Noc Muzeów 2025. Elektrownia zaprasza na wystawę, koncerty i projekcje filmowe

mojradom.pl 6 godzin temu

fot. Eliza Wilczyńska/MCSW Elektrownia

PROGRAM

Wystawa "Kolekcja Wojciecha Fibaka. Nowe pokolenie"

Kolekcja Wojciecha Fibaka stanowi jeden z najcenniejszych i najstarszych prywatnych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Do gromadzonych od połowy lat 70. XX wieku dzieł przedstawicieli szkoły paryskiej oraz polskiej awangardy powojennej w ostatnich latach dołączyły prace artystek i artystów młodej generacji. Wystawa "Kolekcja Wojciecha Fibaka. Nowe pokolenie" w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu jest okazją do przyjrzenia się tej ważnej części zbioru kolekcjonera.

Na ekspozycję składa się blisko 80 prac 31 artystek i artystów – tych, którzy zakończyli swój proces edukacyjny w szkołach artystycznych po 1989 roku, czyli już w wolnej Polsce. Wśród nich znajdują się zarówno osoby uznane w Polsce i na świecie, jak i młode, wybijające się, będące nadzieją polskiej sztuki. Prezentowane prace prowadzą widza przez różnorodne postawy twórcze i bogactwo tematów poruszanych przez młode pokolenie – od eksploracji tożsamości, płci, przez refleksję nad kondycją społeczeństwa, rolą technologii, po pytania o przyszłość. Są komentarzem do problemów społecznych, takich jak globalizacja, zmiany klimatyczne czy relacje. Prowokują do pytań o granice sztuki, znaczenie obrazu w epoce powszechnej cyfryzacji i roli artysty jako komentatora współczesnych zjawisk społecznych.

Muzyka

godz. 20.30 - występ Senny, producenta muzycznego, wokalisty i autora tekstów. Jego utwory łączą w sobie ciepłe gitarowe brzmienie i często nieoczywiste melodie. Teksty subtelne, szczere i zaczepne - wyśpiewane i rapowane. Po kilku latach poszukiwań własnego muzycznego języka i pełnych eksperymentów minialbumach "Lata dwudzieste" (2019) oraz "Przejście" (2021) wylądował w okolicach indie popu. w tej chwili pracuje nad nowym materiałem. Regularnie publikuje kolejne single.

godz.22 - Zara Hudson-Kozdoj. Zara Hudson-Kozdoj jest polsko-jamajską wiolonczelistką, kompozytorką i dyrygentką. Urodzona i wychowana w północnym Londynie, otrzymała stypendium na studia w Royal College of Music, gdzie ukończyła studia licencjackie i podyplomowe z gry na wiolonczeli i dyrygentury. Była rezydentką studia produkcyjnego Richter-Mahr, gdzie nagrała swój debiutancki album pod okiem słynnego kompozytora Maxa Richtera, z którym ściśle współpracuje. Album obejmuje wiele gatunków i stylów, które miały na nią wpływ przez całe jej życie i można go postrzegać jako ścieżkę dźwiękową jej doświadczeń.

Edukacja

godz.19-22. Edukatorzy nie pozwolą tej nocy usnąć dzieciom. Zaplanowaliśmy interesujące artystyczne zabawy, które, mamy nadzieję, umilą ten wyjątkowy dzień w roku nie tylko najmłodszym miłośnikom sztuki współczesnej.

Filmy

godz.20.45 - Zestaw krótkich filmów animowanych nominowanych do Oscara 2025.

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych animowanych filmów krótkometrażowych.

godz.22.30 - Zestaw krótkich filmów nagrodzonych na festiwalu Kameralne Lato 2024.

Elektrownia zaprezentuje sześć nagrodzonych krótkich filmów fabularnych i animowanych na ubiegłorocznym festiwalu Kameralne Lato, którego projekcje odbywały się w instytucji.

Od godz.18 na wystawę i koncerty obowiązuje bilet specjalny na Noc Muzeów w cenie 2 zł. Ostatnie wejście na wystawę o godz. 0.30. Wstęp na seanse filmowe 10 zł.

Idź do oryginalnego materiału