Nie samą Eurowizją żyje człowiek. Co można zobaczyć w Malmo i okolicach? • Dziś Luna leci do Szwecji • Kto wygrał plebiscyt „Nasz Faworyt 2024”?

dziennik-eurowizyjny.pl 3 tygodni temu
Autorem artykułu jest Kuba Bielat

Konkurs Piosenki Eurowizji to wydarzenie, które przyciąga tysiące fanów z Europy i całego świata. Według informacji podanych przez organizatorów tegorocznej edycji, bilety na tegoroczne koncerty, kupili fani z 80 krajów, choćby tak odległych jak Nowa Zelandia. Spośród wszystkich tych nacji Polacy znaleźli się na wysokim miejscu rankingu ilości zakupionych biletów, a wiemy, iż do Szwecji wybiera się też wielu czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Na przybywających do Malmo czeka mnóstwo eurowizyjnych atrakcji, jednak nie tylko konkursem żyje człowiek. W związku z tym sprawdźmy, co można zobaczyć w Malmo i okolicach.

Malmo

Malmo, miasto położone na południowym wybrzeżu Szwecji, jest stolicą regionu administracyjnego Skania i jednocześnie trzecim co do wielkości miastem w tym skandynawskim kraju. Pierwsze wzmianki historyczne o mieście pochodzą z XII wieku, a prawa miejskie uzyskało ono w 1354 roku. Wraz z jego dalszym rozwojem przeistoczyło się w jedno z najważniejszych miast handlowych północnego Morza Bałtyckiego. Aż do 1658 roku Malmo należało do Danii. Pozornie nie jest to miejsce kojarzące się z turystyką, jednak w rzeczywistości w ofercie turystycznej Malmo i okolic, każdy fan Eurowizji znajdzie coś dla siebie.

W samym centrum miasta zdecydowanie warto odwiedzić najstarszy plac miejski, a więc Rynek Starego Miasta (Stotorget). Znajduje się przy nim ratusz miejski z piękną fasadą z XIX wieku, a także najstarsza szwedzka apteka – Apoteket Lejonetlmo. Po zwiedzeniu głównego rynku warto przejść obok na Lilla Torg, a więc mały, ale równie urokliwy rynek. Zaraz obok Starego Miasta znajduje się imponujący zamek. Pierwotna budowla uległa niestety zniszczeniu. Obecny zamek został zbudowany przez duńskiego króla Chrystiana III Oldenburga w XVI wieku. Budowla położona jest wśród ogrodów zamkowych i otoczona imponującą fosą. W ciągu kilku stuleci swojego istnienia służyła między innymi jako więzienie dla takich osobistości jak James Hepburn, czy Fryderyk II. w tej chwili zamek jest oddziałem muzeum miejskiego.

Wśród atrakcji turystycznych Malmo należy również wyróżnić kilka kościołów. Pierwszym z nich jest należący do kościoła ewangelicko-luterańskiego kościół św. Piotra. Został on wzniesiony około 1300 roku w kilku etapach, a następnie poddany renowacji w XIX wieku, w wyniku której utracone zostało oryginalne średniowieczne wyposażenie. Również wtedy dobudowano do kościoła wieżę, wzorowaną na wieżach lubeckich kościołów. Drugą ze świątyń jest zbudowany w XIX wieku kościół Caroli. Został tak nazwany na cześć szwedzkiego króla Karola XI. Jego alternatywną nazwą jest „kościół niemiecki”, gdyż to właśnie tam odbywały się nabożeństwa w tym języku dla pochodzących z Niemiec rzemieślników. W 2010 roku świątynia została dekonsekrowana. Ponadto warto też zwrócić uwagę na kościół św. Pawła i kościół św. Jana.

Stolica Skanii ma również przygotowaną bogatą ofertę muzealną. W zaprojektowanym przez Rafaela Moneo Moderna Museet można zobaczyć kolekcję dzieł Picassa i zbiór fotografii. Poza tym w ofercie miasta jest też muzeum miejskie i muzeum techniki.

Będąc w Malmo warto znaleźć chwilę na wycieczkę do dzielnicy portowej, w której zbudowano dumę miasta, czyli mierzący 190 metrów wysokości wieżowiec Turning Torso, który póki co, wciąż jest najwyższym budynkiem Skandynawii. Dzięki swojej oryginalnej architekturze budynek stał się ikoną całego miasta. Ponadto w dzielnicy portowej znajduje się nowoczesne centrum konferencyjne – Malmo Live, w którym na czas eurowizyjnego tygodnia zostanie zorganizowany EuroClub, a także to właśnie tam 5 maja odbędzie się ceremonia otwarcia wraz z błękitnym dywanem. Podczas spaceru w te rejony miasta trudno będzie również przeoczyć duży, ceglasty budynek Poczty Głównej, a także starą latarnię morską. Dodatkową atrakcją jest rzeźba skręconego pistoletu, która ma wyrażać sprzeciw wobec wojen i przemocy. Fani Eurowizji na pewno, podczas wizyty w Malmo nie ominą też Folkets Parku, gdzie zlokalizowana będzie Eurovillage, a także ulicy Friisgatan, która zamieni się w prawdziwie eurowizyjną ulicę.

Lund

Jeśli samo Malmo okaże się niewystarczające do zaspokojenia głodu zwiedzania, w odległości 15 minut jazdy pociągiem od Malmo, znajduje się Lund. Miasto zostało założone prawdopodobnie pod koniec X wieku, a swoje najlepsze lata przeżywało w średniowieczu, stając się siedzibą arcybiskupstwa obejmującego całą Skandynawię i osiągając status najważniejszego miasta całej Danii. To właśnie tam koronowano duńskich królów. Później Lund utraciło lokalną palmę pierwszeństwa na rzecz coraz bardziej rozwijającego się Malmo. W 1658 roku, wraz z całą Skanią, miasto zostało włączone do Szwecji, a w przeciągu następnych 150 lat doświadczyło dwóch wojen – wojny skańskiej i Wielkiej Wojny Północnej. Należy również podkreślić, iż dzięki założonemu w 1666 roku uniwersytetowi Lund stało się jednym z najważniejszych ośrodków uniwersyteckich i badawczych w całej Skandynawii.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest pochodząca z XII wieku katedra w stylu romańskim. To właśnie w niej odbywały się wspomniane wyżej koronacje duńskich królów. Jej aktualny wygląd jest efektem prowadzonej w XIX wieku renowacji, podkreślającej jej romański charakter. Jednym z najcenniejszych obiektów znajdujących się we wnętrzu katedry jest, pochodzący z XV wieku zegar astronomiczny, a z samym budynkiem wiąże się legenda o Gigancie i Mnichu. Ten pierwszy został wyrzeźbiony na jednej z kolumn podtrzymujących strop katedralnej krypty.

Warto też zwrócić uwagę na znajdujący się w mieście neogotycki kościół Wszystkich Świętych. Został on zaprojektowany przez szwedzkiego architekta Helgo Zettervalla, który nadzorował również renowację lundzkiej katedry. Świątynia stanowi jeden z najlepiej zachowanych budynków zaprojektowanych właśnie przez tego architekta. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat regionalnych zwyczajów i architektury należy odwiedzić znajdujący się w mieście skansen Kulturen. Na jego terenie znajdziemy zarówno średniowieczne budynki, jak i te pochodzące z późniejszych epok. Całość umiejscowiona jest pośród przepięknej zieleni, pozwalając poczuć klimat dawnego szwedzkiego życia.

Lund, podobnie jak Malmo, ma swój Rynek, przy którym znajduje się miejski ratusz. Innym ważnym placem jest Martestorget. Jednakże miejsce, którego w Lund nie można na pewno ominąć to uniwersytecki kampus. Założony w 1666 roku uniwersytet jest aktualnie jednym z najważniejszych w całej Szwecji i kształci w tej chwili około 47 000 studentów, plasując się według wielu międzynarodowych rankingów w pierwszej setce uniwersytetów na świecie. Sam uniwersytecki kampus pełen jest imponujących budynków z XIX-sto wiecznym gmachem głównym na czele.

Mostem do Kopenhagi

Innym pomysłem na wycieczkę, jest przekroczenie cieśniny Sund i udanie się na zwiedzanie stolicy Danii – Kopenhagi. Jest to możliwe dzięki długiemu mostowi nad Sundem, który jednocześnie jest drugim największym na świecie mostem łączącym ze sobą dwa państwa. Sam przejazd przez tą przeprawę stanowi nie lada atrakcję, a w samej Kopenhadze jest ich jeszcze więcej. Najsłynniejszym punktem na mapie duńskiej stolicy jest kanał Nyhavn otoczony z obu stron kolorowymi kamienicami. Jest to idealne miejsce nie tylko na spacer, ale również na odrobinę odpoczynku w jednej z wielu znajdujących się tam restauracji i kawiarni. Idąc wybrzeżem znad kanału możemy z łatwością dotrzeć do pomnika Małej Syrenki, obserwując jednocześnie nowoczesny budynek kopenhaskiej opery i zabudowania B&W Hallerne, w których odbyła się Eurowizja 2014.

Kopenhaga ma również coś do zaoferowania tym, którzy lubią zwiedzać pałace. Najważniejszy z nich – Amalienborg – od 1794 roku jest oficjalną rezydencją duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej. Znajduje się w nim Muzeum Pałacowe, a szczególną atrakcją jest możliwość obserwowania uroczystych zmian warty. Uzupełnieniem tego pałacu jest Rosenborg, czyli dawna rezydencja podmiejska duńskich królów. w tej chwili jest to muzeum poświęcone monarchom z dynastii Oldenburgów. Ostatnim z pałaców Kopenhagi jest Christiansborg, który był główną siedzibą duńskich królów, zanim przenieśli się oni do Amalienborga. Aktualnie zabudowania mieszczą Folketing, czyli duński parlament, biura rządowe i muzea.

W panoramie miasta zdecydowanie odznacza się także, zbudowany między XVIII a XIX wiekiem Kościół Fryderyka, zwany także Kościołem Marmurowym. Jego powstanie wiąże się z 300-leciem panowania dynastii Oldenburgów. Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest potężna kopuła górująca nad zabudowaniami starej Kopenhagi i będąca jednocześnie największą kopułą Skandynawii. jeżeli po intensywnym dniu zwiedzania będziemy potrzebowali trochę rozrywki i odpoczynku, idealnymi miejscami do tego będą Ogrody Tivoli, czyli XIX-sto wieczny park rozrywki z zabytkową kolejką górską lub handlowa ulica Stroget.

Wyniki plebiscytu „Nasz Faworyt”

Każdy kto myślał, iż tegoroczny gospodarz Konkursu Piosenki Eurowizji nie ma zbyt wiele do zaoferowania odwiedzającym go w maju turystom i fanom, gdy tylko znajdzie się na miejscu odkryje jak bardzo się pomylił. Mamy nadzieję, iż powyższy przewodnik tylko i wyłącznie w tym pomoże. Już dziś o 13:00 z warszawskiego lotniska im. F. Chopina do Malmo poleci Luna wraz z całą polską delegacją. TVP zorganizuje krótkie spotkanie prasowe na terenie terminalu, a dziennikarze i fani będą mogli życzyć Lunie powodzenia w Szwecji. A o tym, kto z Malmo przywiezie Grand Prix i Kryształowy Mikrofon dowiemy się w nocy z 11 na 12 maja podczas finału Eurowizji. Czy wygra „Nasz Faworyt” i kto nim został? Tego dowiecie się podczas prezentacji wyników naszego plebiscytu dziś o 21:00. Premiera na YouTube!

Autorem artykułu jest Kuba Bielat, Źródła: eurovision.tv, You Tube, Wikipedia, fot. Peppe Andersson

Idź do oryginalnego materiału