Rodzicielstwo to trudne i żmudne wyzwanie, wymagające wielu poświęceń, ale dające masę radości! Niezależnie od wieku rodziców czy dzieci, zawsze pojawiają się jakieś pytania i wątpliwości, odnośnie naszego sposobu wychowywania maluchów. Na całe szczęście, w naszej księgarni znajduje się wiele najlepszych poradników dla rodziców, pisanych przez psychologów, pedagogów i innych specjalistów!
“Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” i “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały” Joanna i Adele Faber
Duo matki i córki, doświadczonych pedagogów, napisało dwie, niezwykłe książki o wychowywaniu dzieci. Najpierw Adele zachwyciła świat “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały” aż w 1992 roku, które stało się jednym z najlepszych poradników dla rodziców przez dziesięciolecia! Pełna przykładów wziętych prosto z życia pomaga opanować niezwykłą sztukę porozumiewania się z dziećmi. Uzupełnione o nowe zdobycze pedagogiki “Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały”, napisane przez córkę Adele, Joanne, okrzyknięte zostało współczesną “biblią wychowania”. Te dwie książki to miejsce, do którego powinien udać się każdy rodzic szukający porady.
“Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur” Nicola Schmidt
Rodzicielstwo potrafi być bardzo przytłaczające. Kolejny płacz o słodycze przed obiadem, kolejne awantury o zabawkę w sklepie, kolejna niechęć do zjedzenia posiłku czy umycia zębów… Czasem wszystkich problemów jest tak dużo, iż łatwo jest zareagować wybuchem złości. A wszystkie badania już od dawna udowadniają, iż przemoc i krzyki tylko krzywdzą psychikę i zachowanie dziecka. Renomowana wykładowczyni i dziennikarka naukowa, Nicole Schmidt pomogła milionom rodziców dzięki swojemu poradnikowy wychowywania bez awantur. Zawiera w nim praktyczne rady, scenariusze, przykłady, i sposoby na to, jak zachować spokój, i jak rozmawiać z dziećmi, tak by zrozumiały i były szczęśliwe.
“Jak nie krzyczeć na swoje dziecko” Carla Naumburg
Podobnie jak poprzednia książka na liście, topowy poradnik dla rodziców Carli Naumburg również skupia się na tym, w jaki sposób porozumieć się z dzieckiem, w sposób, który będzie dla niego zrozumiały, spokojny i kochający, a dla nas spokojny i pewny. Jak wspominałam wcześniej, wszystkie badania behawioralne jednoznacznie wskazują na to, iż krzyczenie na dzieci wpływa na nie bardzo źle. choćby kłócenie się przy nich może być szkodliwe! “Jak nie krzyczeć na swoje dziecko” pomaga rodzicom w komunikowaniu i egzekwowaniu swoich potrzeb (tak, rodzice też mają potrzeby!) bez wywoływania płaczu dzieciaków.
“Pierwsze chwile z noworodkiem” Izabela Dembińska
Zanim dojdzie do emocjonalnie trudnych kroków pierwszych wychowawczych, kiedy dzieci zaczynają dorastać, najpierw trzeba zmierzyć się z delikatnością i wrażliwością opieki nad noworodkiem. Dla wielu, zwłaszcza pierwszych mam, narodziny dziecka wywołują wewnętrzny chaos i panikę. Na szczęście ta książka Izabeli Dembińskiej, jak też inne poradniki dla rodziców tej autorki, to jedne z najlepszych książek o wczesnym wychowaniu na rynku! Położna Izabela Dembińska prezentuje nam jasne, czyste, proste do zrozumienia i zapamiętania podstawy pierwszych ważnych umiejętności w trudnych sytuacjach związanych z noworodkiem. Ale także podzieli się swoją wiedzą na temat laktacji, fizycznych i fizjologicznych zmian dziecka, ale również jego rozwojowi psychologicznemu i emocjonalnemu!
“Self-Reg” Stuart Shanker
Metoda “self reg” stała się popularna pośród wielu rodziców, pozwalając nie tylko na szybką deeskalację konfliktów, ale też w angażujący sposób rozwijając sferę emocji naszego dziecka. Mimo tego jak dużo mówi się o bezstresowym wychowaniu, bardzo wiele dzieci i tak przeżywa ogrom stresu! Chociażby związanego ze szkołą albo sytuacją w rodzinie. “Self-reg” Stuarta Shankera to poradnik wychowania dla rodziców, za pomocą którego możemy nauczyć nasze dziecko jak zidentyfikować i poradzić sobie z własnymi emocjami. A także jak je wyrażać i przeżywać w najlepszy i najzdrowszy sposób.
“Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku” Mikołaj Marcela
Nie wiem jak wy, ale ja czasy szkolne wspominam jak koszmar! Z tego też powodu bardzo obawiałam się momentu, w którym będę musiała wysłać swoje pociechy do “systemu”. Okazuje się jednak, iż typowa polska szkoła, to nie jest jedyny model edukacji, jaki możemy wybrać! Mikołaj Marcela zgłębia tajniki polskiego systemu edukacji i bazując na wieloletniej wiedzy i realiach życia w Polsce, pomaga nam zrozumieć problemy i zalety wynikające z różnych sposobów szkolnictwa, tak byśmy mogli świadomie wybrać drogę, która zagwarantuje naszemu dziecku najwięcej szczęścia i sukcesu. “Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku" to jeden z najlepszych poradników dla rodziców w kwestiach związanych z edukacją.