To jedno z imion, które jakiś czas temu wydawało się nie do ruszenia. Uchodziło za mocne i wyraziste. Dziś nie pojawia się już w żadnych zestawieniach. Od pięciu lat nikt w Polsce nie zdecydował się go nadać córce, mimo iż całkiem niedawno cała Polska powtarzała je z ekscytacją za sprawą wyjątkowej kobiety - Kazimiery Szczuki.
REKLAMA
Kazimiera, bo o tym imieniu mowa, to imię, które przez współczesnym rodziców zostało praktycznie zapomniane. jeżeli chodzi o jego historię i pochodzenie, to wzięło się od imienia Kazimierz. Na naszych ziemiach stało się bardziej popularne dopiero w XVII wieku wraz z przyjazdem Marii Kazimiery (Marysieńki Sobieskiej) do Polski.
w tej chwili jest spotykane głównie wśród osób ze starszego pokolenia. Młodszym kojarzy się głównie z Kazimierą Szczuką - feministką, aktywistką i wyjątkowo barwną osobowością telewizyjną, która swoją szeroką popularność zawdzięcza roli prowadzącej teleturniej "Najsłabsze ogniwo". To właśnie tam dawała popis ciętym i bezkompromisowym ripostom i komentarzom. Uczestnicy najbardziej obawiali się właśnie jej bezpardonowych komentarzy, gdy nie popisali się wiedzą.
Zobacz wideo Sławomir zdradza skąd pomysł na imię dla syna Kordian. "Miał być Stanisław August"
Kazimiera wzięła się od Kazika
Kazimiera to imię żeńskie, które jest odpowiednikiem znanego i popularnego (nawet obecnie) imienia Kazimierz. W średniowieczu nie występowało, pojawiło się dopiero w okolicy XVI wieku, a rozpowszechnione zostało za sprawą żony króla Jana III Sobieskiego – Marii Kazimiery. Etymolodzy i językoznawcy nie są jednak do końca pewni, co owo imię oznacza. "Jest to dwuczłonowe imię słowiańskie, zawierające w pierwszym członie temat czasownikowy kazi- 'kazić, niszczyć', a w drugim rzeczownik -mir 'pokój'" – podaje portal deon.pl.
Inni natomiast są zdania, iż imię Kaźmierz oznacza "zwycięskiego pana", zatem i tłumaczenie Kazimiery może brzmieć podobnie. Oprócz Kazimiery Szczuki i Marysieńki Sobieskiej to imię nosiły także:
Kazimiera Zawistowska - poetka polska
Urszula Kazimiera Bartkiewicz: polska klawesynistka
Kazimiera Iłłakowiczówna: polska poetka
Kazimiera Zawiślak - profesora nauk rolniczych
Kazimiera Utrata: polska aktorka.
Kazimiera, czyli silna, odważna i silnie stąpająca po ziemi kobieta
Kazimiera to osoba, do której najbardziej pasuje określenie: "Sama sobie sterem, żeglarzem, okrętem". Jest odważna, silna, zaborcza, trochę egoistyczna. Zna swoją wartość i nigdy nie pozwala umniejszać sobie i swoim dokonaniom. Jest bardzo pozytywna i pewna siebie. W dużej mierze kieruje się intuicją, która nigdy ją nie zawodzi. "Są to osoby, które nie boją się wyzwań i są w stanie osiągnąć wiele w życiu. Są one również bardzo przywiązane do swoich bliskich i szanują tradycje" – podaje portal jakiemie.pl.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są Kazia, Kazimierka, Kaźka, Kazka, Kaziunia, Kaziulka, Kazinka, Kazinka, Kazeczka, Kazunia. Kazimiera imieniny obchodzi 19 grudnia, 4 marca, 21 sierpnia.