Nowe ułatwienia dla kierowców od 10 września!

obcas.pl 1 tydzień temu

Od wtorku, 10 września, wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących zwrotu prawa jazdy. Zdecydowanie mogą znacząco ułatwić życie wielu kierowcom. Co się zmieni?

Mandat za używanie klimatyzacji w samochodzie. Na co uważać?

Zwrot prawa jazdy bez składania wniosku

Nowe regulacje przewidują automatyczny zwrot dokumentu po upływie określonego czasu zatrzymania, bez konieczności składania wniosku. Jest to odpowiedź na problemy, z jakimi spotykali się kierowcy. Mimo formalnego odzyskania uprawnień, byli nieświadomi konieczności składania dodatkowych dokumentów, co często prowadziło do nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.

Nowelizacja ustawy z dnia 26 maja 2023 r., zmieniająca Prawo o ruchu drogowym oraz inne ustawy, wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących zatrzymywania i zwrotu prawa jazdy. Nowe regulacje znalazły swoje miejsce w art. 102 ustawy o kierujących pojazdami, gdzie dodano nowe zapisy, w tym ustępy 2b i 2c. W przypadku zatrzymania prawa jazdy z powodu przekroczenia prędkości o 50 km/h, przewożenia nadmiernej liczby pasażerów w pojeździe, lub naruszeń związanych z tachografami, zwrot dokumentu nastąpi automatycznie.

ZOBACZ TAKŻE: Tego nie możesz przewozić w aucie! Policja zabierze dowód rejestracyjny

Oznacza to, iż po upływie okresu, na jaki zostało zatrzymane prawo jazdy (3 lub 6 miesięcy), kierowca nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wniosków. Odpowiednia informacja zostanie automatycznie odnotowana przez administratora danych w systemie teleinformatycznym Centralnej Ewidencji Kierowców.

To ułatwienie ma na celu uniknięcie sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi swoich obowiązków, mogli zostać ukarani za prowadzenie pojazdu bez fizycznego zwrotu dokumentu. Mimo formalnego zakończenia okresu zatrzymania.

Kogo dotyczą zmiany ws. zatrzymania prawa jazdy?

Warto jednak zaznaczyć, iż te zmiany nie dotyczą wszystkich przypadków zatrzymania prawa jazdy. W sytuacji, gdy sąd nałoży zakaz prowadzenia pojazdów z innych powodów niż te wymienione powyżej. Kierowca wciąż będzie zobowiązany do złożenia tradycyjnego wniosku o zwrot dokumentu do odpowiedniego urzędu – starostwa lub wydziału komunikacji.

Dodatkowo, od 1 lipca 2023 r., zlikwidowano opłatę ewidencyjną w wysokości 50 groszy, którą wcześniej trzeba było uiścić przy zwrocie czasowo zatrzymanego prawa jazdy. Jest to kolejny krok mający na celu uproszczenie procedur związanych z odzyskiwaniem dokumentów.

Podsumowując, nowe przepisy wprowadzają istotne udogodnienia dla kierowców, automatyzując proces zwrotu prawa jazdy w określonych przypadkach. Jest to pozytywna zmiana, która powinna znacząco zmniejszyć liczbę sytuacji, w których kierowcy, nieświadomi formalności, narażali się na dodatkowe kłopoty. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego ułatwienia. W przypadku sądowych zakazów prowadzenia pojazdów, przez cały czas będzie konieczne złożenie tradycyjnego wniosku o zwrot dokumentu.

Źródło: Prawo.pl / Canva

Idź do oryginalnego materiału