Obecność pośrednia Warszawa 1.07-31.08.2026

nn6t.pl 1 godzina temu

Najnowsza wystawa Sylwii Wirskiej opowiada historię Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej – XIX-wiecznej polskiej pianistce i kompozytorce, autorce słynnej Modlitwy dziewicy. Projekt podejmuje próbę przywołania postaci, po której nie zachował się żaden pewny portret, a jej biografia pozostaje niepełna i fragmentaryczna. Zamiast tworzyć wizerunek wprost, artystka buduje jej obecność poprzez malarstwo, miejsca i wyobrażone sytuacje z epoki. Do projektu zaproszona została pianistka i kompozytorka Hania Derej, która „odgrywa” Teklę, jako medium obecności budowanej pośrednio. Wystawa przywołuje XIX-wieczną Warszawę jako miasto życia kawiarnianego i spotkań, zestawiając ją ze współczesną przestrzenią Kawiarni Tekla na Muranowie, która na nowo uruchamia ideę wymiany i wspólnoty. Projekt staje się opowieścią o przenikaniu się muzyki i malarstwa, przeszłości i teraźniejszości oraz o spotkaniach między artystkami i epokami.

Sylwia Wirska, Tekla
Tekla – kawa i winyle, Warszawa, Gen. W. Andersa 13

Sylwia Wirska, fragment obrazu Tekla

Idź do oryginalnego materiału