Niezwykli laureaci niezwykłej nagrody. Śremskie Żyrafy 2023 przyznane

kulturaupodstaw.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: fot. Ewa Nowak


Na widowni znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, biznesu, duchowieństwa, placówek oświatowych i instytucji publicznych. To była już siedemnasta gala. Wyróżnienia przyznawane są przez Burmistrza Śremu od 2007 roku. Nominacje otrzymują osoby, których inicjatywy, działania czy osiągnięcia rozsławiają miasto. Jednostki aktywne, które realizują nietuzinkowe pomysły, działają na rzecz lokalnej społeczności lub odnoszą znaczące sukcesy – sportowe czy naukowe. Spektakularnych akcji będących udziałem śremian nie brakuje. Widać je na co dzień. I słychać o nich. Te najbardziej niezwykłe są corocznie nagradzane statuetkami Śremskich Żyraf.

Dlaczego akurat żyrafy?

„To jedno z niewielu zwierząt, które od razu zyskuje naszą sympatię i budzi podziw. Żyrafy są najlepsze… bo sięgają najwyżej. I dlatego to właśnie statuetki żyraf przyznawane są tym, którzy mierzą wysoko” – mówił burmistrz Adam Lewandowski wiele lat temu, kiedy narodził się pomysł honorowania niezwykłych śremian.

fot. Ewa Nowak

Nominacje do nagrody zostały ogłoszone w styczniu. Na liście nominowanych przez burmistrza znaleźli się: lekkoatletka Agnieszka Golak, wokalistka i nauczycielka śpiewu Julia Bartkowiak-Wojciechowska, morsy z klubu Lodzik, Stowarzyszenie Runner’s Power, Witold Siczyński rzeźbiący na nadbałtyckich plażach w piasku oraz kolarze górscy Sklepkomet.

O tym, kto otrzymuje największą Śremską Żyrafę, decydują mieszkańcy gminy Śrem w internetowym głosowaniu.

Tym razem uznali, iż powinna ona trafić w ręce stowarzyszenia Runner’s Power, za akcję „Spełniamy górskie marzenia”. W 2023 roku jego członkowie zrealizowali, zdawać by się mogło niewykonalne, przedsięwzięcie. Otóż wspólnie z przeszkolonymi wolontariuszami, całą grupą niezwykłych i zaangażowanych w akcję ludzi dobrej woli zorganizowali wejście na szczyt Śnieżki grupie dziesięciorga dzieci z niepełnosprawnościami, które bez ich pomocy nigdy nie miałyby możliwości zdobycia szczytu i zobaczenia, jak świat wygląda z góry. To trochę szalone wydarzenie dostarczyło dzieciakom tyle emocji i tyle radości, iż od razu uruchomiło nowe pomysły. Wniesienie dzieci na szczyt góry, towarzyszenie im podczas wielu godzin podchodzenia i toczące się wówczas rozmowy sprawiły, iż był to niezwykły czas dla wszystkich: i dzieciaków, które przeżyły niezwykłą przygodę, i całej grupy „wolonosicieli” (jak nazwał ich nieformalny szef stowarzyszenia Marek Matuszewski). Statuetkę w imieniu całego zespołu i wszystkich zaangażowanych w akcję wolontariuszy odebrali Ryszard Mitmański oraz Małgorzata i Marek Matuszewscy. Jak zdradzili podczas uroczystości, w 2024 roku już planują kolejną wyprawę, tym razem na Śnieżnik. W przedsięwzięciu uczestniczyć będzie 15 niepełnosprawnych dzieciaków i towarzyszących im wolontariuszy. W wyprawie wezmą też udział bliscy osób niepełnosprawnych. Zapowiada się kolejna wielka przygoda. Już zaczęły się przygotowania, organizacyjne i kondycyjne.

fot. Ewa Nowak

Ale Runner’s Power to nie tylko pomysłodawcy jednej akcji.

Grupa istnieje od 2011 roku, propagując bieganie jako zdrowy styl życia. Wśród jej członków są zarówno doświadczeni maratończycy, jak i początkujący biegacze. Łączy ich wspólna pasja. Popularyzują bieganie wśród mieszkańców Śremu, organizują bezpłatne treningi pod okiem doświadczonych trenerów i biegi uliczne. Zapraszają. Namawiają. Aktywizują. Nieustająco poszukują nowych form działania.
Podczas gali wręczono też specjalne Żyrafy przyznane przez burmistrza osobom i organizacjom, które wiele lat działają na rzecz miasta i społeczności. Wśród wyróżnionych znaleźli się:|Cech Rzemiosł Różnych, Śremski Garnizon Wojskowy, właściciele marketu Bricomarche, starosta śremski Zenon Jahns oraz Amatorska Kompania Teatralna.

Idź do oryginalnego materiału