Narodowe Czytanie w Brodach

radiokielce.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Narodowe Czytanie w Brodach


Wielowymiarowy charakter miało Narodowe Czytanie „Kordiana” w Bibliotece w Brodach. Poza lekturą dramatu Juliusza Słowackiego można było także uczestniczyć w koncercie młodych wykonawców i poznać twórczość lokalnej malarki.

– Spotkanie ma charakter zarówno edukacyjny, jak i integracyjny – mówiła organizatorka wydarzenia, dyrektor Gminnej Biblioteki w Brodach Anna Stachucy.

– Po raz ósmy organizujemy Narodowe Czytanie. Co rok przybiera ono inną formę. Spotykaliśmy się już w plenerze, teraz w Centrum Kultury połączyliśmy czytanie z koncertem. Zaprezentował się zespół „Szprychy”, który działa od kilku miesięcy, ale wróżymy mu wielką przyszłość. Cieszę się, iż w czytanie włączyła się młodzież, bo zmierzyć się z utworem Słowackiego nie jest łatwo – dodała.

Najmłodsi lektorzy mieli po 11 lat. Anna Neska i Adrian Michta czytali pochodzącą z dramatu „Kordian” bajkę o Jasiu, co psom szył buty. Ania przyznaje, iż niektóre fragmenty były trudne, ale przy pomocy rodziców udało się je zrozumieć. Podobnie o swojej przygodzie z czytaniem mówił Adrian, choć – jak zaznaczał – o niektóre wyrazy musiał dopytywać rodziców.

– Ja bardzo lubię czytać, więc cieszę się, iż mogłam dziś wystąpić. Książki towarzyszą mi na co dzień. Przez całe wakacje też czytałam różne lektury – mówi Ania Neska.

Spotkanie dało okazję do zaprezentowania się zespołowi „Szprychy”. Tworzy go sześcioro nastolatków, a pierwsze próby rozpoczęli na początku wakacji. Jeden z członków zespołu, Michał Lis, przedstawiając kolegów, mówił, iż na razie skupiają się na coverach, ale w planach mają własne utwory.

– Chcielibyśmy pokazać taką muzykę, która jest nam najbliższa, ale na razie docieramy się w zespole. Podczas wakacji łatwiej było umawiać się na próby, a teraz, w roku szkolnym, trzeba będzie bardziej dbać o wspólny czas na pracę w zespole – dodał.

Swoje obrazy zaprezentowała Marta Rozwadowska, młoda plastyczka.

– Najchętniej maluję olejami, a tematyka obrazów jest różnorodna, bo są to zarówno pejzaże, jak i portrety zwierząt czy obrazy surrealistyczne – mówiła.

Organizatorzy wydarzenia już zapowiadają, iż w przyszłym roku Narodowe Czytanie ponownie się odbędzie, a lekturą będą utwory Jana Kochanowskiego.



Idź do oryginalnego materiału