Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Rok 2015 to przede wszystkim najważniejsza premiera w historii polskiego gamingu. Wiedźmin 3 okazał się hitem i jedną z najważniejszych produkcji ostatnich lat. Poza tym był to dość kontrowersyjny rok dzięki bogatemu w dialogi Fallout 4, mało satysfakcjonującemu finałowi przygód człowieka-nietoperza czy też spadkobiercy Demon’s Souls z pistoletami. Swoją rolę odegrały też mniejsze produkcje, które zrobiły istną furorę w środowisku graczy, czego dowodem jest obecność czterech takich tytułów na naszej liście.
Zobacz również:
Najlepsze gry 2018 roku
Najlepsze gry 2019 roku
Najlepsze gry 2020 roku
Her Story
Nasze zestawienie Najlepsze gry 2015 roku zaczynamy od gry detektywistycznej, opracowanej i stworzonej przez Sama Barlowa. Wcielamy się w niej w detektywa próbującego rozwikłać starą sprawę, w której głównym materiałem dowodowym są nagrania z przesłuchań. Chociaż jest ich tylko siedem, są pocięte, długie i niejednoznaczne, tak też dokładne opanowania zawartych w nich szczegółów wymaga przynajmniej kilkakrotnego obejrzenia. Całość to nagrane z udziałem aktorów sekwencje video utrzymane w styl starych taśm VHS, którym towarzyszy jedynie minimalistyczny interfejs. Recenzenci rozpływali się w zachwytach doceniając przede wszystkim mroczny, intymny klimat gry i jej niekonwencjonalność.
Rise of Tomb Raider
Kontynuacja historii zawartej w wydanym w 2013 roku reboocie jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek gier video. Lara Croft, główna bohaterka, po wydarzeniach na wyspie Yamatai, postanawia wyruszyć na Syberię, aby odnaleźć tajemniczego Proroka oraz ruiny miasta Kitież, będącego podobno źródłem nieśmiertelności. Gra spotkała się z pozytywnym przejęciem krytyków, uzyskując całkiem wysokie noty na najpopularniejszych branżowych portalach.
Dying Light
Survival horror od polskiego studia Techland. W grze wcielamy się w Kyle’a Crane’a, który trafia do miasta Harran, wzorowanego na Rio de Janeiro. Miasto zostało opanowane przez epidemię wirusa błyskawicznie zamieniającego ludzi w zombie. Najbardziej charakterystycznym elementem był inspirowany parkourem system poruszania się, umożliwiający graczowi eksplorowanie każdego zakątka miasta. Gra otrzymała całkiem pozytywne recenzje, a gra sprzedała się w ponad 5 milionach egzemplarzy.
Life is Strange
Dontnod Entertainment dało nam produkcję, o której nie sposób zapomnieć. Life is Strange to gra przygodowa skupiająca się na historii Max, która uczęszcza do szkoły średniej w Arcadia Bay. Z pozoru zwykła opowieść o nastolatkach gwałtownie zmienia swoją postać, kiedy w grę wchodzi efekt motyla. Bohaterka nie jest jedynie zwykła uczennicą, ale posiada moc cofania się w czasie. W trakcie przechodzenia gry wielokrotnie będziemy z niej korzystać, szczególnie, gdy jakiś ważący na rozgrywce wybór będzie dla nas niekorzystny. To istotne, ponieważ podjęte przez nas decyzje znacząco wpływają na to, w jakim kierunku ruszy nasza historia. Gra oferuje nam niesamowity klimat, a każdy z pięciu epizodów kończy się mocnym cliffhangerem, co zdecydowanie pogłębia ciekawość i zachęca do dalszej rozgrywki.
Undertale
Jednoosobowy projekt RPG stworzony przez Toby’ego Foxa, silnie inspirowany grą EarthBound. W grze wcielamy się w dziecko, trafiające do podziemnego świata potworów. Najważniejszym elementem jest tu historia, w której kluczową rolę odgrywają bardzo dobrze napisane postacie i dialogi wypełnione ekscentrycznym humorem. Undertale otrzymało bardzo pozytywne noty i uplasowało się na trzecim miejscu w rankingu najlepszych gier na PC w 2015 w serwisie Metacritic. To co jednak najbardziej wyróżniło ten tytuł w 2015 roku to niesamowite poruszenie wśród internautów, którzy stworzyli niebagatelną liść fanartów, memów i innych artystycznych ekspresji na jej temat.