„Śladami rusałki i księcia Jerzego po Stobrawskim Zielonym Szlaku”, to nazwa wydarzenia, które 7 i 8 lipca br. miało miejsce na terenie ośrodka wypoczynkowego w Kościerzycach.
Pierwszego dnia 60. dzieci z gminy Lubsza wzięło udział w warsztatach tematycznych związanych z ww. legendą o rusałce i księciu. Najmłodsi m.in. robili wianki, lampiony, artystycznie wypalali w drewnie, uczestniczyli w zajęciach rycerskich i łuczniczych. Gościem warsztatów była Jadwiga Kulczycka, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak.
16. dzieci wzięło udział również w warsztatach nocnych, podczas których m.in. odbyło się szkolenie dotyczące pierwszej pomocy, jak również związane z legendą zajęcia plastyczne (malowanka), kalambury, opowieści, a także ognisko integracyjne.
Z kolei 8 lipca br. miało miejsce ogólnodostępne wydarzenie plenerowe, podczas którego m.in. można było wziąć udział w edukacyjnej grze terenowej „Polowanie na jelenia”, zobaczyć pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu druhów z OSP Lubsza, czy wysłuchać popisów artystycznych i folklorystycznych zespołu „Leśne Echo” (Brzeskie Centrum Kultury) oraz Jana Sowy i Anety Staniszewskiej (GOK w Lubszy). Był także darmowy gulasz oraz wata cukrowa, popcorn i malowanie twarzy dla najmłodszych. W wydarzeniu uczestniczył Bogusław Gąsiorowski, wójt Gminy Lubsza oraz Wojciech Jagiełłowicz, przewodniczący Rady Gminy Lubsza.
Uczestnicy warsztatów tematycznych otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Wręczał je m.in. Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Niektórzy z widzów otrzymali wianki i lampiony wykonane przez dzieci jako promocję wydarzenia i regionu.
Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy. Przy organizacji pomagali druhowie z OSP Michałowice oraz OSP Lubsza, a także Koło Gospodyń Wiejskich „Zgodna wieś” z Kościerzyc, które prowadziło stoisko gastronomiczne.
Operacja pn. „Śladami rusałki i księcia Jerzego po Stobrawskim Zielonym Szlaku” mająca na celu promocję obszaru w oparciu o legendę Rusałka z Murawca poprzez organizacje warsztatów, wydarzenia plenerowego z grą terenową oraz zakupie małej infrastruktury, została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Operacja zrealizowana przy wsparciu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak.