OSCARY 2025: jak tegoroczne filmy ocenia społeczność Filmwebu?

filmweb.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: plakat


Już w ten weekend, w nocy z niedzieli na poniedziałek, odbędzie się 98. gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W oczekiwaniu na uroczystość postanowiliśmy sprawdzić, jak nominowane w tym roku filmy ocenia społeczność Filmwebu. Wzięliśmy pod lupę kategorie "Najlepszy film", "Film międzynarodowy", "Film dokumentalny" oraz "Film animowany".



FILM


1. "Diuna: Część druga" - 8,2
2. "The Brutalist" - 7,7
3. "Anora" - 7,2
4. "Konklawe" - 7,1
5. "Wicked" - 7,1
6. "I'm Still Here" - 7,1
7. "Kompletnie nieznany" - 7,0
8. "Substancja" - 6,9
9. "Emilia Pérez" - 6,5
10. "Miedziaki" - 6,0

"Diuna: Część druga" ukazuje imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Stając przed wyborem między miłością życia a losem znanego wszechświata, Paul pragnie zapobiec tragicznej przyszłości, którą tylko on potrafi przewidzieć.


FILM MIĘDZYNARODOWY


1. "Flow" - 7,8
2. "Dziewczyna z igłą" - 7,6
3. "Nasienie świętej figi" - 7,4
4. "I'm Still Here" - 7,1
5. "Emilia Pérez" - 6,5

We "Flow" główny bohater kot musi połączyć siły z innymi zwierzętami, żeby wraz z nimi przetrwać na pokładzie drewnianej łodzi wielką powódź. W zwykle spokojnym lesie coś wisi w powietrzu. Sprawcą całego zamieszania jest gwałtownie podnoszący się poziom wody, przed którym ucieka także dość nieufny kot. Zwierzę wskakuje na zniszczoną żaglówkę, rozpoczynając wielki rejs. Na jej pokładzie dochodzi do międzygatunkowego spotkania. Każdy rozbitek jest inny: labradora roznosi energia, lemur głównie gromadzi rzeczy, a kapibara – jak to kapibara! – spędza czas na wypoczynku. Aby stawić czoła zagrożeniu, bohaterowie będą musieli nauczyć się współpracować i rozumieć swoje potrzeby.




FILM DOKUMENTALNY


1. "Nie chcemy innej ziemi" - 7,8
2. "Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu" - 7,4
3. "Dzienniki Black Box" - 7,0
4. "Wojna porcelanowa" - 6,8
5. "Sugarcane: rozliczenie z przeszłością" - 6,6

"Nie chcemy innej ziemi" ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski. Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami. Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców. Zarejestrował filmowe świadectwo wielu prób wyrzucenia mieszkańców wioski i krwawych aktów przemocy popełnionych przez izraelskie wojsko i osadników. Adra - prawnik i dziennikarz, który urodził się i wychował w Masafer Yatta oraz Yuval Abraham - żydowski dziennikarz tworzą duet. Każdego dnia starają się pomóc mieszkańcom Masafer Yatta i opowiedzieć światu o ich tragedii. Ich pierwsze spotkanie udowodniło, jak bardzo ich sytuacja różni się od siebie, choć żyją przecież w tym samym kraju. Adra nie może się przemieszczać, jest szpiegowany, a jego dom często przeszukują izraelskie władze. Yuval może bez przeszkód jeździć po kraju i ma pełną swobodę działania. Film nie proponuje gotowych rozwiązań, stając się bardzo aktualnym wołaniem o równość.




FILM ANIMOWANY


1. "Dziki robot" - 8,1
2. "Flow" - 7,8
3. "Pamiętnik ślimaka" - 7,6
4. "W głowie się nie mieści 2" - 7,5
5. "Wallace i Gromit: Zemsta pingwina" - 7,0

"Dziki robot" to adaptacja słynnej powieści Petera Browna. Animacja studia DreamWorks przedstawia historię robota Rozzum, w uproszczeniu "Roz", który rozbija się na niezamieszkanej wyspie i musi się przystosować do surowego otoczenia. Stopniowo uczy się, jak przetrwać, buduje relacje ze zwierzętami, a choćby zostaje przybranym rodzicem osieroconego pisklęcia.

Idź do oryginalnego materiału