Wiosna to nie tylko czas wzrostu roślin, ale również powrotu owadów. Choć większość z nich jest pożyteczna, to niektóre uprzykrzają nam życie. Latające stworzenia bywają uporczywe i przeszkadzają w wypoczynku na dworze. Największy problem mają te osoby, które się ich boją. Jeden taki gatunek może szczególnie przerazić. Jest ogromny i występuje w wielu częściach Polski.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu
Czy motyl zmierzchnica trupia główka występuje w Polsce? To największy owad w naszym kraju
Zmierzchnica trupia główka to ćma z rodziny zawisakowatych i jeden z trzech gatunków rodzaju Acherontia. Naturalnie żyje w części Azji, Afryki i w niemal całej Europie, choć w Polsce jest rzadko widywana. Gdy jednak już się ją spotka, to trudno pomylić tego owada z jakimkolwiek innym stworzeniem, ponieważ jest największym i najcięższym motylem w Europie. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi od 10 do 14 centymetrów (niemal tyle, ile wynosi rozpiętość dłoni), a ciało gąsienic dorasta choćby do 13 centymetrów. Z kolei waga dorosłej ćmy wynosi aż 10 gramów. W pozycji spoczynkowej owad może zlewać się z fakturą kory drzew - ciemne ubarwienie sprawia, iż staje się niemal niewidoczny na gałęziach. Dopiero po rozłożeniu skrzydeł można zauważyć na nich charakterystyczne, intensywnie żółte kolory. Na pierwszy rzut oka przypomina owada żądlącego, dzięki temu odstrasza drapieżników. Człowiek również może się go przestraszyć. Choć ćma jest niegroźna dla ludzi, to ma mroczne znaczenie w kulturze ludowej.
Zobacz też: Pająk Nosferatu był do niedawna gatunkiem nieznanym dla przeciętnego Polaka. Czy wysysa krew jak wampir?
Zmierzchnica trupia główka: ciekawostki. Owad ma negatywną symbolikę
Nie bez powodu zmierzchnica trupia główka nosi właśnie taką nazwę. jeżeli przyjrzymy jej się bliżej, to dostrzeżemy na tułowiu charakterystyczne i nieco przerażające zdobienie, przypominające czaszkę. To właśnie dlatego ten owad często był wykorzystywany w kulturze jako symbol śmierci. Naukowiec Louis Figuier w swojej publikacji "The Insect World: Being a Popular Account of the Orders of Insects" z 1886 roku pisał, iż w ówczesnych wierzeniach ludowych Anglików pojawienie się zmierzchnicy miało zwiastować nadejście tragedii. Twierdzono też, iż owad szepcze wiedźmom do ucha imiona osób, które mają umrzeć. Podobne motywy pojawiły się również we współczesnych dziełach kultury. Przykładowo ćma widnieje na słynnym plakacie promującym ekranizację powieści "Milczenie owiec" Thomasa Harrisa.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.