Osiemnastowieczne dzieło kontra współczesność

radiokielce.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: 03.07.2025. Busko-Zdrój. Koncert „Cztery pory roku” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz / Fot. BSCK


„Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego zabrzmiały w czwartek (3 lipca) w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Publiczność usłyszała także najnowszą kompozycję prof. Jerzego Mądrawskiego, natomiast największy aplauz zdobył koncert na dwoje skrzypiec z udziałem Krzysztofa Jakowicza. Trwa XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Prawykonania nowych kompozycji wpisały się w program tego wydarzenia. Tym razem swoje najnowsze dzieło przedstawił prof. Jerzy Mądrawski – kompozytor, akordeonista, dziekan Instytutu Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wyjaśnił, iż nad „Fantazją na trzech wirtuozów i orkiestrę kameralną” pracował przez dwa lata – od 2023 do 2025 roku. Teraz nabrała pełnego kształtu.

– Zawsze powtarzam, iż prawykonanie jest jak narodziny dziecka, jak jego pierwsze kwilenie. To, co zapisane w partyturze, jest przekazane przez wybitnych muzyków, to są wspaniałe narodziny muzyki – porównywał.

I jak przy narodzinach, tak i na prawykonaniu emocje były duże. Jerzy Mądrawski przyznał, iż czuł wielką tremę i odpowiedzialność.

– Dzisiaj pierwszy raz słyszałem ten utwór w całości. To było na próbie, ale koncert wyszedł o wiele lepiej, bardziej energetycznie. No i muzycy starali się bardzo pięknie zinterpretować tę moją muzykę, z czego jestem bardzo zadowolony. Ten koloryt trzech instrumentów, znakomitych wirtuozów, dla których zresztą pisałem tę muzykę: Bartosza Głowackiego na akordeonie, Piotra Robaka i Macieja Jaronia. To są osobowości, które potrafią w sposób przemyślany pokazać kunszt tej muzyki – zaznaczył.

03.07.2025. Busko-Zdrój. Koncert „Cztery pory roku” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz / Fot. BSCK

Solistom towarzyszyła Orkiestra Kameralna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego.

Artur Jaroń, dyrektor artystyczny buskiego festiwalu przypomniał, iż było to trzecie prawykonanie kompozycji Jerzego Mądrawskiego podczas tego wydarzeniu.

– Był tryptyk na flet wiolonczelę i fortepian, był koncert napisany dla orkiestry kameralnej i akordeonu, a tym razem aż trzy instrumenty w roli solowej: altówka, marimba i akordeon jako wiodący instrument – opisał.

To drugie z trzech zaplanowanych na tegoroczny festiwal prawykonań. W piątek, 4 lipca, w sanatorium Marconi zabrzmi kolejne – utwór Wojciecha Stępnia „Nocne cienie” na klarnet basowy i fortepian. Początek koncertu o godz. 15.

03.07.2025. Busko-Zdrój. Koncert „Cztery pory roku” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz / Fot. BSCK

Czwartkowemu prawykonaniu przysłuchiwała się rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, prof. Beata Wojciechowska. Powiedziała, iż uczelnia ma znakomitych artystów. W tym obszarze rozwija się, oferując nowe kierunki kształcenia, takie jak muzyka estradowa w Instytucie Muzyki, czy anglojęzyczne kierunki graphic art, visual art i transmedia w Instytucie Sztuk Wizualnych. Ale jak zaznaczyła rektor, w nowym roku akademickim będzie jeszcze jedno wydarzenie, związane z artystą.

– Będziemy mieć doktora honoris causa. 26 czerwca Senat uczelni przyznał ten tytuł panu Markowi Żebrowskiemu – wybitemu pianiście, który tworzy w Los Angeles, ale jest bardzo silnie związany z Polską i chcemy tego wybitnego muzyka, artystę, Polaka uhonorować wręczeniem tytułu – zapowiedziała.

Podczas koncertu zabrzmiały również „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego oraz koncert na dwoje skrzypiec z udziałem Jakuba Jakowicza i Krzysztofa Jakowicza. Ten ostatni występ zakończył się bisem. Krzysztof Jakowicz swoją wirtuozerią, techniką, ale także energią oczarował publiczność, pokazując, iż wiek, to tylko liczba. Maestro ma 85 lat.


Idź do oryginalnego materiału