O Józefie Kałuży w Muzeum Podgórza

podgorze.pl 2 miesięcy temu

Muzeum Podgórza zaprasza do obejrzenia nowego Depozytu Pamięci i nowej wystawy plenerowej, które są poświęcone jednemu z najwybitniejszych polskich piłkarzy – „Napoleonowi futbolu”, „Maradonie z Podgórza”, grającemu niegdyś w barwach Cracovii – Józefowi Kałuży.

Józef Kałuża był jednym z najwybitniejszych kapitanów, selekcjonerów w historii polskiej reprezentacji piłki nożnej. Piłkarzem (od 1912) i trenerem drużyny Cracovii.

Rozpoczął swoją karierę piłkarską jeszcze mieszkając w Podgórzu, dokąd rodzina przeprowadziła się z Przemyśla, najprawdopodobniej w 1899 r. Matka Magdalena, ojciec Piotr i ich sześcioro dzieci (Romuald, Hugo, Edmund, Józef, Marian oraz urodzona już w Podgórzu w 1899 r. córka Janina) zamieszkali w kamienicy przy ówczesnej ul. Salinarnej (dziś Lwowska) 73, m. 9. Piłką nożna zainteresował się już jako dziecko. Początkowo grał prawdopodobnie w szkolnej Polonii, następnie zaś w Robotniczym Klubie Sportowym (zapewne w latach 1909-1911). W szeregi Cracovii wstąpił w 1911 r., po tym jak rok wcześniej rodzina przeniosła się z Krakowa do Podgórza i zamieszkałą w okolicach krakowskich błoni.

Kałuża zadebiutował w barwach Cracovii 7 kwietnia 1912 r. w towarzyskim spotkaniu z budapesztańską drużyną EAC. W krakowskiej drużynie występował 18 lat. W tym czasie rozegrał 416 spotkań, w których strzelił 456 bramek. Do Kałuży należy nie pobity do dziś rekord strzelenia 13 bramek podczas jednego spotkania. Był jednocześnie nauczycielem języka polskiego i śpiewu w krakowskiej szkole powszechnej przy ul. Żółkiewskiego Do Podgórza powrócił po ślubie z podgórzanką Józefą Dudziak, z którą zamieszkali w wilii przy ul. Edwarda Dembowskiego 7.

Autorami Depozytu o Józefie Kałuży jest https://www.facebook.com/TTCracoviaOldschool/ oraz KS Cracovia SA

Otwarcie Depozytu Pamięci: 16 lipca, godz. 18.00. Plenerowa wystawa na dziedzińcu Muzeum Podgórza będzie dostępna od 17 lipca. Wstęp wolny.

Idź do oryginalnego materiału