„Nie chcem, ale muszem” – czyli spotkanie z Michałem Koterskim w międzyzdrojskiej bibliotece

kamienskie.info 1 miesiąc temu
Zdjęcie: IMG_0022


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Koterskim, jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów, którego twórczość na stałe wpisała się w historię polskiego kina.

Michał Koterski jest aktorem teatralnym oraz filmowym. Znany m.in. z takich kultowych dzieł jak „Ajlawju”, „Dzień świra”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Kiler-ów 2-óch” , „Baby są jakieś inne”, „Gierek”, serialu „Pierwsza miłość”. Prowadził autorski program „Misiek Koterski Show”, brał udział w „Tańcu z gwiazdami”, „Agent-gwiazdy” czy „Jak oni śpiewają”. Jest autorem książki „To jest moje ostatnie życie”.

Aktor to prawdziwy człowiek orkiestra, który przez całe życie próbował swoich sił w wielu różnych dziedzinach. Jego ciekawość świata i chęć sprawdzenia się w różnych obszarach życia sprawiły, iż angażował się w rozmaite aktywności. Podczas spotkania opowiedział wiele anegdot związanych ze swoim życiem zawodowym, jak i prywatnym.

Michał Koterski nie ukrywa, iż pochodzi z rodziny alkoholowej. Już jako nastolatek zaczął nadużywać alkoholu oraz stosować różnego rodzaju używki. Otwarcie mówi o uzależnieniu, które nazywa chorobą iluzji i zaprzeczeń. Według niego jest to nieradzenie sobie z emocjami. Wielokrotnie bywał w ośrodkach leczenia uzależnień. Z nałogu udało mu się wyjść dopiero 10 lat temu. W najgorszych momentach jego życia nie był sam – miał wokół siebie kilku przyjaciół i rodzinę, a przede wszystkim dziadka Jerzego, który na łożu śmierci dał mu lekcję życia, iż życie to najpiękniejsza wartość… Jak mówi – jest grzesznym wierzącym, ale nigdy nie odwrócił się od Boga. Uważa, iż wszystko co najlepsze spotkało go w życiu na trzeźwo. Ma wspaniałą żonę, synka, spełnia się zawodowo m.in. przygotowuje się aktualnie do spektaklu „Prestiż” o terapii dla par, a jego marzeniem jest zagranie Roberta Kubicę.

Tematem przewodnim spotkania była jego książka „To jest moje ostatnie życie”, wywiad rzeka, napisana z Beatą Nowicką. To osobista i pełna szczerości opowieść o życiu, które przez lata było pełne walki z uzależnieniem. To autobiografia, w której aktor dzieli się swoimi doświadczeniami.

Michał Koterski wielokrotnie opowiadał w mediach o swojej walce z uzależnieniem oraz m.in. o tacierzyństwie w książce „Świat na głowie. Rozmowy z ojcami o największym wyzwaniu życia”. niedługo po tym, po pięciu latach trzeźwości, otrzymał propozycję napisania autobiografii od Kingi Janas. Kobieta zapewniała go, iż książka może uratować ludzkie życie, jednak aktor początkowo nie wierzył w jej dobre intencje. Był przekonany, iż chciała zrobić z tego sensację. Dodatkowo nie myślał wtedy o pisaniu, ponieważ był to czas kiedy dopiero doświadczał nowe życie, zaczął spełniać swoje marzenia i na świat przyszedł jego syn – największa euforia w życiu. Wielu ludzi pisało do aktora, dzieląc się tym, jak jego opowieść pomogła im zmierzyć się z własnymi problemami i uratowała ich rodziny. Choć doceniał te słowa wsparcia, wciąż nie wierzył, iż jego historia może mieć tak wielką moc.

Około dwa lata temu, po udziale w podcaście Jakuba Żulczyka i Juliusza Strachota „Co ćpać na odwyku”, Kinga Janas ponownie poprosiła Michała Koterskiego o napisanie autobiografii. Tym razem wywiad miała przeprowadzić dziennikarka Beata Nowicka, którą darzył pełnym zaufaniem. Wiedział, iż Beata nie opublikuje żadnej treści bez jego zgody, co dawało mu poczucie bezpieczeństwa. Mimo obaw, iż może to zniszczyć jego życie, życie żony i syna, postanowił podzielić się swoją, pełną szczerości historią.

Michał Koterski, mimo iż ośrodek był ostatnią rzeczą o jakiej marzył, dodatkowo mając doświadczenie i znając statystyki wychodzenia z uzależnienia, w 2024 r. razem z Dominiką Szefler-Kalbarczyk otworzył klinikę leczenia uzależnień „Odwróceni” na Mazurach. Wprowadził tam nowatorską formę terapii łączącą uzależnienie z traumą, którą należy się zaopiekować. Jest to wyjątkowy ośrodek, gdzie oprócz wykwalifikowanych terapeutów, uczestnicy mają do dyspozycji różnorodne formy aktywności, np. spotkania z aktorami, hipoterapię czy dogoterapię. Rozpoczął również kampanię antyalkoholową „Odmień być”, w której załoga będzie działać w trzech obszarach: motywacja, praktyczne porady, sprawdzona pomoc.

Michał Koterski jest prawdziwy, autentyczny i uczciwy w przekazie. Identyfikuje się z nim wiele ludzi, którym daje nadzieję. Dziękujemy za rozmowę pełną emocji, szczerości i humoru. Niespodzianką dla aktora okazał się portret, który wykonała lokalna artystka Krystyna Marzec, do której kierujemy serdeczne podziękowania.

Na koniec spotkania uczestnicy mieli okazje do zadawania pytań, zakupu książki, zrobienia wspólnych zdjęć i otrzymania autografu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz Międzyzdrojskiemu Stowarzyszeniu „Rodzina”, które było współorganizatorem spotkania.

Idź do oryginalnego materiału