Oto czarny koń Eurowizji 2025. Fani oszaleli, bukmacherzy wieszczą sensację

natemat.pl 17 godzin temu
Zaskoczyli wszystkich, pokonali wielką gwiazdę i rozpalili emocje fanów Eurowizji w całej Europie. Shkodra Elektronike to oryginalny duet z Albanii, który z poruszającym utworem "Zjerm" nie tylko zdobył serca rodaków, ale ma realne szanse namieszać w finale Eurowizji 2025. Bukmacherzy już umieszczają Albanię w pierwszej dziesiątce – i trudno się dziwić: "Zjerm" to objawienie, którego nikt się nie spodziewał.


Już 17 maja wielki finał 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. Tym razem gospodarzem wydarzenia jest Szwajcaria, a scena w Bazylei gościć będzie artystów z 37 krajów. Wcześniej 31 reprezentantów powalczy o finałową stawkę w dwóch półfinałach: 13 i 15 maja (Justyna Steczkowska wystąpi w pierwszym półfinale we wtorek).

Choć wiele uwagi skupiają najwięksi faworyci, jak Szwecja, Austria, Francja czy Holandia, to jeden z najbardziej elektryzujących występów zapowiada się ze strony Albanii. Reprezentuje ją duet Shkodra Elektronike z utworem "Zjerm" – i wszystko wskazuje na to, iż mamy do czynienia z objawieniem tegorocznej Eurowizji.

Eurowizja 2025: Albania zaskakuje. Shkodra Elektronike i "Zjerm" czarnym koniem konkursu


Shkodra Elektronike to duet z północnej Albanii, który tworzą Beatriçe Gjergji i Kolë Laca. Oboje wychowali się we Włoszech, ale ich muzyczne korzenie tkwią głęboko w rodzinnej Szkodrze (stąd nazwa ich grupy). Ich styl to unikalna fuzja elektroniki i tradycyjnych brzmień bałkańskich – gatunek, który sami określają jako folktronika.

W 2024 roku zachwycili albańską publiczność i jury, wygrywając 63. edycję Festivali i Këngës, czyli prestiżowe krajowe eliminacje do Eurowizji. Zwycięstwo tego mało znanego duetu było sensacją – nie tylko dlatego, iż ich muzyka wykracza poza eurowizyjne schematy. Pokonali bowiem wielką gwiazdę albańskiej sceny, Elvanę Gjatę, która z utworem "Karnaval" była przez wielu uznawana za pewniaka do wyjazdu do Genewy. A jednak to "Zjerm" porwał serca jurorów i widzów.



Tytuł utworu Shkodra Elektronike oznacza po albańsku "ogień", a sama piosenka wykonywana jest w dialekcie gegijskim – jednym z dwóch głównych dialektów języka albańskiego (obok toskijskiego, który jest językiem literackim). Gegijski używany jest przede wszystkim w północnej części kraju, w tym w rodzinnej Szkodrze artystów.

"Zjerm" to utwór pełen symboliki – jego tekst mówi o oczyszczeniu, nadziei i duchowym odrodzeniu. Centralnym motywem jest ogień, który nie niszczy, ale daje siłę, prowadzi do przemiany i nowego początku. Przesłanie piosenki jest głęboko humanistyczne – apeluje o pokój, harmonię z naturą oraz wspólnotę ponad społecznymi i kulturowymi podziałami.

Polskie tłumaczenie "Zjerm" Shkodra Elektronike ("Ogień")


W tej minucie, w tej chwili – bez paranoi


Po deszczu świat mieni się kolorami


Na ulicach nie słychać syren karetek


Nikt nie mówi z pogardą


I dziś nam powiedzieli,

Że pogoda się nie popsuje


Znalazłem się pod wodą


A moje usta wciąż nie wyschły



Wyobraź sobie minutę


Bez żołnierzy


Bez sierot


Bez butelek dryfujących w oceanie


Ropa pachnie jak bez


Wolności słowa


Uczy cię szkoła



Stwórz we mnie serce czyste


W mojej nocy poślę ci światło


Aman miserere


Aman miserere ("Aman" to błagalne "proszę", "miserere" – po łacinie "zmiłuj się" – red.)



W moim sercu


W moim sercu


Ta chwila będzie trwać


Dobrzy ludzie


Ludzie bez imienia


Tańczą taniec duszy



Jarna ne ti – ziemio moja,

Nie zapomnę, gdzie się urodziłem


Jarna ne ti – świecie mój,

Świeć mi dalej, dalej, dalej…



Ogień


Spadnij na nasze plemienne tańce


Co dudnią jak lawina w górach


Ogień


Ludzie bez imienia i ludzie czyści


Upadają tak samo


Jak siedem noży wbijanych w duszę


Ogień


Tu śpi morze, piasek i księżyc


A gwiazd nie widzimy, bo deptamy je stopami


Gdy idziemy jak we śnie


Ogień


Jesteśmy głodni ognia i światła


I szukamy cię


W tej ciemności,

Która nie chce świecić



Stwórz we mnie serce czyste


W mojej nocy poślę ci światło


Aman miserere


Aman miserere



W moim sercu


W moim sercu


Ta chwila będzie trwać


Dobrzy ludzie


Ludzie bez imienia


Tańczą taniec duszy



Jarna ne ti – ziemio moja,

Nie zapomnę, gdzie się urodziłem


Jarna ne ti – świecie mój,

Świeć mi dalej, dalej, dalej…


Fani oszaleli na punkcie "Zjerm". Albania będzie wysoko w finale Eurowizji 2025?


Występ sceniczny dopełnia tę poruszającą opowieść. Beatriçe Gjergji zaprezentowała podczas albańskich eliminacji charakterystyczny taniec w stylu vogue, inspirowany sceną amerykańską ballroomową lat 60. – coś, czego w albańskim kontekście nikt się nie spodziewał. To nie tylko choreografia, ale manifest odwagi i otwartości, który natychmiast zyskał status ikonicznego

Na szczęście wokalistka nie zamierza rezygnować z tego elementu w Bazylei. Pierwsze zdjęcia i opisy prób sugerują, iż występ będzie mocno osadzony w ich artystycznej tożsamości, ale tym razem – jeszcze bardziej dopracowany i widowiskowy niż podczas Festivali i Këngës.



To właśnie ta oryginalność sprawia, iż Shkodra Elektronike są dziś typowani jako czarny koń Eurowizji 2025. W rankingu bukmacherów Albania znajduje się w tej chwili na 10. miejscu, co – biorąc pod uwagę niszowy charakter piosenki – jest ogromnym osiągnięciem. Z kolei w popularnej aplikacji My Eurovision Scoreboard, umożliwiającej fanom z całego świata ocenę eurowizyjnych piosenek, Albania jest czwarta.

"Zjerm" z każdym tygodniem zyskuje nowych słuchaczy, a komentarze pod oficjalnym klipem i występem live pokazują, iż Europa docenia autentyczność, artystyczną wizję i odwagę duetu. w tej chwili ich krajowy występ ma na oficjalnym kanale Eurowizji ma już 2,7 miliona wyświetleń, a oficjalny teledysk – prawie milion.

Nie jest więc wykluczone, iż Albania po raz pierwszy w historii może znaleźć się w ścisłej czołówce finału (do tej pory najwyższym wynikiem tego kraju było piąte miejsce w 2012 roku), a fani są pewni prestiżowej pierwszej dziesiątki. W świecie eurowizyjnych schematów, tanich efektów i plastikowych refrenów, "Zjerm" jest bowiem jak oddech świeżego powietrza.

Idź do oryginalnego materiału