Na fasadzie kamienicy przy Rynku Nowego Miasta 6/8/10 w Warszawie odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą śp. prof. Ryszarda Peryta.
Miejsce odsłonięcia nie jest bez znaczenia – prof. Peryt mieszkał tam i tworzył w latach 2000–2019. W tym czasie był m.in. pierwszym dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej, znakomitym reżyserem, wykładowcą i aktorem.
Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Był też oblatem Zgromadzenia Redemptorystów (2011−2019).
Obecny na uroczystości były minister kultury prof. Piotr Gliński wspominał, iż prof. Peryt był wulkanem energii.
– Poznałem go osobiście dopiero przy Polskiej Operze Królewskiej i pamiętam te wizje i wszystko, co opowiadał. Trudno było uwierzyć, iż to się da zrealizować, a tak się stało i to błyskawicznie. Był nie tylko wielkim twórcą, ale także człowiekiem potrafiącym dowozić projekty – podkreślił prof. Gliński.
Tablica powstała dzięki staraniom Rodziny śp. Ryszarda Peryta oraz Polskiej Opery Królewskiej.
– To tutaj wspólnie tworzyliśmy fundamentu opery królewskiej. Był wspaniałym artystą. Dla mnie to ikona reżyserii operowej – zaznaczył dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak.
Artysta zmarł w 2019 roku. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Teatr Peryta to teatr mistyczny, który odwołuje się do sfery sacrum, pełnych symboli i znaków, odniesień do metafizyki, teologii i sztuki. Ponadto w nim przedstawiany jest świat ludzkich pasji, namiętności i duchowych walk, który jest poddany rozbudowanej analizie psychologicznej i ukazany z perspektywy eschatologicznej.