Opór robotniczy – opór artystyczny

swidnik.pl 2 dni temu
W lipcu 1980 roku w Świdniku rozpoczął się strajk, który stał się iskrą dla ogólnopolskiego ruchu „Solidarności”. Od 25 lipca do 16 listopada, w Galerii „Za Szybą” Miejskiego Ośrodka Kultury będzie można oglądać wystawę opowiadającą o tym przełomie, ale także o drugim, mniej oczywistym buncie – oporze artystycznym. Wernisaż zaplanowano na 25 lipca, o godz. 19.00.

Sztuka lat 70. i 80. w Polsce stała się formą sprzeciwu: niezależną, konceptualną, często efemeryczną. Artyści tacy, jak: Józef Robakowski, Jan Świdziński, Anna Kutera, Romuald Kutera, Andrzej Partum, Natalia LL, Maria Pinińska-Bereś, Janusz Bałdyga, Zbigniew Warpechowski, Andrzej Lachowicz i Włodzimierz Borowski tworzyli swoje dzieła, balansując między dokumentacją, rytuałem a interwencją. Ekspozycja ukaże też, jak opór artystyczny zmieniał się po transformacji, na przykład w twórczości Katarzyny Kozyry, która w latach 90. podjęła temat wolności jednostki w nowych realiach.

Wystawa zestawiona będzie z dokumentami i pamiątkami robotniczych strajków ze zbiorów Strefy Historii. To opowieść o odrzuceniu przemocy oraz milczenia i walce o podmiotowość.

Open call dla młodych

Oprócz podróży historycznej, organizatorzy zaproszą zainteresowanych na debaty i warsztaty edukacyjne, a we wrześniu ekspozycję uzupełnią dzieła młodych artystów (max. 35 lat) wyłonionych w wyniku otwartego naboru.

Organizatorzy czekają na prace w dowolnej technice, ale w tematyce współczesnego rozumienia oporu – od spraw artystycznych po społeczne. Dzieła mogą być już gotowe i wcześniej pokazywane lub dopiero przygotowywane. Przy wyborze drugiej opcji należy podać zwięzły i konkretny opis pomysłu.

Open call potrwa do 17 sierpnia, a wyniki zostaną ogłoszone tydzień później. Zgłoszenie należy wysłać na adres [email protected], w tytule wpisując „Opór – open call”.

Dla wybranych 5 osób przewidziano wynagrodzenie w wysokości 1000zł/netto.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Partnerzy: Strefa Historii w Świdniku, Galeria Labirynt w Lublinie. Patronat honorowy sprawuje burmistrz miasta Świdnik Marcin Dmowski. Opisy dzieł, a także wydarzenia prowadzone na żywo będą tłumaczone na polski język migowy.

ow

Idź do oryginalnego materiału