Niezwykły dar dla Muzeum Okręgowego. Skarby bydgoskiego rodu Chmielewskich trafią do Spichrzów

metropoliabydgoska.pl 1 dzień temu

Cenne dary rodziny Chmielewskich – mieszkającej w Bydgoszczy i okolicach od XVI wieku – zostaną przekazane Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego i staną się częścią jego oddziału: Muzeum Historii Bydgoszczy.

Dary przekazane przez potomka rodu – Wolfa von Chmielewskiego – wzbogacą kolekcję muzealną i posłużą do dalszych badań oraz popularyzacji lokalnego dziedzictwa. Stanowią one również cenne świadectwo życia rodziny w Bydgoszczy, ukazując zarówno kontekst epoki, jak i indywidualne historie. Wśród obiektów będących przedmiotem daru znajdują się: pieczęć oraz tłok z wizerunkiem herbu Leliwa, dwa portrety olejne przedstawiające przodków oferenta – Marka Wincentego Chmielewskiego oraz jego żonę Luizę Marię Wilhelminę z ok. 1800 r., a także sygnet i księga rodowa.

Rodzina Chmielewskich była związana z regionem od XVI do XIX w. Jeden z przodków p. Wolfa w linii prostej – Marek Wincent Chmielewski – był pierwszym właścicielem tzw. Willi Prezydenta Rejencji Bydgoskiej położonej przy dzisiejszej ul. Focha 25. Bezsprzecznie można uznać go za jedną z najważniejszych postaci okresu zaborów i wojen napoleońskich w Bydgoszczy.

Uroczyste podpisanie umowy dotyczącej przekazania Muzeum cennych darów należących do rodziny Chmielewskich nastąpi jutro (7 maja). Wezmą w niej udział Wolf von Chmielewski, dr Anna Kornelia Jędrzejewska – dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz Kamil Ściesiński – z Działu Historii MOB.

Jednocześnie zapraszamy na wykład z cyklu „Muzeum Historii Bydgoszczan” zatytułowany „Chmielewscy. Bydgoska rodzina z pałacu nad Kanałem”, który odbędzie się 8 maja o godzinie 17:00 w Spichrzach nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy – podkreśla instytucja.

12 MAJA NA METROPOLIABYDGOSKA.PL UKAŻE SIĘ ARTYKUŁ O BYDGOSZCZANINIE WARTYM UPAMIĘTNIENIA – CZESŁAWIE POTEMSKIM: ARCHEOLOGU, WIELOLETNIM PRACOWNIKU I DYREKTORZE MUZEUM OKRĘGOWEGO W LATACH 1982-1985. JUŻ TERAZ ZAPRASZAMY DO LEKTURZY!

Idź do oryginalnego materiału