Agencja Informacyjna: Film “Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” już 12 stycznia 2024 r. pojawi się w polskich kinach. Czy film oburzy miłośników wieszcza i zwolenników klasycznej edukacji?
Spis treści
Premiera „Pieprzyć Mickiewicza” już w poniedziałek 8 stycznia 2024 r., godz. 20:00, Cinema City Sadyba!
“Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata”: przełom w kinie szkolnym
Wyrzucony z uczelni pisarz i wykładowca Jan Sienkiewicz (w jego roli Dawid Ogrodnik) zatrudnia się w warszawskim liceum, gdzie napotyka na grupę niepokornych uczniów, tworzących słynną klasę IIB. W obliczu ich oporu wobec tradycyjnej edukacji, Sienkiewicz, uzbrojony w literaturę i entuzjazm, podejmuje wyzwanie, by odmienić ich los. Film “Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” to opowieść o młodzieńczym buncie, przyjaźni i miłości, podkreślająca, iż każdy zasługuje na drugą szansę.
Koncepcja i inspiracja
Reżyserka filmu “Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” Sara Bustamante-Drozdek w wywiadzie dla prasy podkreśla, iż film jest tworzony “przez młodych i dla młodych”, stanowiąc filmową opowieść o młodości. Tadeusz Lampka, producent filmu, wyraża zadowolenie z odważnego podejścia do tematu, podkreślając zaangażowanie młodych twórców.
Edukacja w kinie: Perspektywa polska i międzynarodowa
Film “Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” włącza się w długą tradycję przedstawiania szkoły w kinie, od amerykańskich klasyków jak “Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, po europejskie obrazy edukacji. Polskie kino, choć rzadziej podejmujące tematykę szkolną, również posiada swoje wybitne dzieła, takie jak “Ostatni dzwonek” Magdaleny Łazarkiewicz.
Nowe podejście do tematu
“Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” odchodzi od tradycyjnych przedstawień szkoły w polskim kinie. Film stawia na autentyczność, przedstawiając realistyczny obraz młodzieży i relacji szkolnych, co stanowi świeże spojrzenie na polską edukację.
Główni bohaterowie i ich przemiany
Film “Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” przedstawia szeroką gamę postaci, od głównego bohatera, Jan Sienkiewicza, po grupę młodzieży, w tym buntownika Dantego, zagubioną Anitę, czy ekscentryczną Nel. Każda z tych postaci wnosi unikalny wkład w opowieść, prezentując różne aspekty życia szkolnego i młodzieńczych problemów.
Młodzi aktorzy i Ich wpływ na film
W obsadzie znalazło się wielu młodych debiutantów, którzy wystąpili u boku uznanych gwiazd – Dawida Ogrodnika, Weroniki Książkiewicz oraz Joanny Liszowskiej. Film “Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” wyróżnia się zaangażowaniem młodych, często debiutujących aktorów, którzy dodają autentyczności i świeżości produkcji. Ich naturalność i talent wprowadzają nową jakość do polskiego kina młodzieżowego.
Muzyka i kultura młodzieżowa w filmie
“Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” wyróżnia się również wykorzystaniem muzyki rap oraz elementów kultury młodzieżowej. Utwory Janusza Walczuka i Olszakumpla, w tym oficjalny teledysk do filmu, stanowią istotny element świata przedstawionego.
Edukacja i bunt: uniwersalne tematy
Film porusza uniwersalne tematy edukacji, buntu młodzieżowego i poszukiwania własnej drogi. Opowiada o konfliktach z dorosłymi, poszukiwaniu miłości i własnej tożsamości.
“Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” to film, który odważnie podejmuje temat edukacji i młodzieńczego buntu. Z uwagi na autentyczne przedstawienie życia szkolnego, zaangażowanie młodych talentów oraz oryginalne podejście do tematu, produkcja ta stanowi istotny głos w dyskusji o polskim kinie edukacyjnym i młodzieżowym.
Zakończenie i Perspektywy
W świetle powyższych rozważań, film “Piep*zyć Mickiewicza czyli najlepsze lata” jawi się jako przełomowe dzieło w polskim kinie, otwierając nowe horyzonty w przedstawianiu tematyki szkolnej i młodzieżowej. Jego odważne podejście do kwestii edukacji, młodzieńczego buntu i poszukiwania tożsamości może stanowić punkt zwrotny w polskiej kinematografii, inspirując przyszłe pokolenia twórców i widzów.
Reżyser: Sara Bustamente-Drozdek
Sara Bustamente-Drozdek to reżyserka i scenarzystka urodzona w 1992 roku w Warszawie. Absolwentka szkoły muzycznej w klasie skrzypiec oraz Wydziału Reżyserii w PWSFTviT. Podczas studiów była asystentką Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego przy kilku spektaklach. Autorka dokumentu „Za drzwiami”, który był pokazywany w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego (2015) oraz intrygującej etiudy fabularnej „Me Voy” (2019), opowieści o młodych ludziach zagubionych we współczesnym świecie. Od 2020 roku pracuje nad znanymi serialami.
Agencja Informacyjna, Kultura, /EST, AIN, Forum Film/ 7.01.2023