Duże ilości ceramiki, monety a także wyjątkowy pozłacany krzyż, na którym przedstawione są arma Christi udało odkryć się podczas drugiego sezonu prac archeologicznych w Krzepicach. Organizatorem badań był Gminny Ośrodek Kultury w Krzepicach, a prace poszukiwawcze wykonywane były przez wolontariuszy – pasjonatów historii.
W tym roku szczęśliwie jednak udało nam się odkryć fragment ściany północnego, nieistniejącego w tej chwili skrzydła klasztornego i możemy powiedzieć, iż zgodnie z przewidywaniami, jest to obiekt z podobnego okresu, co ten istniejący obecnie. Zakładam, iż zbudowano to skrzydło w tym samym czasie, co obecny budynek pełniący funkcję plebanii, czyli jak sadzimy jest to XVI wiek. Konstrukcja jest typowo średniowieczna nawet, ta tradycja budowlana przeżywała się długo, bo funkcjonowała jeszcze w XVI wieku, jeszcze na początku XVII wieku budowano solidnie. Tu mamy przykład takiej właśnie konstrukcji, potężne fundamenty z szeroką ławą fundamentową, na której stoi kamienna ściana o grubości 1 metra 80 centymetrów. Tutaj dodatkowo jeszcze we wnętrzu tego obiektu trafiliśmy na ślady piwnicy, więc stąd wiemy, iż i ten budynek był podpiwniczony podobnie, jak ten do dzisiaj istniejący – mówił archeolog Wojciech Dudak, Arch-Tech. Sp. z o.o.
Pracom badawczym towarzyszyły dwa spotkania zorganizowane w ramach cyklu „Historia Krzepic z muzyką w tle”, podczas których dr Andrzej Kobus mówił o postaciach związanych z krzepickim zamkiem: Dobiesławie i Stanisławie Kurozwęckich oraz o Helenie z Daniłowiczów.
Posłuchaj relacji:
Zobacz także:
Archeolodzy badali tajemnice krzepickiego klasztoru
Fot. Grzegorz Nowak/Radio Ziemi Wieluńskiej
