Już w najbliższy piątek 8 maja rozpoczyna się VI Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Wydarzenie odbędzie się w Krasnostawskim Domu Kultury.
Pierwsza odsłona wydarzenia miała miejsce czternaście lat temu, a jego powrót jest hołdem dla bezinteresownej działalności Mariusza Kargula, który wymyślił festiwal oraz promocją twórczości patrona festiwalu, poety Stanisława Bojarczuka.
Podczas wydarzenia publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w spotkaniach autorskich z cenionymi pisarzami, wernisażu fotografii, pokazie filmowym oraz koncertach artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne – od jazzu, przez alternatywny pop, po muzykę eksperymentalną. FSK to także okazja do wspólnej zabawy podczas plenerowej potańcówki na Rynku Miejskim.
Program wydarzeń:
9 maja (piątek)
Krasnostawski Dom Kultury
godz. 17 – Wernisaż wystawy fotografii „Obraz i słowo” Tomka Sikory, światowej sławy fotografa, znanego z niekonwencjonalnych i emocjonalnych projektów fotograficznych. Współpracował z największymi markami i tworzył kultowe kampanie reklamowe. Jego prace łączą obraz z narracją, tworząc unikalne historie wizualne.
godz. 18 – Pokaz filmu „Wróbel” i spotkanie z Jackiem Borusińskim
Sala widowiskowa | Bilet: 15 zł
Jacek Borusiński – głównie aktor, ale również reżyser i scenarzysta, z wykształcenia teatrolog. W latach 1991-95 współtworzył katowicki Teatr „Gugalander”. W roku 1995 jeden z założycieli Stowarzyszenia Teatr „Epty’a”, produkującego spektakle pod szyldem „Mumio”. Zagrał w ponad 30 filmach.
„Wróbel” to polski dramat komediowy w reżyserii Tomasza Gąssowskiego, opowiadający historię Remka Wróbla – listonosza z prowincji, który wiedzie spokojne życie. Jego codzienność zmienia się, gdy pojawia się atrakcyjna sąsiadka oraz nieznany wcześniej dziadek.
godz. 20:30 – Koncert – Sam Kowalski
Sala widowiskowa | Bilet: 20 zł
Sam Kowalski to solowa odsłona Mateusza Kowalskiego, znanego z wielu składów, współtworzących środowisko polskiej muzyki tradycyjnej i folkowej. Utwory zwykle śpiewanie i grane na skrzypcach, tym razem zabrzmią w towarzyszeniu miniaturowej gitary klasycznej.
Wizualnym dopełnieniem koncertu będzie film, zarejestrowany we współpracy z Garym Gwaderą na kasecie VHS podczas objazdu podprzysuskich wsi w dzień Bożego Ciała 2024 roku.
10 maja (sobota)
Krasnostawski Dom Kultury, Rynek Miejski
godz. 14:30 – Spotkanie autorskie – Konrad Grochecki
Galeria | Wstęp wolny
Dr Konrad Grochecki, historyk i archeolog. Spotkanie autorskie poświęcone będzie jego najnowszej książce: „Grobowiec Orzechowskich na Wzgórzu Ariańskim koło Krasnegostawu. Miejsce pamięci w kontekście historycznym i kulturowym”.
godz. 16 – Spotkanie autorskie – Stefan Darda
Galeria | Wstęp wolny
Stefan Darda – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy grozy, znany z umiejętnego budowania napięcia, mrocznego klimatu i realistycznych wątków obyczajowych. Jego twórczość często porównywana jest do prozy Stephena Kinga i Stefana Grabińskiego, a sam autor czerpie inspiracje zarówno z klasycznych horrorów, jak i z polskiego folkloru.
godz. 18 – Monodram „Tristis Diabolus, czyli Diabeł Frasobliwy” – Paweł Szamburski
Sala widowiskowa | Bilet: 20 zł
Paweł Szamburski – muzyk związany z warszawskim środowiskiem Lado ABC. „Tristis Diabolus” jest muzyczno-słowną opowieścią, w której Szamburski, wsparty niezwykłymi tekstami Marcina Wichy, dotyka kulturowego fenomenu diabła, czorta i biesa. Teksty te, dziś nabierające dodatkowego znaczenia, pozostają wyjątkowym świadectwem wrażliwości i talentu ich autora, którego tak niedawno pożegnaliśmy.
godz. 20 – Potańcówka „U Stanisława Bojarczuka” – Kapela Agopsowicza
Rynek Miejski | Wstęp wolny
Kapela Agopsowicza – Miłośnicy i praktycy kajockiej muzyki skrzypcowej. Grają do tańca i posłuchu, prowadzą warsztaty skrzypcowe, śpiewacze i bębnowe. Współpracują z ostatnimi wiejskimi mistrzami, a po godzinach szukają odpowiedzi na pytanie, jak sprawić, by granie szło do nieba. Skład kapeli: Antek Hasso-Agopsowicz, Witek Wojciechowski, Marta Gotfryd.
11 maja (niedziela)
Krasnostawski Dom Kultury
godz. 15 – Spotkanie autorskie – Wit Szostak
Galeria | Wstęp wolny
Wit Szostak – autor powieści, opowiadań i dramatów, filozof, mąż mądrej kobiety i ojciec trójki wspaniałych dzieci. W czasie wykradzionym rodzinie i sobie samemu stara się praktykować filomitię. Dawniej pisanie i filozofowanie traktował jako osobne ścieżki. Od niedawna, dzięki mitowi, ścieżki te przecinają się i sąsiadują.
Opublikował szesnaście książek z literatury pięknej.
godz. 17 – Spotkanie autorskie – Igor Brejdygant
Sala widowiskowa | Wstęp wolny
Igor Brejdygant – pisarz, scenarzysta i reżyser, twórca popularnych kryminałów, takich jak „Paradoks”, „Szadź”, „Rysa”, „Układ”, „Wiatr”, „Splątanie” czy „Spirala”. Jego książki cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników, a wiele z nich doczekało się ekranizacji. W szczególności seriale Szadź i Rysa zdobyły popularność wśród fanów kryminału i thrillerów psychologicznych.
godz. 19 – Koncert finałowy – Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski
Sala widowiskowa | Bilet: 60 zł
Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski – koncert duetu jest fuzją osobowości zwycięzców plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach Wokalistka i Gitarzysta Roku. Pokazuje on, jak wiele może się zadziać na scenie i w dźwiękach przy użyciu dwóch podstawowych instrumentów: gitar i głosu. Program koncertu obejmuje najbardziej znane utwory z solowych płyt Doroty Miśkiewicz, perły polskiej piosenki oraz standardy jazzowe w nowych interpretacjach.
Bilety i karnety:
Karnet na wszystkie wydarzenia biletowane – 70 zł (obejmuje również 10% zniżki na stoisku Kół Gospodyń Wiejskich)
Bilety na poszczególne wydarzenia dostępne w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl