Nie tylko "Bogini Partenope". Oto 5 najlepszych dzieł Paola Sorrentino

filmweb.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: plakat


Już dziś w kinach w całej Polsce można oglądać najnowszy film włoskiego mistrza kina Paola Sorrentino – "Boginię Partenope". Reżyser "Wielkiego piękna" zaprasza widzów tym razem na rajską wyspę Capri, gdzie objawia się tytułowa Partenope – kobieta idealna. Jej niezwykła uroda zniewala mężczyzn, ale ona nade wszystko ceni sobie wolność i szukanie własnej życiowej ścieżki. Od napotkanych bohaterów uczy się różnych perspektyw na świat. Główną rolę grają tu Celeste Dalla Porta oraz Stefania Sandrelli. W obsadzie są także m.in. Gary Oldman i Silvio Orlando.

Zobacz zwiastun filmu "Bogini Partenope"





Premiera "Bogini Partenope" Paola Sorrentino stała się dla nas okazją, by przejrzeć najlepsze jak dotąd dzieła włoskiego reżysera. W naszym TOP 5 najlepszych tytułów Sorrentino nie zabrakło "Młodego papieża" oraz "Wszystkich odlotów Cheyenne'a". Co jeszcze znalazło się na naszej liście?

A jakie tytuły Wy byście do niej dopisali?

TOP 5: Najlepsze filmy i seriale Paola Sorrentino



Wszystkie odloty Cheyenne'a

This Must Be the Place
2011
1h 58m

Dramat

Komedia

Paolo Sorrentino

Francja

Irlandia

Włochy

Dramat

Komedia

Sean Penn

Frances McDormand

Pierwszy anglojęzyczny film w karierze Paola Sorrentino to zarazem jedno z najbardziej niezwykłych dzieł w jego twórczości. To rzecz zbudowana na sprzecznościach, które w jego rękach nie tylko się nie wykluczają, ale też stają się częścią niezwykłego filmowego doświadczenia. Na pozór to historia podstarzałej gwiazdy rocka, która udaje się w podróż po Stanach, by odnaleźć nazistowskiego zbrodniarza. Jednocześnie całość zbudowana jest w taki sposób, by dla dociekliwego widza stać się egzegezą piosenki Talking Heads, od której film zapożycza swój tytuł. Sorrentino, który uwielbia posługiwać się w swojej twórczości symbolami, tym razem sprytnie ukrywa je w kostiumie czarnej kreacji i zaskakująco, miejscami szarżującej (intencjonalnie!) kreacji Seana Penna. Film podzielił widzów, ale w redakcji są osoby, które "Wszystkie odloty Cheyenne'a" uważają za najlepsze dzieło w dorobku reżysera.




Młody papież

The Young Pope
2016
50m

Dramat

Komedia

Paolo Sorrentino

Francja

Hiszpania

USA

Wielka Brytania

Włochy

Dramat

Komedia

Jude Law

Diane Keaton

W "Młodym papieżu" charakterystyczna dla Sorrentino iście barokowa forma kroczy pod rękę z odważnym, nieoczywistym podejściem do tematyki wiary oraz Kościoła katolickiego. Reżyser z adekwatną sobie ironią oraz głębią psychologiczną kreśli portret tytułowego gospodarza Watykanu. Pełen sprzeczności, ultrakonserwatywny, czarujący papież Pius XIII to bez wątpienia najlepsza i najbardziej złożona rola w karierze Jude'a Lawa. Spośród obsady na uwagę zasługuje również fantastyczny Silvio Orlando jako kardynał Voiello – szara eminencja stolicy apostolskiej, a zarazem psychofan piłkarskiej drużyny Napoli. Wspierany przez pierwszoligowy zespół aktorski Sorrentino snuje wciągającą opowieść o władzy i wierze, ale także o samotności i poszukiwaniach absolutu.




Wielkie piękno

La grande bellezza
2013
2h 22m

Dramat

Komedia

Paolo Sorrentino

Francja

Włochy

Dramat

Komedia

Toni Servillo

Carlo Verdone

"Wielkie piękno" to prawdopodobnie najwdzięczniejszy filmowy pomnik Rzymu od czasu – nomen omen – "Rzymu" Federico Felliniego. Paolo Sorrentino pokazuje nam metropolię, w której Historia przez wielkie "H" sąsiaduje z bijącym energicznie pulsem współczesności. Na lewo arcydzieła architektury, na prawo dyskoteki, bankiety, wernisaże, kluby ze striptizem. A pomiędzy nimi przechadzający się z nieodłącznym grymasem ni to uśmiechu, ni to smutku Jep Gambardella (Toni Servillo), wspominający utraconą młodość dziennikarz i bon vivant, sypiący na lewo i prawo dowcipami oraz sypiający na lewo i prawo z innymi poszukiwaczkami nocnych wrażeń. Sorrentino zarazem upaja się pełną blichtru fasadą rzymskiej socjety, jak i ucieka w zadumę nad przemijaniem, szukając tytułowego "wielkiego piękna". To odyseja wyróżniona Oscarem w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" – co nie jest niestety regułą: jak najbardziej zasłużonym.




Skutki miłości

Le Conseguenze dell'amore
2004
1h 40m

Dramat

Sensacyjny

Paolo Sorrentino

Włochy

Dramat

Sensacyjny

Toni Servillo

Olivia Magnani

Prezentowane w 2004 roku na festiwalu w Cannes "Skutki miłości" to film, który dał Paolo Sorrentino międzynarodową rozpoznawalność. Toni Servillo – ulubiony aktor reżysera, który spotkał się już z nim na planie jego wcześniejszych filmów, a w przyszłości miał zagrać m.in. w "Boskim", "Wielkim pięknie" czy "To była ręka Boga" – wciela się w oddanego codziennej rutynie mężczyznę. Nieoczekiwane uczucie do młodej barmanki przyniesie w jego życiu poważne konsekwencje. Sorrentino wpisuje swoje dzieło w tradycję poliziotteschi (włoskich filmów gangsterskich), unika jednak gatunkowych uproszczeń. Włoska Akademia Filmowa doceniła tę produkcję pięcioma statuetkami David di Donatello – m.in. dla najlepszego filmu, reżysera i aktora pierwszoplanowego.


To była ręka Boga

È stata la mano di Dio
2021
2h 10m

Dramat

Paolo Sorrentino

USA

Włochy

Dramat

Filippo Scotti

Toni Servillo

Sorrentino w swojej filmografii kroczył już z kamerą za – rzeczywistymi bądź nie – ikonami włoskiej kultury; podglądał zblazowanych dziennikarzy, zranionych milionerów, hedonistycznych polityków czy ambitnych kościelnych reformatorów. Żeby spojrzeć na samego siebie, potrzebował jednak aż pięciu dekad. W "To była ręka Boga" twórca wraca po latach do rodzinnego Neapolu, skupiając się przede wszystkim na zakamarkach własnej pamięci, ciasnych uliczkach formatujących jego tożsamość wydarzeń, od początku z dużą emfazą wyszczególniając dwa z spośród nich. Pierwszy oglądany w dzieciństwie wyjazdowy mecz ukochanego SSC Napoli i tragiczna śmierć rodziców, zmarłych pod jego nieobecność w wyniku wybuchu gazu, splatają się ze sobą nie tylko w przypadkowo zbieżnym momencie, ale i w samej istocie pojmowania przez reżysera minionego. Dla Sorrentina jedyna przeszłość, jaka się liczy, to ta, która potrafi opowiedzieć jakoś współczesność; która służy za poszlaki ujawniające sens większego obrazka. Co najdziwniejsze, "Ręka Boga" nie staje się przez to filmem narcystycznie zapatrzonym w siebie i niedostępnym dla emocji widza. W sfilmowanym dorastaniu twórcy "Wielkiego piękna" zaskakująco łatwo jest bowiem ułożyć samego siebie, nadpisać się w uczuciach i przeżywanych momentach, pomylić cudze wspomnienia z własnymi. A jeżeli kiedykolwiek w letnie popołudnie jedliście dłońmi soczystą bawolą mozzarellę – jest to zadanie w zasadzie niemożliwe do uniknięcia.


Idź do oryginalnego materiału