Organowy kunszt w Kaliszu — III edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

kalisz24.info.pl 9 godzin temu

Organowy kunszt w Kaliszu — III edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej oraz wyjątkowy recital Kamila Lisa już 20 lipca!


Już w niedzielę, 20 lipca 2025 roku o godzinie 18:00, w pięknym wnętrzu Kościoła Garnizonowego w Kaliszu (ul. Kolegialna 2) odbędzie się recital organowy dra Kamila Lisa, wybitnego organisty i klawesynisty, laureata wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą.

W programie koncertu, odbywającego się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kaliszu, znajdą się dzieła takich mistrzów jak Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Johannes Brahms i Ferenc Liszt.

Koncert poprowadzi Alicja Zielińska, która przybliży słuchaczom tło muzyczne i zarys historyczny. Wstęp na wydarzenie jest wolny, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich miłośników muzyki do udziału!

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Nasze Kaliskie przy wsparciu finansowym ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i pod honorowym patronatem Posłanki na Sejm RP Alicji Łuczak oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

  • Preludium i Fuga a-moll, BWV 543
  • Allein Gott in der Höh sei Ehr, BWV 662

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

  • Preludium i Fuga d-moll, op. 37, nr 3

Johannes Brahms (1833-1897)

  • Preludium chorałowe i Fuga O Traurigkeit, O Herzeleid, WoO 7

Ferenc Liszt (1811-1886)

  • Preludium i Fuga nt B-A-C-H, S260/2

Kamil Lis absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie w klasie organów dr hab. Jadwigi Kowalskiej. Ukończył z wyróżnieniem studia w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego i as. dr. Jakuba Pankowiaka oraz w klasie klawesynu prof. Marii Banaszkiewicz-Bryły i dr Natalii Hyżak. Kształcił się również w zakresie gry na klawikordzie pod kierunkiem dr Marii Erdman. W ramach programu Erasmus+ studiował w Universität für Musik und darstellendeKunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Piera DamianoPerettiego. W 2021 roku obronił rozprawę doktorską w macierzystej uczelni, gdzie w tej chwili pracuje jako wykładowcaw Katedrze Historycznych Praktyk Wykonawczych oraz pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Instrumentalistyki.

Jest laureatem konkursów organowych m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Wilnie (2012), a także nagród na Ogólnopolskich Konkursie Organowym„Hindemith – Karg-Elert – Reger” w Krakowie (2013), Międzynarodowym Konkursie Organowym „W kręgu europejskich organów barokowych” w Katowicach (2014) oraz Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2017).

Otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe i artystyczne. Odbył praktykę na stanowisku organisty Katedry Świętego Piotra w Bolonii(Włochy).

Kamil Lis brał udział w IV i VIII edycji Europejskiej Akademii Muzyki Dawnej w Vannes (Francja), a także Akademii Haendlowskiej we Wrocławiu oraz w Akademii Bachowskiej w Świdnicy, realizując partię basso continuo na organach i klawesynie pod batutą takich mistrzów jak Paul Goodwin oraz Robert Hollingworth. Występował w zespole Musica Graciana, a owocem współpracy jest płyta Pubblicatoin Venezia wydana w 2018 roku. Artysta stale współpracuje z poznańskimi zespołami muzyki dawnej ContrO orazAccademia dell’Arcadia, a także od 2023 roku współtworzy trio Respiro d’Arte.

W sierpniu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu ukazała się książka wraz z dołączoną płytą autorstwa Kamila Lisa pt.Zagadnienia interpretacji toccat Johanna Jacoba Frobergera. Analiza stylu kompozytorskiego w kontekście ówczesnej twórczości klawiszowej.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów takich jak: Franz Danksagmüller, Gerhard Gnann, Paulo Crivellaro, Jarosław Tuma, Martin Sander, Andrzej Białko czy Martin Schmeding, a także klawesynistów takich jak: Władysław Kłosiewicz, Elżbieta Stefańska, Skip Sempe, Bertrand Cuiller czy Menno van Delft.


AZ

Idź do oryginalnego materiału