Octopus Film Festival 2025 powraca z ósmą edycją

filmweb.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: plakat


Octopus Film Festival znów zaprasza na największe święto kina gatunkowego, które będziemy świętować w dniach 5-10 sierpnia!

Już po raz ósmy Octopus Film Festival wciągnie Gdańsk w świat kina odważnego, dziwnego, bezkompromisowego i nieprzewidywalnego. W dniach festiwalu miasto zamieni się w industrialne kino, archiwum VHS, dżunglę z Rambo II i gotycki bal.

Co czeka nas w tym roku?



Przede wszystkim największy cykl festiwalowy: Konkurs Główny, w którym znalazły się już takie tytuły jak "Błysk diamentu śmierci" (reż. Hélène Cattet, Bruno Forzani), "Together" (reż. Michael Shanks), "Zza grobu" (polska premiera! reż. David Cronenberg), "Zwierzę" (reż. Emma Benestan), "Lesbijska księżniczka kosmosu" (polska premiera! reż. Emma Hough Hobbs, Leela Varghese), "Good Boy" (polska premiera! reż. Ben Leonberg), "Opowieść rybaka" (reż. Edgar Nito) oraz "Dead Mail" (reż. Joe DeBoer, Kyle McConaghy).

Film Otwarcia
tegorocznej edycji festiwalu to "Martwi przed Świtem" – giallo-pollo, debiut reżyserski Dawida Torrone, pierwszy w historii polskiego kina horror inspirowany kultowymi włoskimi filmami z lat siedemdziesiątych. Do programu powraca Seans Lektorski – w tym roku obejrzymy "Dzień świstaka" czytany na żywo przez Macieja Orłosia. W cyklu VHS HELL LIVE obejrzymy dwa tytuły z improwizowanymi dialogami na żywo: "Na podwójnej krawędzi" i "Młody Corey Gorey", a sekcja Klasyki w 4K zaprezentuje "Donnie Darko" i "Suspirię" w zremasterowanych wersjach. Poszukiwacze sztuki odnajdą się w cyklu Potwory z Szafy. Drag tribute to Greg Araki, w którym zobaczymy "The Doom Generation" i "Nowhere" w towarzystwie performansów dwóch niepokornych artystek: Ali Urwał i Maszyny, a poszukiwacze wrażeń znajdą je w ogrodzie botanicznym Olivia Garden, w którym odbędzie się pokaz "Rambo II".

Wielbiciele historii też znajdą coś dla siebie: w sekcji Dokumenty o historii kina pokazane zostaną trzy tytuły: "So Unreal" (polska premiera!), "Strange Journey: The Story of Rocky Horror" i "Scala!!! albo niewiarygodnie dziwny wzlot i upadek najdzikszego kina i jak ukształtowało ono pomieszane pokolenie dziwaków i odmieńców".

Ci, którzy od kina wymagają mocnych doznań, znajdą je na pewno w cyklach Nigdy więcej oraz Midnight Movies. W ramach tego pierwszego pokazane zostaną filmy, które ogląda się tylko raz i to wystarcza: w tym roku będą to "Wzgórze królików", "Zniknięcie", "Bone Tomahawk", "Salo, czyli 120 dni Sodomy" i "Palacz zwłok". W ramach filmów o północy natomiast zobaczymy te tytuły, których nie sposób puszczać wcześniej niż po zachodnie słońca: "Ballada piłą mechaniczną" (polska premiera!), "Amputacja", "Oko za oko" (polska premiera!) i "Niebezpieczne zwierzęta".

Fani twórczości Tomasza Beksińskiego nie mogą przegapić wydarzenia W blasku księżyca, w ramach którego odbędą się cztery pokazy filmów w jego tłumaczeniu, prezentowane będą nagrania z domowego archiwum, odbędzie się pokaz dokumentu "Z wnętrza", spotkania z gośćmi (Jarosław Łukomski, Maciej Gudowski, Jacek Brzostyński) i gotycka potańcówka.

Gościem festiwalu będzie również m. in. Michał Oleszczyk, prowadzący podcast SpoilerMaster, który wraz z Arkadiuszem Hapką poprowadzi swoją sekcję Z księżyca spadłeś? Dziwne filmy wielkich reżyserów prezentując mniej znane dzieła uznanych twórców, a w ramach retrospektywy twórców odbędzie się przegląd dorobku Satoshiego Kona, podczas którego pokazane zostaną "Paprika", "Rodzice chrzestni z Tokio" i "Perfect Blue".

W tym roku nie może zabraknąć kolejnej edycji międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych Octopus Shorts, do którego w tym roku napłynęło ponad 300 zgłoszeń, od Hong Kongu po Argentynę – filmy wybrane do selekcji finałowej będzie oceniać jury w składzie Joanna Najbor, Maciej Satora i Mike Chapman.

Na Octopusie swoje miejsce znajdą też najmłodsi - w cyklu Ośmiorniczki zaprezentowane zostaną m.in. "Benjamin Bat", "Falcon Lake" i zestaw krótkich metraży dla widzów 4+.

Jak co roku Octopus Film Festival udowadnia, iż kino gatunkowe ma się świetnie i prezentuje jego najciekawsze przykłady. Jest to wydarzenie obowiązkowe dla wszystkich kinomana chcącego doświadczać kina nie tylko w wygodnym fotelu klimatyzowanej sali.

Aktualne informacje oraz szczegóły dotyczące biletów i wydarzeń towarzyszących będą dostępne na stronie www.octopusfilmfestival.com.

Organizatorem wydarzenia jest Velvet Spoon, dystrybutor kina gatunkowego.

Tegoroczną identyfikację wizualną przygotował Patryk Hardziej – ilustrator, projektant graficzny i badacz wizualnej kultury popularnej.

Octopus Film Festival 2025 odbywa się dzięki wsparciu Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Idź do oryginalnego materiału