Patriarkh (ex-Batushka) opublikowali klip do Wierszalina I&II z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka! Utwór zapowiada nowy album zespołu – PROPHET ILJA!
Nowa płyta Patriarkh, czyli PROPHET ILJA, ma być albumem koncepcyjnym. Historia zawarta na tym krążku wydarzyła się na Podlasiu, we wsi Grzybowszczyzna, w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Tytułowy Prorok to Eliasz Klimowicz, niepiśmienny chłop, będący wówczas przywódcą prawosławnej Sekty Grzybowskiej, działającej jeszcze do lat 60-tych XX wieku, kultywującej i przekazującej historię samozwańczego proroka.
Jak mówi Варфоломей, głównodowodzący wokalista, odpowiedzialny za produkcję i koncept płyty:
Prorok Ilja to płyta przepełniona emocjami, sentymentalizmem, ludowością, sielskością, płyta liryczna, epicka, wielowymiarowa i wielobarwna, tak jak wielobarwne jest moje Podlasie, które jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski, łączącym wiele kultur, wiele wyznań i wiele społeczności i to właśnie tego ducha wielokulturowości słychać na tej płycie, to opus magnum naszego sacrum i profanum.
Niedawno ukazał się klip do singla WIERSZALIN I & II, z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka.
Lider zespołu, Bartłomiej Krysiuk, tak mówi o współpracy z nim:
Przewidywałem go tylko w początkowej sentencji, która pasuje do jego życiorysu i buntowniczego nastawienia wobec kościoła. Tymczasem gdy dostał próbki naszych nagrań, zaproponował, iż chciałby zaśpiewać w chórach. Ostatecznie pojawia się także w Wierszalinie III i Wierszalinie VII – ten jego baryton bardzo pasuje do tych utworów.
Do współpracy nad wszystkimi częściami Wierszalina zespół zaprosił również: Adama Struga (śpiewaka i instrumentalistę ludowego), podlaskich artystów folkowych: Marka Papaja, Elizę Sacharczuk, tajemniczą Siostrę Fiokłę, będącą również podlaską artystką folkową (która nie chce ujawniać swoich personaliów, a współpracuje z zespołem od dawna) oraz wieloletniego współpracownika i multiinstrumentalistę Michała Staczkuna, jak również muzyków na co dzień związanych z Białostocką Filharmonią i Operą Podlaską.
Za miks i mastering odpowiada Wojciech Wiesławski z Hertz Studio, w którym nagrywały takie zespoły, jak Vader, Behemoth lub Decapitated.
Okładkę płyty wykonał podlaski artysta związany z grupą od wielu lat – Maciej Szupica. Design graficzny wykonał Daniel Rusiłowicz, a całość konceptu graficznego stworzonego przez wokalistę zespołu dopełniają zdjęcia nieżyjącego już białostockiego artysty-fotografa, pedagoga i dokumentalisty podlaskiej wsi, Marka Doleckiego. Zdjęcia zespołu natomiast wykonał Jacek Wiśniewski.
O czym jest Wierszalin II?
Wierszalin II bada temat objawienia, podkreślając znaczącą rolę Marii, Matki Bożej, która służy jako symboliczny znak w utworze. Odzwierciedla namaszczenie, które towarzyszy przesłaniu proroka, funkcjonując jako modlitwa bogata w cel. Ten hymn jest związany z prorokiem Ilją, ucieleśniając jego wyrazy czci, uwielbienia i wdzięczności za możliwość służenia i wychwalania nieba poprzez swoją pracę. Pieśń ostatecznie podkreśla związek między boskim objawieniem a misją proroka, która ostatecznie kończy się niepowodzeniem.
Patriarkh koncertowo
3 stycznia ukaże się PROPHET ILJA. Tego samego dnia zespół zagra symfoniczny koncert w łódzkiej Wytwórni. Z kolei końcem lutego wyruszy w trasę, a towarzyszyć im będzie Shadohm. Daty i miejsca trasy są następujące:
22.02.2025 – Krosno,
07.03.2025 – Wrocław,
08.03.2025 – Zabrze,
09.03.2025 – Kraków,
14.03.2025 – Lublin,
15.03.2025 – Olsztyn,
16.03.2025 – Warszawa,
17.03.2025 – Białystok,
21.03.2025 – Gdynia,
22.03.2025 – Szczecin,
23.03.2025 – Poznań
Organizatorem koncertów w lutym i marcu jest
.