Pamięciownik w Pszczynie. Opowieść o przeszłości i tożsamości

noweinfo.pl 7 godzin temu

W dniach 12-16 lipca Pszczyna stanie się kolejnym przystankiem ogólnopolskiego projektu „Pamięciownik” – wydarzenia, które łączy mieszkańców wokół wspomnień, rodzinnych historii i lokalnej tożsamości. Przez pięć lipcowych dni na parkingu przy Pszczyńskim Centrum Kultury stanie mobilny pawilon, w którym każdy będzie mógł zostawić ślad swojej pamięci.

„Pamięciownik” to nie tylko wystawa. To okazja, by spojrzeć na miasto oczami jego mieszkańców – każda historia, choćby ta najbardziej osobista, jest częścią większej opowieści o Pszczynie. To także zaproszenie do refleksji, rozmowy i dzielenia się tym, co często kryje się w domowych albumach, na starych kasetach VHS, w pamięci sąsiadów i babć.

Pszczyna, znana ze swojego majestatycznego pałacu, otoczona jeziorami, lasami i łąkami, to przecież także codzienne życie – czasem znikające z krajobrazu miejsca, takie jak fabryka ELWO, kino Wenus czy knajpa Bugsy’s. Ale to także wspomnienia, które wciąż realizowane są – o lodach z rynku, o „tymczasowym” wiadukcie, o pierwszych imprezach w Grancie czy Daisy.

Projekt ma na celu stworzenie społecznego archiwum – żywej historii miasta i jego mieszkańców. Pamięć o lokalnych wydarzeniach i osobach pozwala nie tylko ocalić od zapomnienia to, co przemija, ale również lepiej zrozumieć współczesną tożsamość miasta. Dlatego każdy głos, każda fotografia i każda opowieść są równie ważne.

Pawilon otwarty będzie codziennie – można do niego zajrzeć od godziny 13.00 do 20.00 i przynieść swoje zdjęcia, opowieści, mapy, zapiski, a także porozmawiać z osobami zaangażowanymi w projekt. Wystawa będzie powstawać na bieżąco – tworzona przez mieszkańców i dla mieszkańców.

Równocześnie we wszystkich dniach będą odbywać się wydarzenia towarzyszące, na które serdecznie zapraszamy.

Pokaz filmu „Pszczyna w kadrach”

12 lipca (sobota), 13 lipca (niedziela), 14 lipca (poniedziałek), 15 lipca (wtorek) ,godz. 20.00-21.00 – pawilon „Pamięciownik” przy Pszczyńskim Centrum Kultury

Krótki przegląd materiałów, na których utrwalono miejsca, wydarzenia i ludzi związanych z Pszczyną. Jest to subiektywny wybór fotografii i fragmentów nagrań, które przywołają u wielu osób wspomnienia. Film został zrealizowany przez Urząd Miejski w Pszczynie we współpracy z Arkadiuszem Rakowskim.

Warsztaty „Moje miejsce w Pszczynie”

13 lipca (niedziela), godz. 16.00-18.00 – Pszczyńskie Centrum Kultury, sala nr 3

Będzie można tworzyć kolaże związane z Pszczyną i okolicami, opowiadając historie wybranych miejsc, osób lub wydarzeń dzięki kopii fotografii, map, pocztówek czy zapisków (należy przynieść własne kopie zdjęć). Zajęcia mają charakter wielopokoleniowy – praca w gronie przyjaciół, sąsiadów, rodziny, solo, w parach lub grupach. Uczestnicy zeskanują swoje materiały oraz prace i umieszczą je na wystawie „Pamięciownik”. Obowiązują zapisy z ograniczoną liczbą miejsc – mailowo na [email protected] lub telefonicznie: 32 449 39 75.

Warsztaty poprowadzi Beata Sarnecka-Uziałko – miejska konserwator zabytków w Pszczynie, architektka (podyplomowo: planowanie przestrzenne, konserwacja zabytków architektury i urbanistyki, muzeologia), ma na swoim koncie publikacje poświęcone zabytkom i przestrzeniom publicznym, zajmuje się m. in. utworzeniem Muzeum Miejskiego w Pszczynie

Warsztaty „Moja historia, moje miasto”

15 lipca (wtorek), godz. 17.00-18.00 – Pszczyńskie Centrum Kultury, sala nr 3

Zajęcia dla tych, którzy lubią wspominać, a także wsłuchiwać się w opowieści innych i czują, iż warto byłoby to zapisać. Dla osób, które może chcą ocalić od zapomnienia wyjątkowych ludzi, miejsca, dawne i zupełnie nieodległe wydarzenia i chwile.

To warsztaty dla osób w różnym wieku, mające być podpowiedzią, jak słuchać, rozmawiać, porządkować fakty, a potem ciekawie opisywać historie, by mogły zostać opublikowane. Osoby uczestniczące zaprosimy także do zeskanowania swoich materiałów i prac oraz umieszczenia ich na wystawie „Pamięciownik”. Obowiązują zapisy z ograniczoną liczbą miejsc – mailowo na [email protected] lub telefonicznie: 32 449 39 75.

Warsztaty poprowadzi Renata Botor-Pławecka, autorka książek „Stąd w świat” i „Kobiety stąd”, a także setek artykułów, które przez ponad 20 lat publikowała w lokalnych mediach. Finalistka ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego o Nagrodę im. Barbary N. Łopieńskiej, zdobywczyni m.in. Honorowego Wyróżnienia w konkursie SDP o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Jako redaktorka pomogła zrealizować wiele projektów wydawniczych.

Spacer „Historia pewnej rodziny”

16 lipca (środa), godz. 17.00-18.30 – zbiórka na rynku pod ratuszem

Pszczyna to miasto, którego siła tkwi w różnorodności. Podczas tego spaceru odkryjemy jego historię przez pryzmat losów jednej, wyjątkowej rodziny – rodu Salomona Isaaka, żydowskiego kupca, przemysłowca i pioniera śląskiego górnictwa. Od XVIII-wiecznych korzeni po znamienitych potomków noszących nazwisko Plessner, opowieść o tej rodzinie stanie się pretekstem do rozmów o wielokulturowości, przemianach przestrzennych Pszczyny i śladach, jakie zostawiły tu minione pokolenia.

Spacer poprowadzi Sławomir Pastuszka – dr nauk humanistycznych, historyk-judaista, genealog, społecznik, autor wielu książek i artykułów o tematyce żydowskiej, współpracujący z licznymi instytucjami, szkołami i organizacjami, opiekun cmentarzy żydowskich

Finisaż

16 lipca (środa), godz. 18.30-20.00 – pawilon „Pamięciownik” przy Pszczyńskim Centrum Kultury

Ostatnie spotkanie w pawilonie „Pamięciownik” to doskonały moment, aby podziękować mieszkańcom – współtwórcom projektu.

Pomysłodawcą i współorganizatorem „Pamięciownika” jest Centrum Archiwistyki Społecznej. To publiczna instytucja kultury, która angażuje się w rozwój archiwistyki społecznej – gromadzenia starych fotografii czy nagrywania wspomnień, a także angażowania wokół tych zbiorów społeczności – poprzez spotkania, wystawy czy warsztaty. Więcej na cas.org.pl.

(J), źródło: UM Pszczyna

Idź do oryginalnego materiału