Ostatni raz to imię nadano w 2015 roku. Pokolenie PRL kojarzy je z kultową wiejską seniorką

gazeta.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fot. pixabay /sobima


To imię nigdy nie było popularne i uważane za modne. W 20215 roku nadano je jedynie dwa razy, czy zatem możemy mówić, iż odeszło w niepamięć? Niekoniecznie. Sławę przyniosły mu kabaretowe występy Bronisława Opłałki. Artysta wcielił się w rolę wiejskiej kobiety z wsi Napierstków, odzianej w charakterystyczną zapaskę i chustkę na głowie. Starsi czytelnicy prawdopodobnie pamiętają jej charakterystyczne zawołanie: "Ło Matko Jedyno".
Genowefa, bo o tym imieniu mowa, nie jest wybierane przez rodziców dla swoich córek. Dlaczego? Ma piękne znaczenie, wyjątkową historię i urocze zdrobnienia. Jednak dla wielu osób imię to kojarzy się z Genowefą Pigwą, czyli kabaretową postacią, w której rolę wcielił się aktor Bronisław Opałka. Ta kultowa wiejska seniorka była uwielbiana i rozpoznawana przez wszystkich, a jej wyjątkowe teksty powtarzane są przez kolejne pokolenia. Zatem Genowefą może być już dziś tylko Pigwa?
REKLAMA


Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"


Genowefa – imię dla wojowniczki
Genowefa to piękne imię, które jak zaznaczają niektórzy językoznawcy, pochodzi z języka starożytnych Słowian. Oznacza ono "dziewczynę z siłą", która jest prawdziwą wojowniczką. Jednak nie jest to jedyna teoria, bo niektórzy badacze są zdania, iż korzeni tego imienia należy doszukiwać się wśród plemion celtyckich. Imię to może być tłumaczone, jako "tę, która pochodzi z nieba", czyli przyszła na świat w rodzinie majętnej i wysoko postawionej. Wzięło się od słów: łacińskiego gena (ród) i celtyckiego wifa (żona) – kobieta szlachetnego rodu.


Na naszych ziemiach pojawiło się bardzo późno i okazuje się, iż nigdy nie zjednało sobie zbyt wielu osób. Traktowano je raczej po macoszemu, co nie oznacza, iż wyszło z użytku. w tej chwili jego właścicielkami jest 49147 Polek (baza PESEL), jednak w zdecydowanej większości są już to osoby wiekowe. Ostatni raz zostało nadane jako imię w 2015 roku – otrzymały je wtedy dwie dziewczynki.
Genowefa, czyli imię, które ma urocze zdrobnienia
Genowefa to imię dla dziewczynki, które jest piękne i wyjątkowe. Kojarzone z siłą, zatem będzie dobrym wyborem dla kobiety odważnej i niezależnej. "Może to być również doskonały wybór dla kobiety, która jest przywódczynią, która wie, co chce i jest w stanie osiągnąć swoje cele. Genowefa może również symbolizować długowieczność, ponieważ jest to imię, które jest znane od wieków. Imię Genowefa ma w sobie wiele piękna i mocy, dlatego jest doskonałym wyborem dla kobiety, która chce wyróżnić się z tłumu" – podaje portal jakiemie.pl.


jeżeli chodzi o zdrobnienia, to tymi najpopularniejszymi są: Gafka, Gefa, Genia, Genofa, Genowefka, Gesia, Giania, Gienia, Gieniusia, Gienka.
Idź do oryginalnego materiału