Papp Galeria

dziedzictwo.ormianie.pl 1 miesiąc temu

Autorska Galeria z twórczością Stefana Papp, otwarta na różnorodność z wymienną ekspozycją grafik, kolaży, a także rzeźb, to nowe miejsce znajdujące się w Śródmieściu Krakowa (ul. Dobra 7) stworzone dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych obcowaniem ze sztuką współczesną na żywo, a nie wirtualnie. Część wystawianych dzieł jest dostępna w sprzedaży. Z myślą o zwiedzających wstęp jest bezpłatny. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu i umówienia terminu zwiedzania za pośrednictwem adresu: [email protected].
Stefan Papp (biogram w Wiki.Ormianie.pl) był artystą renesansu: grafikiem, rysownikiem, rzeźbiarzem i malarzem. Zajmował się również rysunkiem satyrycznym. A także teorią i krytyką sztuki, w tym publicystyką kulturalną, społeczną i – poezją. Organizował również akcje w przestrzeni publicznej. Był pomysłodawcą i współzałożycielem „Zebry” – czasopisma literacko-artystycznego oraz inicjatorem i założycielem Sekcji Krytyki i Informacji Plastycznej SDP i wydawanego przez nią pisma “Sezon”, a także inicjatorem Ogólnopolskiego Medalu „Mecenas Sztuki”.
Urodził się w 1932 r. w Czerniowcach na Bukowinie. W wieku 15 lat przyjechał do Polski. Życie swoje związał z Krakowem. Studiował w Krakowskiej ASP na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego i prof. Wandy Ślędzińskiej. Studia ukończył w 1958 r. W 1996 r. obronił doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Pracował w Tygodniku Powszechnym. Współpracował z „Dziennikiem Polskim”, „Szpilkami”, „Architekturą”, „Sztuką”, „Życiem Literackim” i wieloma innymi periodykami, gdzie publikował recenzje wystaw, felietony, rysunki satyryczne, co często w czasach PRL powodowało reakcję „alergiczną” cenzury. Oprócz klasycznych dyscyplin sztuk pięknych zajmował się metodologią i realizacją kształtowania przestrzeni społecznej oraz teorią postrzegania środowiska. W latach 1979-2001 wykładał na wydziałach Design i Architektury Fachhochschule in Münster.
Stefan Papp całe kreatywne życie poświęcił twórczości artystycznej i działalności społecznej. Miał ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, brał udział w wystawach krajowych, zagranicznych i międzynarodowych. Zmarł w 2020 r. w Krakowie. Judyta Papp, fot. materiały prasowe

Idź do oryginalnego materiału