prowadzonych przez ministerstwo lub jednostki samorządu terytorialnego jest bezpłatna, zatem swoich sił może spróbować praktycznie każdy, kto pozytywnie przejdzie badanie przydatności do kształcenia, sprawdzające uzdolnienia muzyczne i predyspozycje do nauki gry na danym instrumencie. Nauka gry na skrzypcach odbywa się w szkołach działających w trybie popołudniowym (w tym wypadku dzieci łączą naukę w dwóch szkołach: powszechnej i artystycznej), bądź też w ogólnokształcących szkołach muzycznych (tu w planie lekcji obok ''zwykłych'' przedmiotów występują zajęcia edukacyjne artystyczne). Nauka w szkole muzycznej wiąże się też z licznymi występami publicznymi, a czasem także zmaganiami konkursowymi.


Zobacz wideo
Koniec prac domowych – ciąg dalszy kontrowersji. Analizujemy w "Co to będzie"


XI Włocławskie Spotkania Skrzypcowe
Dzieci, które wyróżniają się swoją muzykalnością i sceniczną prezencją, a do tego systematycznie pracują nad swoimi umiejętnościami, mogą próbować swoich sił w konkursach skrzypcowych o rozmaitym zasięgu – poczynając od imprez szkolnych, poprzez konfrontacje regionalne, na zmaganiach o zasięgu ogólnopolskim czy międzynarodowym kończąc. Szczególne miejsce na długiej liście imprez o charakterze konkursowym, adresowanych do młodych skrzypków, zajmują ogólnopolskie konkursy skrzypcowe organizowane przez wyznaczone szkoły oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a rekomendowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do takich imprez należą m.in. Włocławskie Spotkania Skrzypcowe, których jedenasta edycja dobiegła właśnie końca. W zmaganiach konkursowych w gościnnych progach Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku wzięło udział 83 uczniów z 35 szkół muzycznych I stopnia z całego kraju. Konkurs odbywał się od 22 do 24 kwietnia 2024 roku. Jury przyznało 32 nagrody, 24 wyróżnienia oraz kilkanaście nagród pozaregulaminowych. Zdecydowaną większość uczestników stanowili najmłodsi skrzypkowie, grający na instrumentach o małych rozmiarach. Do udziału w konkursie wytypowani zostali przez swoje szkoły, a już sam występ na XI Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych był dla nich nagrodą. Oklaski publiczności i jury również.
Nuty na skrzypce dla dzieci
Jedną z nagród na tego typu konkursach są nuty na skrzypce dla dzieci. Nie inaczej było na Włocławskich Spotkaniach – wyróżnieni młodzi skrzypkowie, obok okolicznościowych dyplomów, otrzymali między innymi nuty na skrzypce. Ponieważ podczas konkursu obowiązkowe było wykonanie utworu kompozytora polskiego, takie właśnie publikacje zostały przekazane wyróżniającym się młodym artystom. Z pewnością będą ich motywowały do dalszej wytężonej pracy nad własną grą.


Skrzypce dla dzieci do nauki
Kupując lub wypożyczając skrzypce dla dzieci do nauki z reguły nie sięga się po instrumenty z najwyższej półki. jeżeli jednak młody człowiek odznacza się wyjątkowymi możliwościami wykonawczymi, to warto pomyśleć o zainwestowaniu w lepszy instrument. Oczywiście najlepiej zrobić to, gdy nasz mały artysta będzie już na tyle duży, by grać na tzw. całych skrzypcach. Dobrej jakości instrument może co prawda sporo kosztować, jednak z pewnością będzie łatwiej wydobyć z niego dźwięk i oczarowywać słuchaczy swoją grą. Dobre skrzypce mogą być więc dodatkowym atutem podczas występów, zwłaszcza konkursowych.


Zobacz też: "Zemsta"- lektura, którą czyta się w szkole podstawowej. Zobacz, jak pomoże Ci plan wydarzeń
Idź do oryginalnego materiału