NARRACJE #16: otwarty konkurs na koncepcję festiwalu

ikm.gda.pl 1 tydzień temu

Instytut Kultury Miejskiej wspólnie z Gdańską Galerią Miejską zapraszają kuratorów oraz kuratorki z Polski i zagranicy do udziału w otwartym konkursie na koncepcję 16. edycji festiwalu NARRACJE. Przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-8 listopada 2025 r. w gdańskiej dzielnicy Aniołki.

fot. Bogna Kociumbas-Kos

NARRACJE to festiwal sztuki współczesnej, w ramach którego prezentowane są prace artystyczne w różnych dzielnicach Gdańska. Angażując przestrzeń miejską, prowokując do refleksji, wchodzi w interakcję z otoczeniem i odkrywa ukryte znaczenia codziennych miejsc. Co roku, jesienią, Festiwal odbywa się w innej części miasta, która staje się inspiracją zarówno dla kuratorów, jak i artystów. Z każdą edycją NARRACJE coraz śmielej eksplorują nowe dzielnice, współpracując z lokalnymi mieszkańcami i czerpiąc z bogactwa miejskich opowieści. Kluczową wartością festiwalu jest szacunek dla miasta i jego mieszkańców, a także dbałość o to, by sztuka budowała autentyczną więź z odwiedzanymi miejscami.

Aniołki – to tu odbędzie się 16. edycja festiwalu NARRACJE

Rozłożone na wzgórzach Aniołki, pomimo swojej centralnej lokalizacji, to jedna z najmniej znanych części Gdańska. To właśnie tutaj znajdziemy niepowtarzalne widoki na panoramę Gdańska i Zatokę, a przed słońcem schronimy się w jednym z okolicznych parków. Aniołki to także miejsce dawnych nekropolii i ciekawych założeń parkowych. Amatorzy, ale też znawcy architektury, znajdą tu interesującą zabudowę z XIX i XX wieku.

Aniołki, dzielnica, która wzięła nazwę od kościoła Wszystkich Bożych Aniołów, wyróżniają się szeregiem historycznych, charakterystycznych miejsc, które wciąż odgrywają istotną rolę w historii miasta. Wielka Aleja Lipowa, powstała przeszło 250 lat temu, to unikalna w skali kraju czterorzędowa aleja śródmiejska, założona w XVIII wieku z inicjatywy burmistrza Daniela Gralatha. Plac Zebrań Ludowych, dawniej miejsce turniejów rycerskich i jarmarków, w tej chwili służy jako przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych. W dzielnicy znajduje się także założony pod koniec XIX wieku Park Steffensów. Inne ważne punkty to Czołg-pomnik T-34, willa Leona Astrachana oraz znajdująca się w dawnym budynku ujeżdżalni Opera Bałtycka, stadion Lechii Gdańsk i Politechnika Gdańska, która do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków nie tylko dzielnicy, ale i całego miasta.

fot. Michał Algebra

Warunki konkursu i najważniejsze informacje

Do udziału w konkursie zapraszani są kuratorzy i kuratorki z Polski oraz zagranicy. Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową na adres: [email protected] lub pocztą tradycyjną na adres: Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, 80-806 Gdańsk, z dopiskiem „NARRACJE 2025”.

Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać:

  • list intencyjny przedstawiający motywację udziału,
  • zarys koncepcji festiwalu uwzględniający specyfikę dzielnicy Aniołki,
  • listę artystów zaproszonych do udziału w festiwalu z krótkimi opisami ich dotychczasowych lub planowanych projektów,
  • wstępny przewidywany budżet festiwalu,
  • wypełnione oświadczenie o udzieleniu licencji i zgodę na przetwarzanie danych osobowych (RODO),
  • aktualne CV z opisem dotychczasowego doświadczenia zawodowego, zrealizowanych projektów oraz wykształcenia.

Konkurs trwa od 10 września do 21 października 2024 roku. Wyniki zostaną ogłoszone do 31 października 2024 na stronie www.ikm.gda.pl.

Regulamin konkursu, oświadczenie oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Kultury Miejskiej.

Regulamin konkursu [Pobierz]
Oświadczenie o udzieleniu licencji [Pobierz]

Kontakt dla mediów:
Instytut Kultury Miejskiej
www.ikm.gda.pl
[email protected]
www.narracje.eu

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Idź do oryginalnego materiału