Od Chrobrego do Zamoyskiego

skafander.info 1 tydzień temu

W gmachu Akademii Zamojskiej odbyło się sympozjum naukowe pod tytułem „Od Chrobrego do Zamoyskiego – polityka, kultura i nauka jako filary dziedzictwa narodowego”. Wydarzenie to miało na celu upamiętnienie trzech ważnych rocznic: 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, 500-lecia hołdu pruskiego oraz 430-lecia Akademii Zamojskiej.

Celem sympozjum jest nie tylko przypomnienie naszej tożsamości i wielkiej historii naszego narodu i państwa. Celem tym, zwłaszcza dzisiaj, jest potrzeba ochrony tego wielkiego dziedzictwa, któremu na imię Polska. Żyjemy bowiem w czasach, gdy na naszych oczach dzieje się wiele zła i powtarzają się ataki na naszą tożsamość – mówił rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. ucz., przywołując słowa pianisty i polityka Ignacego Paderewskiego. – Dziś część polityków i społeczeństwa chce bardziej być Europejczykami niż Polakami. To może doprowadzić do zniszczenia wielkiego dziedzictwa jakim jest Polska. Wierzę głęboko, iż to spotkanie przyczyni się do ukazania piękna i wielkości kultury polskiej oraz umocni w nas ducha – tłumaczył profesor Paweł Skrzydlewski.

Sympozjum otworzyli rektor Akademii Zamojskiej, dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ, starosta zamojski Stanisław Grześko oraz Marcin Sułek, członek zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W swoich wystąpieniach podkreślili znaczenie tych rocznic dla polskiej historii i kultury.

Następnie odbyła się projekcja filmu „Akademia Pana Jana” w reżyserii dr. Leszka Pietrzaka, która wzbudziła duże zainteresowanie uczestników. Po lekturze filmy przyszedł czas nas wykłady wygłoszone przez zaproszonych prelegentów, którymi byli eksperci w dziedzinie historii Polski. Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski przedstawił temat „Christianizacja Polski w dobie kryzysu Kościoła”, zwracając uwagę na ważne aspekty duchowe i społeczne tego okresu. Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk w swoim wystąpieniu „Dlaczego królestwo było »zwycięskim znakiem Polaków«?” analizował symbolikę i znaczenie królestwa w kontekście narodowym. Natomiast prof. dr hab. Mieczysław Ryba zaprezentował temat „Potęga Królestwa Polskiego 1025–1525”, przybliżając uczestnikom najważniejsze wydarzenia i postacie tego okresu.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję do wymiany myśli oraz dyskusji na temat dziedzictwa narodowego, które kształtowało Polskę na przestrzeni wieków. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a jego uczestnicy wyrazili nadzieję na kontynuację podobnych inicjatyw w przyszłości.

Organizatorami wydarzenia były Akademia Zamojska oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Sympozjum odbyło się 5 kwietnia br.

Relację video z sympozjum można obejrzeć pod poniższym linkiem:

Sympozjum naukowe „Od Chrobrego do Zamoyskiego” w Akademii Zamojskiej 05.04.2025 r.

Idź do oryginalnego materiału