Lidl z zamkiem w tle? A raczej budynek mieszkalny, którego forma – zwłaszcza czworoboczne i cylindryczne wieże – nawiązuje do architektury zamkowej, przed którym akurat stanął jeden ze sklepów popularnej sieci dyskontów spożywczych. To widok, który w codziennej drodze do pracy łatwo przeoczyć. Odpowiednia perspektywa i gest wykonania zdjęcia sprawiają, iż staje się on intrygujący.
Autorką zdjęcia jest Giovanna Silva, włoska fotografka, twórczyni licznych albumów fotograficznych, redaktorka naczelna wydawnictwa Humboldt Books i wykładowczyni uczelni artystycznych. Wystawa zatytułowana Borderline Modernity proponuje zestawienie prac fotografki wykonanych we Włoszech i w Polsce, a także jej polskich fotografii ze zdjęciami tej samej architektury autorstwa polskich twórców: Marii Chrząszczowej, Mariusza Hermanowicza, Tadeusza Sumińskiego i Antoniego Zdebiaka. We Włoszech Silva w ostatnich latach bada Sycylię. Interesuje ją chaotyczny rozwój urbanistyczny oraz możliwość odejścia od postrzegania architektury wyspy wyłącznie przez pryzmat tradycji antycznych. W Polsce artystka fotografuje w kilku dużych miastach, koncentrując się na architekturze socjalistycznej. Jej fotografie cechują się szczerością, wrażliwością na detal i aktualnością. Powojenna architektura obrasta na różne sposoby, a zdjęcia Silvy atrakcyjnie uwypuklają ten proces.
Wystawa odbywa się równolegle w dwóch instytucjach: Fundacji Archeologii Fotografii i Włoskim Instytucie Kultury. W Fundacji Archeologii Fotografii będzie można zobaczyć zdjęcia wykonane w polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Tychach – podczas podróży badawczej fotografki w okresie od marca do maja 2025 roku. Z kolei fotografie sycylijskie prezentowane będą we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie.
Borderline Modernity
Giovanna Silva
26.07-7.09.2025
Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Chłodna 20
Wernisaż 26.07.2025, godz. 18:00
24.07-22.09.2025
Instytut Włoski Kultury w Warszawie, ul. Marszałkowska 72
Wernisaż 24.07.2025, godz. 18:00
Więcej informacji znajdziecie tutaj