Piękna muzyka z Pałacem Potockich w tle. „Zrewitalizowany zabytek olśniewa”

podlaski.info 1 miesiąc temu

Warto było! Dzięki walce i niezmordowanej pracy ludzi dobrej woli z naszego regionu Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim nie tylko zachwyca pięknem, ale coraz lepiej służy lokalnej społeczności. Można się o tym przekonać oglądając świetny film przygotowany przez radzyńską orkiestrę Arti Sentemo.

Jak przypominają przedstawiciele orkiestry, Pałac Potockich to miejsce ich prób i przede wszystkim siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. To jej pedagodzy i absolwenci tworzą Arti Sentemo. Orkiestra właśnie opublikowała krótki film z Pałacem w roli głównej.

Niezwykły film

W poniższym filmie przedstawiamy Pałac Potockich w nowej odsłonie, zrewitalizowany zabytek olśniewa choćby w deszczowej aurze – czytamy na profilu Orkiestry na FB. – Zapraszamy do oglądania. Kto rozpoznaje tytuły utworów w filmie? Czekamy na wasze komentarze – zachęcają do interakcji muzycy.

Rewitalizacja dzięki wytrwałości i współpracy

I rzeczywiście: zrealizowany z rozmachem przez Karola Niewęgłowskiego klip dowodzi nie tylko wielkiego talentu muzyków, ale też tego, jak istotny był wielki remont jednego z najważniejszych zabytków naszego regionu, który przeprowadzono w ostatnich latach. Nie byłoby to możliwe bez wielkiego zaangażowania ówczesnego burmistrza Radzynia Podlaskiego Jerzego Rębka, wspomagających go parlamentarzystów PiS z senatorem Grzegorzem Biereckim na czele a także przychylności marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Wspólnymi siłami udało się zdobyć na rewitalizację blisko 30 milionów złotych. Dziś Pałac Potockich jest prawdziwą perłą Południowego Podlasia.

Zbigniew Czuryło i jego dzieło

Próbująca w Pałacu Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo powstała w 2013 r. Pomysłodawcą, założycielem oraz dyrygentem orkiestry jest Zbigniew Czuryło, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, krajowy konsultant CEA. Skład orkiestry tworzą młodzi muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej – stypendyści Premiera RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Marszałka Województwa Lubelskiego, Rektorów Uczelni Wyższych. Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą – łącznie wykonała ponad 250 koncertów. Swój dorobek artystyczny prezentowała m.in. na scenach krajowych filharmonii, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Pałacu Staszica PAN, Teatrze Królewskim w Warszawskich Łazienkach, na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim oraz w Domu Polonii w Warszawie. Koncertowała w Szwajcarii, Niemczech, na Słowacji i we Włoszech. Orkiestra była wielokrotnie nagradzana m.in. na konkursach międzynarodowych w kategorii muzyki klasycznej i rozrywkowej. Brała udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. „Italia – Dolomity 2017”, Lato w Zakopanem, Tempus Paschale w Lublinie, Międzynarodowa Wiosna Akordeonowa Sanok 2020.

Idź do oryginalnego materiału