Obejrzałam ten film po latach i nie mogę się pozbierać. Takiej produkcji w Polsce nikt wcześniej nie zrobił

glamour.pl 6 dni temu

W tym artykule:
1. „Pokłosie” – fabuła
2. „Pokłosie” – obsada i twórcy
3. „Pokłosie” – nagrody
4. „Pokłosie” – odbiór widzów
5. „Pokłosie” – gdzie obejrzeć?

Choć od premiery „Pokłosia” minęło ponad dziesięć lat, nadal budzi skrajne emocje. Jedni widzą w nim konieczny rachunek sumienia, inni – prowokację i atak na narodową dumę. Ale jedno jest pewne: nie da się przejść obok tego filmu obojętnie. Poznajcie szczegóły.

„Pokłosie” – fabuła

Franciszek Kalina po latach emigracji w USA wraca do rodzinnej wsi. Powodem jest niepokojąca wiadomość – jego młodszy brat Józef popadł w konflikt z lokalną społecznością. gwałtownie okazuje się, iż to coś więcej niż sąsiedzka sprzeczka. Józef od lat zbiera porzucone macewy i stawia je na własnym polu. Co więcej, odkrywa, iż w jego wsi wydarzyło się coś, co przez dekady skrzętnie zamiatano pod dywan.

Dawno nie zarwałam nocy dla serialu. Ten wciągnął mnie tak, iż nie mogłam przestać go oglądać

Serial „Homecoming” to prawdziwa perełka ukryta wśród dziesiątek propozycji dostępnych na platformie streamingowej Prime Video. Choć nie jest to nowość, warto zwrócić na niego uwagę. Nie pożałujecie.

Wspólne dochodzenie braci prowadzi ich do tajemnicy z czasów II wojny światowej – zbrodni, która miała zostać zapomniana. Prawda okazuje się zbyt niewygodna, by można było ją ujawnić bez konsekwencji. „Pokłosie” to opowieść o pamięci, winie i cenie, jaką płaci się za próbę przywrócenia prawdy.

„Pokłosie” – obsada i twórcy

Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Władysław Pasikowski – znany wcześniej głównie z kina sensacyjnego. W „Pokłosiu” po raz pierwszy mierzy się z tematyką historyczną i robi to z zaskakującą powagą. Inspiracją była m.in. głośna książka Jana Tomasza Grossa „Sąsiedzi”. W głównych rolach występują: Ireneusz Czop jako Franciszek Kalina oraz Maciej Stuhr jako jego brat Józef. Obok nich pojawiają się również Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Mastalerz, Zbigniew Zamachowski, Danuta Szaflarska i Lech Dyblik. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, za scenografię odpowiada Allan Starski. Producentem został Dariusz Jabłoński.

„Pokłosie” – nagrody

Film zdobył szereg nagród. Wśród nich:

  • Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2012)
  • Orzeł za najlepszą scenografię (Allan Starski) i najlepszą główną rolę męską (Maciej Stuhr)
  • Nagroda Jańcio Wodnik dla Ireneusza Czopa na festiwalu „Prowincjonalia”
  • Srebrne Grono na Lubuskim Lecie Filmowym
  • Nagroda Prezesa Jad Waszem na Jerusalem Film Festival

„Pokłosie” – odbiór widzów

Film od początku dzielił opinię publiczną. Dla jednych był koniecznym rozliczeniem z bolesną przeszłością, dla innych – „łajdackim” i „antypolskim” manifestem. Krytyka konserwatywna zarzucała Pasikowskiemu jednostronność i przerysowanie. Maciej Stuhr, który zagrał jedną z głównych ról, stał się obiektem ataków – nie tylko jako aktor, ale i obywatel. Z drugiej strony, wielu recenzentów uznało „Pokłosie” za film przełomowy – istotny i odważny. Ks. Andrzej Luter pisał o porażającej scenie wyznania sołtysa, a Tadeusz Sobolewski zauważał, iż to właśnie „dzieci morderców” stają się w filmie nośnikami pamięci. Michał Walkiewicz z Filmwebu chwalił produkcję za wykorzystanie konwencji thrillera jako narzędzia do mówienia o historii – choć zauważył, iż gdy Pasikowski rezygnuje z gatunkowych ram, bywa zbyt nachalny. Mimo niewielkiej jak na mainstreamową produkcję widowni (ok. 200 tys. widzów w kinach), film na trwałe wpisał się w debatę o polskiej pamięci historycznej. I wciąż ją rozpala.

„Pokłosie” – gdzie obejrzeć?

Film jest dostępny na Netflixie. jeżeli nigdy go nie widzieliście – warto nadrobić. jeżeli pamiętacie go sprzed lat – wróćcie do niego raz jeszcze. Bo niektóre filmy dojrzewają razem z nami. A „Pokłosie” jest jednym z nich.

Idź do oryginalnego materiału