Największy polski festiwal filmowy w Poznaniu! "Nie bądź obojętny!"

wpoznaniu.pl 1 rok temu

To jubileuszowa, 20. edycja Millennium Docs Against Gravity, czyli największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych. Filmy będą w kinach 8 miast Polski. W tym w Poznaniu (4. edycja). Od 11 do 21 maja na kinomaniaków czeka ponad 80 filmów dokumentalnych. Poza tym spotkania z twórcami i bohaterkami filmowymi, oraz debaty wokół ważnych zagadnień poruszanych w dokumentach.

20. edycja Millennium Docs Against Gravity

Tegoroczne hasło brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego. Stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum Polin.

W tym roku uwaga większości, w tym filmowców jest związana z sytuacją w Ukrainie. Na narodzie, który cierpi z powodu rosyjskiej agresji. W programie znalazły się filmy opowiadającego o różnych obliczach inwazji. Skąd dokąd (In the Rearview) Maćka Hameli opowiada o początku rosyjskiej agresji z 2022 roku. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze. Wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach, który należy do reżysera.

Skali zniszczeń, które niesie ze sobą wojna oraz próbie powrotu do normalności na wyzwolonych obszarach przyglądają się z kolei Piotr Pawlus i Tomasz Wolski w filmie W Ukrainie. Nowego wymiaru nabiera też film Alisy Kovalenko Nie znikniemy (We Will Not Fade Away) o piątce nastolatków, którzy wchodzą w dorosłość w 2019 roku.

Hity największych festiwali

Na festiwalu nie zabraknie hitów największych światowych festiwali. Wśród nich film Laury Poitras, Całe to piękno i krew (All the Beauty and the Bloodshed). Zdobył on główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara®. To opowieść o fotografce. Popularność zdobyła dokumentując życie osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i epidemię AIDS w latach 80. i 90. w tej chwili walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy.

Annę Hints nagrodzono w Sundance za reżyserię. Przedstawi estońską saunę w filmie Siostrzeństwo świętej sauny (Smoke Sauna Sisterhood). To miejsce, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi najbardziej intymnymi historiami oraz przeżyciami. Z kolei uznany dokumentalista Nikolaus Geyrhalter w Nie na miejscu (Matter Out of Place) opowiada o globalnej skali problemu, jaką jest nadprodukcja śmieci.

Kino polskie

W Konkursie Polskim znalazły się najnowsze produkcje znanych twórców i reżyserek. W programie m.in. historia o najstarszej polskiej DJ-ce („Vika!” Agnieszki Zwiefki), thriller o… uczestnikach Konkursu Chopinowskiego („Pianoforte” Jakuba Piątka), czy też świeże spojrzenie na „Solaris” Stanisława Lema („Solaris Mon Amour” Kuby Mikurdy).

20. Millennium Docs Against Gravity to też możliwość spotkania twórców i wzięcie udziału w dyskusjach o ekologii, polityce, psychologii, prawach człowiek, sztuce, popkulturze i relacjach rodzinnych.

Bilety na pojedyncze seanse w cenie 17 zł (u) i 19 zł (n). Filmy wyświetlane są w Kinie Muza w Poznaniu (ul. Święty Marcin 30). Szczegóły na oficjalnej stronie mdag.pl. 23 maja rozpoczyna się za to część online festiwalu, która będzie trwała na mdag.pl do 4 czerwca.

Czytaj też: Hitowe połączenie lotnicze z Poznania. Tylko dwa inne miasta oferują tam loty bezpośrednie

Idź do oryginalnego materiału