Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu zaprasza na spotkanie poświęcone Józefowi Szajnie.
Wydarzenie odbędzie się 25 lutego o godz. 17.30.
Józef Szajna to jeden z najwybitniejszych polskich artystów teatru i sztuki XX wieku. Jego twórczość, mocno naznaczona wojennymi doświadczeniami, do dziś pozostaje ważnym głosem w refleksji nad historią, pamięcią i sztuką.
W rozmowie o jego dorobku, osobistej historii oraz relacjach rodzinnych wezmą udział m.in. jego syn Łuksza Szajna, Jolanta Niedoba, Grażyna Niewiadomska, Krystyna Oleksy, Leszek Szuster i dr Radosław Folga. Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania zarówno artystycznej, jak i prywatnej strony twórcy.
Wystawa „Józef Szajna. W 80. rocznicę wyzwolenia”
W Domu Ciszy MDSM od 15 stycznia można oglądać wystawę poświęconą Józefowi Szajnie, przygotowaną we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach. Ekspozycja, dostępna do 15 marca, prezentuje prace odwołujące się do obozowych doświadczeń artysty.
W kolekcji znalazły się instalacje przestrzenne i obrazy, które nie mają być estetyczne – ich celem jest poruszenie odbiorcy, zmuszenie do refleksji i zadania sobie trudnych pytań.
Józef Szajna, więzień KL Auschwitz i Buchenwaldu, swoją twórczością upominał się o pamięć i wolność. Sztuka była dla niego nie tylko sposobem na wyrażenie traumatycznych przeżyć, ale także formą buntu wobec unifikacji i agresji.
„Ucieczka w sztukę jest samoobroną przed bezbronnym poddaniem się!” – mówił Szajna, podkreślając rolę twórczości w kształtowaniu świadomości historycznej.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9-16. Istnieje możliwość umówienia wizyty poza tymi godzinami po wcześniejszym kontakcie z recepcją MDSM. Organizatorzy nie rekomendują ekspozycji osobom poniżej 12. roku życia.