Odsłonięto tablicę upamiętniającą Ryszarda Peryta. „To ikona reżyserii operowej”

rdc.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Ryszarda Peryta (autor: Paweł Supernak/PAP)


Na fasadzie kamienicy przy Rynku Nowego Miasta 6/8/10 w Warszawie odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą śp. prof. Ryszarda Peryta.

Miejsce odsłonięcia nie jest bez znaczenia – prof. Peryt mieszkał tam i tworzył w latach 2000–2019. W tym czasie był m.in. pierwszym dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej, znakomitym reżyserem, wykładowcą i aktorem.

Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Był też oblatem Zgromadzenia Redemptorystów (2011−2019).

Obecny na uroczystości były minister kultury prof. Piotr Gliński wspominał, iż prof. Peryt był wulkanem energii.

Poznałem go osobiście dopiero przy Polskiej Operze Królewskiej i pamiętam te wizje i wszystko, co opowiadał. Trudno było uwierzyć, iż to się da zrealizować, a tak się stało i to błyskawicznie. Był nie tylko wielkim twórcą, ale także człowiekiem potrafiącym dowozić projekty – podkreślił prof. Gliński.

Tablica powstała dzięki staraniom Rodziny śp. Ryszarda Peryta oraz Polskiej Opery Królewskiej.

To tutaj wspólnie tworzyliśmy fundamentu opery królewskiej. Był wspaniałym artystą. Dla mnie to ikona reżyserii operowej – zaznaczył dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak.

Artysta zmarł w 2019 roku. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Teatr Peryta to teatr mistyczny, który odwołuje się do sfery sacrum, pełnych symboli i znaków, odniesień do metafizyki, teologii i sztuki. Ponadto w nim przedstawiany jest świat ludzkich pasji, namiętności i duchowych walk, który jest poddany rozbudowanej analizie psychologicznej i ukazany z perspektywy eschatologicznej.

Idź do oryginalnego materiału