Parallels dodał obsługę emulacji x86 w Parallels Desktop 20.2, menedżer produktu Michaił Uszakow – napisano w zeszłym tygodniu na blogu. „Wczesna wersja zapoznawcza technologii” umożliwi emulację sprzętu opartego na procesorze Intel na komputerze Mac z procesorem M1 lub większym, co będzie pierwszym rozwiązaniem dla firmy Parallels od czasu przejścia Apple na ARM w 2020 r. — ale nie należy się spodziewać znakomitej wydajności.
Parallels twierdzi, iż użytkownicy będą mogli:
Uruchom istniejące systemy x86_64 Windows 10, Windows 11*, Windows Server 2019/2022 i niektóre dystrybucje systemu Linux z UEFI BIOS za pośrednictwem emulatora Parallels.
Utwórz nowe maszyny wirtualne z systemem Windows 10 21H2 i Windows Server 2022.
Jednak wydajność będzie „naprawdę niska”, a czas uruchamiania może wynosić do siedmiu minut, mówi Ushakov. Inne ograniczenia obejmują brak obsługi zewnętrznych urządzeń USB, system Windows 11 24H2 nie jest obsługiwany i można emulować tylko 64-bitowe systemy operacyjne, chociaż Ushakov twierdzi, iż można uruchamiać aplikacje 32-bitowe.
Pisze, iż opcja uruchomienia jednej z tych maszyn wirtualnych jest na razie ukryta „aby uniknąć fałszywych oczekiwań” przed tymi, którzy nie potrzebują emulacji x86.
Parallels umieszcza teraz narzędzia do pisania Apple Intelligence w menu kontekstowym systemu Windows.Obraz: Paralele
Wersja 20.2 wprowadza kilka innych zmian, w tym obsługę automatycznej synchronizacji czasu i strefy czasowej na maszynach wirtualnych macOS na krzemie Apple. Dodaje także narzędzia do pisania oparte na sztucznej inteligencji firmy Apple do menu wyświetlanego prawym przyciskiem myszy systemu Windows w programach Word, Powerpoint i klasycznej wersji programu Outlook. Przed tobą musiałem użyć skrót klawiaturowy lub menu Edycja na pasku menu macOS.